مهدی شناسی (1) اهمیت موضوع

مبحث اول

((چرا طرح موضوع «مهدی شناسی » اهمیت دارد؟))

مقدمه :

امروزه مباحث زیادی در محافل فرهنگی ، مذهبی و حتی سیاسی، پیرامون موضوعات مرتبط با مهدویت مطرح می شود، مباحثی که ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم با این موضوع دارد.

مباحثی از قبیل :منجی موعود ادیان ، آخر الزمان ، جامعه جهانی (دهکده جهانی ) ،حکومت جهانی ، عدالت خواهی فراگیر ، و... از جمله مباحثی است که در این زمینه مورد توجه بسیاری از عوام وخواص در جوامع گوناگون خصوصا جامعه اسلامی ، قرار گرفته است.

اینکه نام «مهدی شناسی» را برای این سلسه مباحث انتخاب کرده ایم بدین جهت است که ما درصدد بیان موضوع «منجی شناسی» نیستیم بلکه می خواهیم دیدگاه مذهب حق تشیع را که بدان معتقد هستیم در این زمینه بررسی کنیم و شکی نیست که  در این مذهب معروف ترین نام منجی آخر الزمان «مهدی» می باشد.

ضمنا برای مباحث مورد نظرمان از ادله سه گانه عقلی ، قرآنی و روایی بهره می گیریم و لیکن باید توجه داشته باشیم که برای اثبات دیدگاه شیعه عمدتا چاره ای جز مراجعه به روایاتی که از اهل بیت (ع) نقل شده است نداریم.

البته در مواجهه با روایات ، هرگاه ابهاماتی و یا تعارضاتی پیش آید با ادله قطعی عقلی و قرآنی و احیانا روایی به قضاوت خواهیم نشست..

                               *                                                *                                                   *

اهم موضوعاتی که ضرورت دارد در زمینه ی موضوع مهدویت مورد بررسی قرار گیرد.

1)اهمیت مطرح کردن موضوع «مهدی شناسی»

2)امام شناسی

3)شناسنامه امام زمان (عج) و طول عمر و جوانی آن حضرت

4)غیبت امام زمان(عج)

5)اهم وظایف مومنان در زمان غیبت

6)انتظار فرج(استعجال ، دعا برای فرج و ...)

7)زمینه سازی برای ظهور

8)جایگاه علمای دین ، مراجع تقلید و ولی فقیه در زمان غیبت

9)زمان و علائم ظهور (توقیت و بدا و ...)

10)ملاقات و ارتباط با حضرت و توسل و تقرب به ایشان در زمان غیبت

11)اهداف و ویژگی های قیام و حکومت جهانی آن حضرت

12)مبحث رجعت

13)بررسی مفاد برخی از آیات و روایات مرتبط با مهدویت

14)نکات متفرقه و پاسخ به سوالات و شبهات

                                               *                                                *                                                   *

 

چرا پرداختن به موضوع «مهدی شناسی» اهمیت دارد؟

در پاسخ به این سوال وجوه مختلفی را می توان مطرح کرد:

1)ما شیعیان معتقد به امامت آن حضرت هستیم و از باب اهمیتی که برای شناخت امام قائلیم لازم است که به این موضوع بپردازیم.

امام مجتبی علیه السلام فرموده است:«من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه » (ینا بیع الموده ج 3 ،ص 206)

امام صادق علیه السلام نیز می فرماید: «من بات لیله لایعرف امام زمانه مات میته جاهلیه » (الغیبه،نعمانی،ص62)

(قریب به این مضمون = صحیح بخاری ، ج5 ص13/صحیح مسلم ،ج6، ص 21و22 / شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ،ج9 ص155)

فلسفه اهمیت امام شناسی:

در بحث امام شناسی خواهیم گفت که امامت در واقع استمرارنبوت است و وجود امام برای هدایت بشر ضروری است «اللهم عرفنی حجتک ، فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی» بلکه می توان ادعا کرد اهمیت موضوع امامت بیش از «نبوت» است خصوصا نسبت به زمان ما

2)اصولا خصیصه تفکرات شیعه ، اعتقاد به وجود امام حی و حاضر در هر زمانی است و شیعه باید امام خود را بشناسد.

بنابراین سخن گفتن از موضوع مهدویت ، سخن گفتن از یک امر مربوط به آینده نیست ، بلکه ما امروز در هر زمانی باید امام زمان خود را بشناسیم و بدانیم که در حال حاضر چه تکلیفی در برابر ایشان داریم و او از ما در هر زمان چه می خواهد.

