مسئولیت سنگین نمایندگان مجلس/ مجلس انقلابی، نماینده‌ی انقلابی

امام خامنه‌ای :
"مجلس یازدهم از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس دوران پس از انقلاب است." (۹۹/۴/۲۲)

بیش از سه ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد.
همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها به مسئولان هشدار داده‌اند، دوران خدمت بسیار زود سپری می‌شود و باید لحظه لحظه‌ی آن را غنیمت شمرد و با توجه به انبوه نیازها و مشکلات کشور، چاره‌ای جز اولویت‌بندی در اقدامات و پیگیری‌ها و پرهیز از کارهای سطحی و پرداختن به حواشی نیست.
با توجه به ضعف بی‌سابقه‌ی قوه‌ی مجریه و نارضایتی‌های اقشار مختلف مردم از عملکرد بسیاری از دولت‌مردان و نمایندگان مجلس دهم، سطح انتظارات از نمایندگان محترم مجلس یازدهم بسیار بالا رفته است.

در این میان تعاریف کم‌سابقه‌ی حضرت امام خامنه‌ای از مجلس یازدهم، خصوصاً بیان دو ویژگی مذکور در متن بالا، مردم مؤمن و رنج‌دیده‌ی کشورمان را به آینده امیدوارتر ساخته و عملکرد آنان را زیر ذره‌بین نخبگان انقلابی قرار داده است.

نکته‌ی دیگری که اهمیت کار نمایندگان محترم این دوره را خصوصاً آنان که با شعار "انقلابی‌گری" به میدان آمدند و با همین ویژگی، مورد اقبال آرای عمومی قرار گرفتند بالاتر می‌برد، نزدیک‌بودن انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است.

در خصوص نکته‌ی اخیر، عملکرد قوی و رویکرد انقلابی مجلسیان در این چند ماه منتهی به انتخابات ۱۴۰۰ از چند جهت حائز اهمیت است :

۱ - امیدواری بیشتر مردم به آینده و افزایش مشارکت مردم در انتخابات.

۲ - اقبال مجدد مردم به جریان انقلابی و انتخاب رئیس‌جمهوری در تراز انقلاب و قرار گرفتن قطار انقلاب در ریل اصلی خود.

۳ - تقویت انسجام‌بخشی به جبهه‌ی انقلاب.


توضیح نکته‌ی سوم :

هرچند نکات اول و دوم از اهمیت بالایی برخوردار است ولی چندان نیازمند توضیح نیست؛ نکته‌ی سوم اما ممکن است برای برخی از خوانندگان این نوشتار، ابهام داشته باشد؛ فلذا لازم است این توضیح را اضافه کنم که در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، شاهد رویداد مبارکی در کشور بودیم و آن تحقق یک تشکیلات با رویکرد رجوع به بدنه‌ی مردمی جریان انقلابی بود.
این رویکرد، هرچند به دلیل نوپایی و اقدام دیرهنگام، دارای نواقصی بود ولی به دلیل توجه به نظرات همه‌ی اقشار، مورد اقبال عمومی جریان انقلابی قرار گرفت و موجب امیدوارتر شدن نیروهای انقلابی نسبت به آینده‌ی جبهه‌ی انقلاب شد.

نامزدهایی که در جریان انتخابات گذشته میثاق‌نامه‌ی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی را امضا کردند و بر امضای خود تا آخر متعهد ماندند و به نفع جبهه‌ی انقلاب از رقابت‌ها کناره‌گیری کردند، چه هدفی را دنبال می‌کردند و از شورای ائتلاف و نمایندگان مورد حمایت شورا چه انتظاری داشتند و دارند؟

مردمی که با همه‌ی گلایه‌مندی‌ها و تبلیغات سنگین دشمن علیه نظام، پای صندوق رای آمدند و در بین تعداد زیادی از نامزدها با گرایش‌های گوناگون، به نامزدهای انقلابی رای دادند، چه مطالباتی از نمایندگان محترم مجلس داشتند و دارند؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای عزیز، که در عین خون‌دل خوردن‌ از عملکرد برخی از مسئولان با هدایت‌های حکیمانه‌اش توانست انواع توطئه‌ها را خنثی و مردم را پای آرمان‌های انقلاب ثابت‌قدم نگه‌دارد، در آغاز به کار مجلس یازدهم، چه مطالباتی را از نمایندگان داشتند و برای پاسخ به این مطالبات چه اقداماتی انجام شده است؟

