انتخاب تمدن‌ساز (۴)

 

مجلس در راس امور است:

با توجه به نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی، ضروری است که نخبگان انقلابی نقش مؤثر خود را بدون هیچ‌گونه سهل‌انگاری ایفا نمایند.
متأسفانه اهمیت و جایگاه بی‌بدیل مجلس شورای اسلامی برای بسیاری از مردم و حتی خواص جامعه روشن نیست؛ برخی از مهم‌ترین وظایف و اختیارات قوه‌ی مقننه که در قانون اساسی جمهوری اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است از این قرار است :
وضع قوانین در عموم مسائل کشور/شرح و تفسیر قوانین عادی/تصویب لوایح هیئت وزیران/ حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور/ تصویب عهدنامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی/ حق اظهارنظر در همه‌ی مسائل داخلی و خارجی/ رای اعتماد به وزیران/ سؤال از رئیس‌جمهور و وزرا/استیضاح وزرا/استیضاح رئیس‌جمهور


همین چند مورد کافی است تا اهل فن اهمیت این نهاد را درک کنند.


و به همین دلیل بود که حضرت امام خمینی(ره) با نگاه تیزبینانه‌ی خود فرمودند: "مجلس در راس همه‌ی امور است".


البته نمایندگان مجلس علاوه بر اختیارات قانونی، به دلیل جایگاه حساسی که دارند، از نفوذ بالایی در سطوح کشوری، استانی و شهرستانی برخوردارند و این اعتبار قانونی و نفوذ عرفی می‌تواند مانند تیغ دولبه‌ای باشد که اگر در مسیر صحیح خود قرار گیرد، منشأ خدمات و برکات فراوان است و اگر خدای ناکرده مورد سوء استفاده واقع شود، خسارات جبران ناپذیری را بر کشور وارد خواهد ساخت.


 سوگندنامه :

با توجه به اهمیت جایگاه مجلس شورای اسلامی، در قانون اساسی جمهوری اسلامی پیش‌بینی شده است که نمایندگان مجلس سوگندنامه‌ای را در نخستین جلسه‌ای که در مجلس حضور پیدا می‌کنند قرائت نمایند.


متن این سوگندنامه چنین است :


بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏
"من‏ در برابر قرآن‏ مجید، به‏ خدای‏ قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ و با تکیه‏ بر شرف‏ انسانی‏ خویش‏ تعهد می‏‌نمایم‏ که‏ پاسدار حریم‏ اسلام‏ و نگاهبان‏ دستاوردهای‏ انقلاب‏ اسلامی‏ ملت‏ ایران‏ و مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ باشم‏، ودیعه‏‌ای‏ را که‏ ملت‏ به‏ ما سپرده‏ به‏ عنوان‏ امینی‏ عادل‏ پاسداری‏ کنم‏ و در انجام‏ وظایف‏ وکالت‏، امانت‏ و تقوی‏ را رعایت‏ نمایم‏ و همواره‏ به‏ استقلال‏ و اعتلای‏ کشور و حفظ حقوق‏ ملت‏ و خدمت‏ به‏ مردم‏ پایبند باشم‏، از قانون‏ اساسی‏ دفاع‏ کنم‏ و در گفته‏ ها و نوشته‏ ها و اظهارنظرها، استقلال‏ کشور و آزادی‏ مردم‏ و تأمین‏ مصالح‏ آن‌ها را مد نظر داشته‏ باشم‏."

 

نقش ما چیست؟

با عنایت به مطالب مذکور و از آنجا که قرار است این جایگاه مهم و نهاد سرنوشت‌ساز، توسط انتخابات آزاد و آرای هریک از اعضای جامعه تشکیل شود، بنابراین هریک از آحاد مردم وظیفه دارند، به مقتضای جایگاه حقیقی و حقوقی خود وظایف ملی و دینی خود را به درستی بشناسند و بدان ملتزم باشند.
این وظایف را می‌توان با توجه به گروه‌های گوناگون زیر به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد : ۱ - نامزدهای انتخابات - ۲ - حامیان نامزدها - ۳ - احزاب و تشکل‌ها - ۴ - نخبگان - ۵ - مجریان - ۶ - ناظران -۷- آحاد مردم


 ۱ - نامزدهای احتمالی انتخابات :

مقصود کسانی است که تصمیم قطعی بر نامزدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی دارند و یا در حال بررسی و رایزنی هستند تا به تصمیم نهایی برسند.

 مسئولیت در جامعه‌ی اسلامی :


رسول خدا (صلی‌الله علیه‌وآله) می‌فرمایند: "حبّ الجاه و المال ينبتان النّفاق فى القلب كما ينبت الماء البقل" ؛ علاقه شديد به مقام و مال ، نفاق را در قلب انسان مى‌روياند همان گونه كه آب سبزه را مى‌روياند.


همان‌طور که در نوشتار اول گذشت، در گام دوم انقلاب لازم است هر گامی را که فرد انقلابی برمی‌دارد، در مرحله‌ی اول همراه با خودسازی باشد.
در دولت اسلامی کسی شایستگی پذیرش مسئولیت را دارد که قلباً علاقه‌ای به ریاست نداشته باشد و ذره‌ای جاه‌طلبی در دلش راه نیافته باشد.
برعهده گرفتن یک مسئولیت مهم اجتماعی که فرد را به شهرت و قدرت می‌رساند اگر با اخلاص و نیت خدمت واقعی همراه نباشد، از مُهلکات است.
در این گونه موارد، نفس و شیطان انسان را فریب می‌دهد و اگر اهل مراقبات و ریاضات شرعیه نبوده و در کوره‌ی آزمایش‌های الهی خالص نشده باشد، چه بسا گمان خواهد کرد که قصدش الهی و به دنبال خدمت به خلق است.
بنابراین کسی که می‌خواهد خود را در معرض ریاستی قرار دهد، لازم است مراحل خودسازی را پشت سر گذاشته و آمادگی لازم را برای پذیرش یک امانت بزرگ الهی داشته باشد.

 

چه نیکوست چنین فردی در خلوت خود وظایفی را که در قانون اساسی برعهده‌ی نماینده‌ی مجلس گذاشته شده و نیز متن سوگندنامه را به دقت مطالعه نماید و بین خود و خدای خود بدین پرسش پاسخ دهد که آیا می‌تواند از عهده‌ی چنین مسئولیت مهمی برآید تا روز قیامت شرمنده‌ی اولیاء الهی و شهدای راه خدا نباشد.

ادامه دارد ...

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.