مهدی شناسی(11) آغاز غیبت

                                                    باسمه تعالی

                                                     ((آغاز غیبت))

                                                    مبحث یازدهم

                                        « آمادگی شیعه برای آغاز غیبت»

                                                  نویسنده و مولف:

  

                             حجت الاسلام والمسلمین سید محسن طاهری(زیدعزه)

 

ممکن است سوالی در ذهن خواننده محترم ایجاد شود و آن اینکه آیا مساله غایب بودن امام دوازدهم علیه السلام در بدو امر موجب بروز مشکلاتی از قبیل شک و اختلاف و... در میان شیعه نگردید؟

پاسخ

اولاً،معصومین علیهم السلام با خبرهای غیبی که در مورد غیبت امام دوازدهم علیه السلام به شیعه داده بودند آنها را برای این موضوع آماده کرده بودند.

برخی از این روایات را در بحث فلسفه غیبت از نظر گذراندیم. علاقه مندان می توانند به باب بیست و هفتم از فصل دوم کتاب شریف منتخب الاثر مراجعه بفرمایند.

ثانیا، بر اساس حکمت و تقدیر الهی روند تاریخ زندگی امامان معصوم (علیهم السلام) در دوران های نزدیک به غیبت به گونه‌ای بود که شیعه به تدریج برای این امر آمادگی پیدا کرده بود.

در واقع از زمان امام هفتم علیه السلام به بعد عموماً امامان مظلوم شیعه در زندان، تبعید، محاصره و مانند آن به سر می بردند به گونه‌ای که دسترسی اکثر شیعیان به آن بزرگواران به تدریج سخت و سخت‌تر می‌شد.

کیفیت ولادت امام زمان علیه السلام و نیز مدت زمان ۵ ساله زندگی آن حضرت تا زمان شهادت والد بزرگوارش نیز در خفا صورت گرفت و خواص امام عسکری علیه السلام از این موضوع آگاه بودند.

ثالثا، در آغاز امامت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ارتباط آن حضرت با شیعه به طور کامل قطع نگردید و چهار نائب خاص آن حضرت تا حدود ۷۰ سال از طرف ایشان هدایت شیعه و رتق و فتق امور آنان را بر عهده داشتند و بدین شکل شیعیان برای غیبت کبرای آن حضرت آماده شدند.

رابعاً ،همانگونه که در روایات فلسفه غیبت دیدیم یکی از حکمت‌های غیبت، آزمایش مومنان است، فلذا شیعه باید با افزایش معرفت و بصیرت و ایمان خود، همواره خود را برای آزمایش‌های غیر منتظره آماده نماید، و انحراف برخی از افراد در اثر این آزمایش ها برخاسته از ضعف معرفت و بصیرت خود آنهاست.

نمونه دیگر این آزمایش ها کودکی امام جواد علیه السلام در آغاز امامت ایشان است که تردیدها و بگومگو هایی را در میان شیعیان به وجود آورد لیکن نهایتاً باعث افزایش معرفت شیعه نسبت به جایگاه رفیع امامت گردید و شیعیان دانستند که همان‌طور که کودک در گهواره می تواند به مقام نبوت برسد، امامت نیز مشروط به سن خاصی نیست، به همین جهت پنج سالگی امام دوازدهم علیه السلام در آغاز امامت برای شیعه غیر منتظره نبود.

                                                  ***

نکته:

از مطالبی که در خصوص فلسفه غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف گذشت می توان تا حدودی فلسفه موقت بودن وجود نواب خاص آن حضرت را نیز حدس زد. مثلا می توان گفت: اگر وجود نواب خاص بیش از این استمرار می‌یافت حکام جور از موضوع آگاهی یافته، در صدد شناسایی، دستگیری و چه بسا از بین‌بردن نواب بر می‌آمدند علاوه بر اینکه قطع ارتباط شیعه با حضرت از طریق نواب خاص خود آزمایش دیگری برای شیعیان بود.

غیبت صغری:

از زمان شهادت امام یازدهم علیه السلام و آغاز امامت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف (سال ۲۶۰ هجری قمری) تا زمان وفات نائب چهارم آن حضرت (سال ۳۲۹ هجری قمری) زمان غیبت صغری نامیده می شود.

ویژگی دوران غیبت صغرا که حدود ۷۰ سال به طول انجامید آن است که شیعیان از طریق نایبان خاص با امام غایب علیه‌السلام در ارتباط بودند و به وسیله آنان پیام‌های آن حضرت و پاسخ سوالات خود را دریافت می‌کردند.

نائبان خاص آن حضرت چهار تن بودند که همگی از علما و بزرگان شیعه به شمار می آمدند. نام شریف آن ها به ترتیب زمان نیابت از قرار زیر است:

1- عثمان بن سعید عَمری:

وی از آغاز غیبت امام علیه السلام، عهده‌دار نیابت آن حضرت شد و در سال ۲۶۷ هجری قمری درگذشت. او وکیل امام هادی و امام عسکری علیه السلام نیز بود و امام یازدهم او را به عنوان نایب اول معرفی کرد.

2- محمد بن عثمان عمری :

 او فرزند نایب اول است که پس از درگذشت پدر به نیابت رسید و در سال ۳۰۵ هجری قمری وفات کرد.

3- حسین بن روح نوبختی:

او پس از ۲۱ سال نیابت در سال 326 هجری قمری از دنیا رفت.

4- علی بن محمد سَمُری:

وی در سال ۳۲۹ هجری قمری از دنیا رفت و بدین ترتیب دوران غیبت صغری پایان یافت و غیبت کبری آغاز گردید.

سوال:

مردم از چه طریقی نواب خاص حضرت مهدی  عجل الله تعالی فرجه الشریف را می شناختند؟

پاسخ:نائب اول و دوم از طریق امام حسن عسکری علیه السلام به شیعیان خاص معرفی شدند و نائب سوم و چهارم هر کدام توسط نائب پیشین با معرفی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به مردم شناسانده شدند.

(ر.ک.نگین آفرینش ،ص 69)

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.