مهدی شناسی (7) وظیفه ی مومنان در برابر امام معصوم علیه السلام

                                                            باسمه تعالی

                                                           ((مهدی شناسی))

                                                             مبحث هفتم

                                     «وظیفه ی مومنان در برابر امام معصوم علیه السلام»

                                                           نویسنده و مولف:

                                    حجت الاسلام والمسلمین سید محسن طاهری(زیدعزه)

 

 

پس از آن که اجمالا جایگاه والای« امامت» و مصادیق حقیقی آن را شناختیم، لازم است  با وظایف معتقدان به امامت در قبال امامان آشنا شویم؛اهم این وظایف عبارت است از

1)تقویت معرفت:

انسان امام شناس نباید به هیچ درجه از معرفت نسبت به امام خود بسنده کند و همواره باید درصدد ارتقا ی معرفت خود باشد چراکه امام شناس یکی از مهم ترین ابعاد دین  شناسی است و مومن همواره باید در تقویت دین شناسی خود تلاش کند.

 با توجه به اینکه روایات فراوانی که امر به معرفت امام می نماید خطاب به شیعیان و معتقدان به امامت وارد شده است می‌توان فهمید که شیعه باید همواره در تعمیق و تقویت امام شناسی خود بکوشد.

علاوه بر روایات فراوانی که صفات و مقامات امام را بیان می کند دعاها و زیارت نامه هایی که در این زمینه وارد شده است نیز در خور تامل می‌باشد .

متاسفانه شیعیان بیشترین تلاشی که برای امام شناسی انجام میدهند در حد فراگرفتن مباحث کلامی و عقیدتی است، در حالی که شناخت تاریخ و سیره معصومین علیه السلام نیز از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است (در این زمینه مطالعه کتاب انسان 250 ساله تالیف حضرت امام خامنه ای توصیه می شود)

2)مودت :

خداوند متعال فرموده است: «قل لااسالکم علیه أجرا إلا الموده فی القربی» (شوری/23) روایات شیعه و سنی در زمینه سفارش به محبت اهل بیت علیهم السلام ما فوق حد احصاست.

مودت نیز دارای مراتبی است و قابلیت تقویت و افزایش دارد.

3)اطاعت :

خداوند متعال می فرماید:«یا أیها الذین آمنوا أطیعوا الله وأطیعوا الرسول وأولی ألامر منکم» (نسا/59) وجوب اطاعت از امامان علیهم السلام  مقتضای برخورداری ایشان از جایگاه   «ولایت تشریعی» است.

4) تأسی و اقتدا :

تاسی معنایی دقیق‌تر و فراگیرتر از اطاعت دارد، امام شخصیت همه جانبه و انسان کاملی است که دیگران باید همه ابعاد و زوایای زندگی، ملکات باطنی و خلقیات ظاهری و رفتارهای گوناگون فردی ، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و...... خود را با او هماهنگ نمایند.

خداوند متعال می فرماید« لقد کان لکم فی رسول الله أسوه حسنه لمن کان یرجوا الله و الیوم الآخر...(احزاب/84)

روشن است که الگو بودن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نتیجه مقام عصمت اوست، سایر امامان علیهم السلام نیز از مقام عصمت و طهارت برخوردارند و معصوم یعنی انسان کامل و لذا همه آنان باید الگوی مومنان قرار گیرند.

5)تولی و تبری :

همان طور که مودت  و محبت امام معصوم علیه السلام بر مومنین واجب است دوستی همه دوستان و پیروان امام علیه السلام نیز واجب است.

 از طرف دیگر لازمه دوستی حقیقی با امام علیه السلام دشمنی با دشمنان اوست.

 آیات و روایات تولی و تبری ما موافق حد احصاست. عباراتی مانند « ولی لمن والا کم و عدو لمن عاداکم » که در زیارات ائمه معصومین (علیهم السلام) که بسیار تکرار و مشاهده می شود بیانگر اهمیت تولی  و تبری است.

*

در پایان این قسمت نکاتی در خور توجه است:

 نکته اول: انسان مومن موظف به اطاعت از همه ائمه معصومین علیهم السلام می باشد ولیکن در مسائل سیاسی و اجتماعی روز باید از امام حی زمان خود اطاعت نماید امام باقر علیه السلام می فرماید:« من أحبنا حشر من حفرته معنا و من أبغضنا أو ردنا او رد  واحدا منا حشر من حفرته إلی النار» (  منتخب الاثر ، ص75)

نکته دوم: وظایف پنجگانه ای که برای مومن نسبت به امام معصوم گفته شد علاوه بر اینکه شامل دوازده امام علیهم السلام میشود شامل خود پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نیز می شود

شمول این وظایف نسبت به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم  واضح است زیرا ایشان هم پیامبر و هم امام معصوم بودند حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نیز به خاطر برخورداری از عصمت ، اولا امر و نهی  خلاف شریعت و امام زمان خود نخواهد داشت و یقیناً اطاعت از او واجب است و ثانیاً می‌تواند به عنوان یک انسان کامل مورد تأسی مومنان قرار گیرد.

و از آنجا که به اجماع همه فرق اسلامی ایشان از مصادیق مسلم ذوی القربی و اهل بیت  پیامبر علیهم السلام است محبت او واجب خواهد بود زیرا خداوند محبت ذوی القربی را واجب فرموده است.

نکته سوم: اگر یکی از امامان علیهم السلام پیش از آنکه به مقام امامت برسد خبر یا امر و نهی داشته باشد یقینا خبرشان صادق و امر و نهیشان  واجب الاطاعه خواهد بود زیرا دلایل عصمت امام شامل تمام دوره زندگی او حتی قبل از امامت می‌شود و همانطور که گفتیم آنها از خطا و اشتباه نیز مصونیت دارند.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.