خوف و رجاء کرونایی

آشنایان با معارف اخلاقی و معنوی اسلام می‌دانند که "خوف" و "رجاء" دو بال برای پرواز انسان به‌سوی سعادت است.
این درسی است برای همه‌ی مسائل مهم زندگی؛ در پیشامد اخیر کرونایی نیز مردم اگر یکی از این دو بال را نادیده بگیرند، نمی‌توانند به سوی سلامتی کامل پرواز نمایند :
خوف از ابتلا به بیماری و طولانی شدن دوره‌ی این اپیدمی در کشور باید وجود داشته باشد تا مردم نهایت تلاش خود را برای رعایت توصیه‌های بهداشتی و محدودیت‌های قانونی به‌کار گیرند.

رجاء و امید نیز ضروری است؛ کارشناسان و مدیران و خصوصاً اهالی رسانه و فعالان فضای مجازی توجه داشته باشند که به بهانه‌ی ایجاد خوف در مردم نسبت به این بیماری، امید مردم را پایمال نکنند.
همان‌طور که به بهانه‌ی جلوگیری از ناامیدی و ترس بی‌جا، نباید به بی‌خیالیِ مردم دامن زد و نتیجه‌اش این بشود که عده‌ای توصیه‌های بهداشتی را نادیده بگیرند یا از فرصت تعطیلات مدارس و دانشگاه‌ها برای مسافرت به مناطق دیگر استفاده کنند و ...

پس بهترین کار این است که به‌جای ترساندن مردم، اطلاعات لازم را از منابع معتبر و رسمی در اختیار مردم قرار دهیم و به مردم بفهمانیم که این موضوع جدی است؛ لیکن مردم بدانند که با رعایت دستورات لازم، زمان زیادی تا پاک‌سازی کشور از این بلیه باقی نمانده است، ان‌شاءالله.
ضمناً تأثیر دعا و توسل نیز فراموش نشود.
ادعونی استجب لکم
۹۸/۱۲/۲۱
سید محسن طاهری
مسئول مدرسه علمیه امام صادق(ع) گرگان

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.