تمدن اسلامی دارای دو رکن اساسی است: "ایمان"و "تقوا".

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُري‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا يَکْسِبُونَ (اعراف/۹۶)
آیه‌ی شریفه‌ای که امشب و شب‌های گذشته در صدر عرایضم قرائت کردم، اشاره به پایه‌های اصلی تمدن توحیدی و اسلامی دارد.
تمدن اسلامی دارای دو رکن اساسی است: "ایمان"و "تقوا".
ایمان همان تفسیر صحیح از زندگی انسان است؛ نگاه دقیق و عمیق به مساله‌ی مبدا و معاد و به جهان و انسان و زندگی.
ایمان به خدا و پیامبران و کتب آسمانی و ملائکه و حساب و بهشت و جهنم، این‌ها همان تفسیر صحیح از زندگی است.
اگر کسی به نبوت و دین الهی اعتقاد نداشته باشد یا اعتقادش معیوب باشد (مثل دین‌داری سکولار)، در این صورت صحبت از سبک زندگی اسلامی و تمدن اسلامی معنا ندارد.
دینی که توجهی به زندگی دنیوی و روابط اجتماعی و حاکمیت و مدیریت و سیاست نداشته باشد، چگونه می‌تواند تمدن‌ساز باشد؟!
پایه‌ی دوم تمدن اسلامی، تقوا یا همان عمل صالح است. تقوا یعنی حالا که به ربوبیت الهی و دین خدا ایمان داری، تمام رفتارهایت اعم از جسمی و روحی و ذهنی و فردی و خانوادگی و اجتماعی، باید منطبق با دین خدا و صراط مستقیم الهی باشد.
برخی در رفتارهای فردی متدین‌اند ولی در مسائل اجتماعی توجهی به دین ندارند. یا در مناسک دینی متدین‌اند ولی در سبک زندگی از دین فاصله می‌گیرند.
سبک زندگی اسلامی با تقلید از غرب و جوامع کفر، سازگاری ندارد. روابط خانوادگی و همسایگی، مبلمان خانگی و شهری، روابط محرم و نامحرم، مسائل زناشویی، سبک مدیریتی، نگاه ما به مسأله‌ی اقتصاد و فرهنگ و روابط بین‌الملل، آداب معاشرت، نگاه ما به جایگاه و نقش زن در خانواده و جامعه، روش‌های تربیت فرزندان، آموزش و پرورش، آموزش عالی، جایگاه کار و شغل و کارگری و کارفرمایی و کارمندی و ... همه باید با معیارها و ارزش‌های اسلامی هماهنگ باشد.
هنوز در جامعه‌ی ما کارکرد مساجد و اماکن مذهبی روشن نشده است؛ شعائر دینی جایگاه مناسب و صحیح خود را به طور کامل پیدا نکرده است؛ حوزه‌ی علمیه و روحانیت کارکرد واقعی خودش را ندارد.
به عنوان نمونه می‌توان به روابط زناشویی و خانوادگی اشاره کرد.
متأسفانه جایگاه خانواده در بخش‌هایی از جامعه رو به سستی نهاده است.
سؤالات مهمی وجود دارد که پاسخ به آن‌ها از دیدگاه اسلام و غرب متفاوت است و باعث تمایز سبک زندگی خانوادگی در تمدن اسلامی و تمدن غربی خواهد شد.
هدف از ازدواج چیست؟ اگر بین زن و شوهر اختلاف لاینحلی پیش آمد، چه باید کرد؟ اگر یکی از دو طرف خُلق بدی داشته باشد و قابل اصلاح نباشد، راه حل چیست؟ نقش زن و مرد در خانواده و جامعه چیست؟
غرب به بهانه‌ی آزادی و به بهانه‌ی دفاع از حقوق زن و تساوی زن و مرد، به نهاد خانواده آسیب جدی رسانده و نقش تربیتی خانواده را نادیده گرفته است.
ان‌شاءالله موضوع بحث ما در جلسه‌ی آینده نظر به اهمیت مسأله‌ی خانواده در تمدن اسلامی، اختصاص به همین مسأله و پاسخ به سؤالات بالا دارد.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.