چند نکته‌ی متفاوت درباره‌ی کرونا

                                                     باسمه تعالی
۱ - کرونا ویروسی است خطرناک که موجب هراس جهانی شده است. چقدر انسان پیشرفته‌ی قرن۲۱ ناتوان است!
درباره‌ی نمرود که ادعای خدایی می‌کرد گفته‌اند پشه‌ای وارد بینی‌اش شد و هرچه کردند بیرون نرفت؛ آن‌قدر مستأصل شده بود که سرش را به دیوار و صخره می‌کوبید و بدین طریق از دنیا رفت!
آری؛ ویروسی به مراتب ریزتر از پشه، انسانی پرادعا را این‌گونه زمین‌گیر می‌کند (و خُلِقَ الانسانُ ضعیفاً)


۲ - صدمه‌ای که شیوع این ویروس به کشوری مانند چین وارد آورده است، کمتر از یک جنگ نظامی بزرگ نیست؛ آیا می‌توان این مسأله را طبیعی دانست؟!
یقیناً این موضوع از لحاظ روانی نیز روح و روان مردم چین را تحت تأثیر قرار می‌دهد و این خود باعث مشکلات اجتماعی دیگری برای این کشور خواهد شد.
حال اگر تأثیرات مخرب این موضوع بر سایر کشورها را هم ضمیمه کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟!


۳ - اگر احتمال بیوتروریستی بودن تولید و شیوع این ویروس، واقعیت داشته باشد، تأیید دیگری است بر این نکته که ما سال‌هاست درگیر یک جنگ جهانی و جنگ ترکیبی تمام‌عیار هستیم که چه بسا به مراتب خطرناک‌تر از جنگ‌های جهانی گذشته است.
و این خود تأیید دیگری است بر مشروعیت مقابله‌ی با نظم نوینی که استکبار جهانی به‌دنبال آن است.
البته این‌بار گویا این توطئه دامن مسبِّبان اصلی خود را نیز خواهد گرفت.
آن‌ها که در مقابل جنایت‌های استکبار جهانی، نسخه‌ای جز عقب نشینی ندارند، آیا می‌دانند که عقب‌نشینی در مقابل دشمنان بشریت چه عواقبی دارد؟!
در مقابل گرگی که چنگ می‌زند و دندان تیزش را نشان می‌دهد و نعره می‌کشد، یکی از دو راه متصور است: مبارزه یا تسلیم.
در مبارزه زخمی‌شدن و خستگی و ... وجود دارد، ولی احتمال پیروزی و جان سالم به در بردن هست؛ ولی در تسلیم جز کشته‌شدن راهی نیست!
تا چه رسد به اینکه ایمان داشته باشیم که در صورت مبارزه با دشمن، خداوند متعال پشتیبان مؤمنان و مجاهدان است و پیروزی نهایی با آنان خواهد بود (و لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن ینصُرُه).

۴ - خطر ویروس هرچند زیاد است ولی چاشنی جنگ روانی و  جنگ شناختی آن خصوصاً در کشور ما به مراتب مخرب‌تر از خود آن است.
سال‌هاست که دشمنان شکست‌خورده‌ی نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهت اعتمادزدایی مردم نسبت به حاکمیت تلاش فراوانی می‌کنند و از هیچ فرصتی فروگذار نمی‌کنند.
مراقب دروغ‌پردازی‌ها، بزرگ‌نمایی‌ها و هراس‌افکنی‌های رسانه‌های به ظاهر معتبر دشمنان باشیم.
گاهی بیان اخبار واقعی نیز با شیوه‌ای انجام می‌شود که بتواند اهداف دشمن را تامین کند. رسانه‌ی ملی بحمدالله تلاش مؤثری را برای مقابله‌ی با شیوع این بیماری انجام می‌دهد؛ از اعتماد به رسانه‌ی خودی اگر هم علی‌الفرض زیانی ببینیم، زیانش بسیار کمتر از اعتماد به دشمن است.
(انَّ الشیطانَ لکُم عدوّ فاتَّخِذوهُ عدوّاً)


۵ - ضرب‌المثل‌هایی در زبان فارسی داریم که برگرفته از معارف دین است؛ مثلاً: "عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد" یا "خدایا! شری برسان که خیر ما در آن باشد".
در روایات ما هم آمده است که هر گرفتاری که برای مؤمنان پیش می‌آید، به نفع آنان است، مشروط به اینکه در قبال آن، رفتار درستی داشته باشند و به تعبیر دینی: تکلیف شرعی خود را به درستی انجام دهند.
شیوع کروناویروس هرچند بلای بزرگی است، اما در صورتی که مردم و مسئولان به وظایف خود عمل نمایند، برکات فراوانی را در کوتاه‌مدت و درازمدت برای کشور ما به همراه خواهد داشت.
از جمله‌ی این برکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- پیشرفت علوم و صنایع پزشکی
- رعایت احتیاطات بهداشتی
- پیشرفت در آموزش‌های مجازی
- آرامش نسبی در فضای پر تنش سیاسی!
- کاهش رفت‌و‌آمد‌های غیر ضروری و افزایش دورهمی خانوادگی
- اعتماد و توجه بیشتر به رسانه‌ی ملی
- قدردانی از جامعه‌ی پزشکی و پرستاران و کادر بهداشت و درمان
- و بالاخره توجه بیشتر به خداوند متعال و دعا و توسل و یادمرگ و قیامت که می‌تواند موجب رشدمعنوی جامعه بشود‌ (و لَولا اِذ جاءَهُم بَاسُنا تَضَرَّعوا) (قال رسول الله (ص): اَکیَسُ المُؤمِنینَ اکثرُهُم لِلمَوتِ ذِکراً و اشدُّهُم لَه استعداداً)

۶ - رعایت قانون و حرف‌شنوی نسبت به کارشناسان، هم مقتضای عقل است و هم دستور شرع.
در روایت آمده است که حضرت موسی (ع) بیمار شد و جمعی از بنی‌اسرائیل به عیادتش آمدند و او را به استفاده از داروهایی که اطبای آن زمان برای آن بیماری تجویز می‌نمودند، توصیه کردند. حضرت اعتنایی نکرد و به دعا بسنده کرد. مدتی گذشت و بیماری‌اش بهبود نیافت؛ به درگاه خدا شکایت کرد؛ وحی رسید که باید به همان نسخه‌ای که اطبا توصیه می‌کنند عمل کنی؛ خداوند به او فرمود: شفادهنده من هستم ولی شفای من شامل کسی می‌شود که به دستور طبیب عمل نماید. آری؛ خداوند همه‌کاره است ولی برای هرکاری سبب و وسیله‌ای قرار داده است (اَبَی الله اَن یُجرِیَ الاشیاءَ اِلّا بِاَسبابِها). ‌
بنابراین بنده به‌عنوان یک مبلِّغ دینی همه را به رعایت حداکثری توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری ناشی از این ویروس توصیه می‌کنم.

#کرونا_را_شکست_میدهیم
#همه_با_هم_علیه_کرونا

#بیوتروریسم

#گام_دوم_انقلاب

#معنویت_و_اخلاق

#پیشرفت #ایران_قوی

                                                ۹۸/۱۲/۱۰

                                            سید محسن طاهری
                                 مسئول مدرسه علمیه امام صادق(ع) گرگان

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.