سالروز ورود امام حسن عسکری به گرگان مبارک باد

                                              بسم الله الرحمن الرحیم

سوم ربیع‌الثانی سالروز ورود پربرکت حضرت امام حسن عسکری علیه‌السلام به استان گلستان و شهر دارالمؤمنین‌ گرگان و هفته‌ی فرهنگی گرگان را به همه‌ی هم‌استانی‌ها و هم‌شهری‌های ولایت‌مدار و دوست‌دار اهل‌بیت (علیهم‌السلام) تبریک عرض می‌کنم.

بسیار جای قدردانی و خوشحالی است که در سال‌های اخیر این موضوع مورد توجه قرار گرفته و به تدریج از مهجوریت و مظلومیت تاریخی آن کاسته شده است؛ هرچند هنوز تا رسیدن به جایگاه حقیقی‌اش فاصله‌ی بسیاری دارد.

واقعاً چه افتخار بزرگی است برای اهالی این استان و خصوصاً شهر گرگان -شهری که زمانی مشهور به "دارالمؤمنین" بوده است- که یکی از حجج الهی و امامان معصوم و والد بزرگوار حضرت ولی‌عصر(عج) با اعجاز و برای دیدار با شیعیانش به این شهر تشریف آورده‌اند؟!

کدام منطقه‌ی دیگر از چنین افتخاری برخوردار است؟!

اگر نیشابور افتخار وجود قدمگاه حضرت امام رضا (علیه‌السلام) را دارد -و حقیقتاً افتخار بزرگی هم هست- اما همه می‌دانیم که آن حضرت فی‌الواقع با اجبار مامون عباسی به این منطقه تشریف آوردند.

ولی امام حسن عسکری(ع) با اختیار خود و به‌خاطر علاقه‌ای که به شیعیانشان در جرجان داشتند، قدوم مبارکشان را در این منطقه گذاشتند.

تقارن و تقارب زمانی این اتفاق میمون در سوم ربیع‌الثانی با ولادت آن امام بزرگوار در هشتم ربیع‌الثانی بهانه‌ای شد برای یک اتفاق زیبای دیگر، یعنی نام‌گذاری این ایام به نام "هفته‌ی فرهنگی گرگان".

این نام‌گذاری، بسیار به‌جا و مناسب بود؛ چراکه شهر "دارالمؤمنین" گرگان یقینا‌ً سابقه‌ی معنوی و شیعی خود را مدیون قدوم مبارک امام حسن عسکری(ع) است که به احتمال قوی، اندک شیعیانی که در آن زمان در این منطقه زندگی می‌کردند، با آمدن آن حضرت و معجزاتی که از ایشان دیدند، جان تازه‌ای گرفتند و بر عمق نفوذ اعتقادات قلبی آن‌ها افزوده شد و همین امر باعث گسترش فرهنگ تشیع و محبت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در این سرزمین گردید.

این‌جانب از همه‌ی کسانی که می‌توانند زمینه‌ی بهره‌مندی از این موقعیت بی‌نظیر را در راستای تقویت جایگاه معنوی و فرهنگی این منطقه بیش از پیش فراهم نمایند، عاجزانه درخواست می‌کنم که بدون هیچ درنگی در هر زمینه‌ای که تخصص دارند، دست به کار شوند و موجبات خوشنودی قلب مطهر آن حضرت و فرزندش امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را فراهم آورند.

حوزه‌ی علمیه، دانشگاه‌ها، مراکز و نهادهای انقلابی و فرهنگی، استانداری و زیرمجموعه‌های آن، شورای اسلامی و شهرداری گرگان، خطبا و وعاظ و همه‌ی نخبگان و فرهیختگان در این زمینه مسئولیت سنگینی دارند.

این موقعیت می‌تواند از ابعاد تاریخی، فرهنگی، دینی و حتی از بُعد میراث فرهنگی و اقتصادی موجب ارتقای جایگاه این استان و شهر گرگان باشد؛ ان‌شاءالله.

                                              سوم ربیع‌الثانی ۱۴۴۱ ه.ق.

                                                         ۹۸/۹/۹

                                                   سید محسن طاهری
                                         مسئول مدرسه علمیه امام صادق(علیه السلام) گرگان

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.