اهم سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید محسن طاهری در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه

اهم سخنان سید محسن طاهری مسئول مدرسه علمیه امام صادق(علیه‌السلام) گرگان در آئین نکوداشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه (چهارشنبه ۹۷/۹/۲۸ در جامعة‌المصطفى گرگان)

۱ - وحدت حوزه و دانشگاه در صورتی تحقق پیدا می‌کند که گفتمان واحدی بر مبانی، سیاست‌ها و اهداف حاکم باشد.

توجه داشته باشیم که قرار است خروجی حوزه و دانشگاه در اختیار نظام واحد و جامعه‌ی واحدی قرار بگیرد.

اگر گفتمان مشترک بین این دو نهاد موثر وجود نداشته باشد، جامعه دچار دوگانگی و گسست خواهد شد.

۲ - قرار نیست که بعد از انقلاب اسلامی هم حوزه علمیه بدون نگاه به جامعه و نیازهای روزافزونش به سیاست‌های خود ادامه دهد و دانشگاه نیز با همان مبانی و رویکرد غیر دینی به کار خود بپردازد.

حوزه علمیه وظیفه دارد مبانی توحیدی علوم انسانی را تبیین و دانشگاه نیز علوم انسانی را بر اساس همان مبانی تدوین نماید.

۳ - روش‌های تعلیم و تربیت نیز در حوزه و دانشگاه، باید مبتنی بر روش توحیدی و اسلامی باشد تا خروجی حوزه امثال علامه شهید مطهری و شهید آیت‌الله دکتر مفتح و خروجی دانشگاه امثال شهید احمدی روشن باشد؛ یعنی کسانی که با اخلاص و بدون اهداف مادی و شخصی به دنبال پاسخ به نیازهای جامعه باشند.

ولی اگر خدای ناکرده بالاترین دغدغه یک دانشجو اخذ مدرک تحصیلی و گرفتن میز ریاست و حقوق نجومی باشد و نهایت همت یک طلبه این باشد که صاحب کرسی درس خارج و معنون به عنوان "آیت‌الله" و "علامه" شود، فعلی الاسلام السلام!

برای آن که خروجی حوزه و دانشگاه تولید علم و تربیت نیروی انسانی در تراز انقلاب اسلامی باشد، نیروهای مؤمن و انقلابی نباید منتظر ابلاغیه و بخشنامه باشند؛ بلکه باید آتش به اختیار اقدام نمایند.

"قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی"

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.