نگارنده درصدد پاسخ به این سؤالات و ارزیابی عملکرد سه‌ماهه‌ی مجلس یازدهم نیست و سعی دارد نگاه خوش‌بینانه‌ای به برایند عملکرد مجلس داشته باشد.
اما بر خود لازم می‌بینم نکات خیرخواهانه‌ای را به عرض نمایندگان انقلابی مجلس برسانم:

۱) بر هر نماینده‌ی مجلس لازم است که چند چیز را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهد و کثرت اشتغالات، مانع از توجه به آن‌ها نشود:
۱ - سوگندنامه‌ی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
۲- وظایف و اختیارات قانونی مصرح در قانون اساسی
۳ - توصیه‌های حضرت امام خمینی(ره) خصوصاً در وصیت‌نامه‌ی سیاسی الهی
۴ - مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز به کار مجلس یازدهم
۵ - بیانیه‌ی گام دوم انقلاب

۲) با توجه به رویکرد انقلابی مجلس یازدهم و با عنایت به اینکه این مجلس، نخستین مجلسی است که در ابتدای گام دوم انقلاب، روی کار آمده است، لازم است هر یک از نمایندگان محترم، مشورت با مجموعه‌های مختلفی از نخبگان انقلابی را در دستور کار خود قرار دهند و در تصمیمات مهم به مشورت‌های محدود و حداقلی بسنده نکنند.
جریان لیبرال برای ناکارآمد نشان دادن جریان انقلابی، به انحاء گوناگون سعی دارد بر تصمیمات مدیران و مسئولان انقلابی تأثیرگذار باشد و از این طریق ضمن به حاشیه بردن آنان، بین نیروهای انقلاب اختلاف و انشقاق ایجاد نماید.
عامل اصلی آسیب‌هایی که در گام اول انقلاب متوجه نظام شد، نفوذ جریان لیبرال در ارکان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر نظام بوده است و طبعاً تنها راه جلوگیری از چنین آسیبی، توجه هرچه بیشتر به نخبگان انقلابی و مشورت با آنان و مراقبت از نفوذ کسانی است که شعار انقلابی‌گری را بدون داشتن کم‌ترین سابقه‌ی عمل انقلابی، ریاکارانه مطرح می‌کنند تا بتوانند از موقعیتی که با خون دل خوردن نیروهای انقلابی در گام اول انقلاب خصوصاً در سال‌های اخیر به‌دست آمده است، سوءاستفاده نمایند.

۳) یکی از انتظاراتی که همه‌ی نیروهای انقلابی از یک نماینده‌ی انقلابی دارند، آن است که در موقعیت‌های حساس، موضع‌گیری شفافی داشته باشند.
در همین چند ماهه‌ی اخیر، اتفاقات مهمی در کشور رخ داد که بر همه‌ی نخبگان انقلابی خصوصاً آنان که مسئولیت‌های سنگینی بر دوش دارند، لازم بود با حضور در صحنه از نظام و ارزش‌های انقلاب دفاع جانانه نمایند.
برخی از این اتفاقات از این قرار است:
- هجمه‌ی دشمنان اسلام و انقلاب علیه دین‌داری در ابتدای موضوع شیوع کرونا و زیر سؤال بردن مبانی اعتقادی
- نامه‌نگاری برخی خائنان و فتنه‌گران به رهبری درحالی‌که خود بزرگترین مقصر مشکلات کشور بوده‌اند.
- نکات مهمی که اخیراً رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار داده‌اند؛ مانند موضوع سند ۲۰۳۰ و فضای مجازی و...


در پایان ضمن عرض خداقوت به همه‌ی نمایندگان انقلابی مجلس یازدهم، برای همه‌ی آنان از خداوند متعال موفقیت روزافزون را خواستارم.

۹۹/۶/۲۰

سید محسن طاهری
مدرسه علمیه امام صادق علیه‌السلام گرگان

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.