آیا معنا دارد که ما امام حی و حاضری داشته باشیم و لیکن هیچ تکلیفی در برابر او نداشته باشیم؟

3) ما حضرت مهدی (عج) را مصداق مسلم مصلح کل آخرالزمان می دانیم ، این درحالی است که اعتقاد به مصلح کل یک اعتقاد فراگیر در ادیان و مذاهب گوناگون توحیدی و غیر توحیدی است(ر.ک . موعودشناسی ، ص101 ، ظهور منجی از دیدگاه ادیان)

ضمنا اعتقاد به اینکه یکی از فرزندان پیامبراکرم (ص) به نام «المهدی» در آخرالزمان ظهور می کند مشترک بین تمام مذاهب اسلامی است (ماهنامه امام شناسی، شماره 31 ، ص1 و 4 درس های امام شناسی حوزه علمیه قم)

اعتقاد به مهدی نه تنها از ضروریات مذهب تشیع بلکه از مسلمات دین اسلام است و در بیش از شصت کتاب از کتب معتبر اهل سنت احادیث مربوط به حضرت مهدی (عج) وارد شده است . (معجم احادیث الامام المهدی ، طبق نقل ، ماهنامه (امام شناسی ، ش31)

سیوطی در کتاب «الحاوی للفتاوی» ج2،ص78 روایتی را از پیامبراکرم (ص) نقل می کند که : «من کذب بالمهدی فقد کفر» (طبق نقل ماهنامه امام شناسی ،ش31)

4) شناخت صحیح از موضوع مهدویت بصیرت عمیقی را به انسان ارزانی می دارد که در سایه آن مدعیان دروغین مهدویت و نیز فرق ضاله و تفکرات انحرافی خطرناکی مانند بهائیت و انجمن حجتیه نخواهند توانست به اهداف شوم خود نایل شوند.

برای نمونه به یکی از مغالطات خطرناکی که برخی از منحرفین در زمینه مهدویت مطرح می کنند اشاره می کنیم:

می دانید  در روایات که شاید ما فوق حد تواتر باشد وارد شده است که حضرت مهدی (عج) بعد از فراگیر شدن ظلم ظهور خواهد کرد. به همین جهت عده ای از افراد نادان یا منحرف با برداشت نادرست ازاین روایات ادعا کرده اند که اگر بخواهیم زمینه تعجیل درظهور آقا را فراهم کنیم نباید جلوی شیوع ظلم و فساد را بگیریم و حتی چه بسا ادعا کرده اند که باید خودمان هم به ظلم و فساد بیشتر ، دامن بزنیم!

کمترین خطر این گونه تفکرات،کم توجهی به واجبات عظیمی همچون امر به معروف و نهی از منکر و جهاد است.علاوه بر اینکه تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت و در نتیجه موضوعاتی مانند « ولایت فقیه » هم بی اساس خواهد بود!!

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ، و به قول معروف «مشت نمونه خروار است»

5) سالیان متمادی است که استکبار جهانی و شیاطین جن و انس و به ویژه صهیونیسم بین الملل برنامه ریزی های بسیار پیچیده و پیشرفته ای را برای جهانی سازی فرهنگ منحط غربی در دستور کار قرار داده اند و شواهد حاکی از آن است که یکی از مهم ترین عوامل تلاشها ی بی دریغ آنان در این زمینه ، ترس آنان از فراگیر شدن اسلام و برپایی حکومت اسلامی آخر الزمان است که در قرآن کریم و بلکه در همه کتب آسمانی بدان وعده داده شده است.

قرآن یهود را – در ردیف مشرکان- بزرگترین دشمن اسلام می شمارد همان طور که یهود هم ، اسلام و خصوصا مذهب تشیع را بزرگترین مانع برای رسیدن به اهداف پلید خود می داند. و اساسا تشکیل دولت یهودی و جعلی اسرائیل با همین هدف صورت گرفته است.

از طرف دیگر استراتژیست های غربی نیز اعتقاد به مهدویت را از مهم ترین عوامل ترقی و اقتدار تشیع می دانند و طبیعی است که یکی از اهداف مهم دشمن در جریان تهاجم فرهنگی و جنگ نرم ، تخریب پایه های این اعتقاد باشد . فوکویاما که یکی از بزرگترین استراتژیست های صهیونیست می باشد می گوید : شیعه مانند کبوتری است که یک بال سرخ به نام کربلا دارد و یک بال سبز به نام مهدویت ، و سر این کبوتر «ولایت فقیه» است که از این دو بال استفاده می کند و به پرواز این کبوتر جهت می دهد و شیعه را از کوران حوادث و دشمنی ها نجات می دهد و به سر منزل مقصود می رساند.

6) یکی از مهم ترین دلایل اهمیت توجه به موضوع  مهدی شناسی نیاز مبرم ما به توجه هرچه بیشتر به امام زمان (عج) می باشد.

متاسفانه غایب بودن آن حضرت باعث شده است که بسیاری از شیعیان از حضور ایشان غافل شوند.ما باید همواره به یاد آن حضرت باشیم و در همه مشکلات مادی و معنوی ، فردی و اجتماعی ، دینی و دنیوی به او متوسل شویم ، واصولا شناخت امام، مقدمه توجه قلبی و توسل به آن حضرت می باشد.

زیارات ،توسلات و دعاهایی که در زمینه ارتباط قلبی دائمی شیعیان با امام زمان (عج) وارد شده است – که گستردگی و فراوانی آن خود دال بر اهمیت توجه قلبی به آن حضرت می باشد-در صورتی مورد توجه مردم قرار می گیرد و در فرض توجه مردم در صورتی عمیقا و با معرفت خوانده شود و تاثیر مطلوب خود را بر روحیات و خلقیات و رفتار انسان خواهد گذاشت که پیش از آن معرفت امام برای انسان حاصل شده باشد.

7)انقلاب اسلامی ایران که مبدا تحولی عظیم در عصر حاضر می باشد داعیه زمینه سازی ظهور مهدی موعود (عج) را دارد و اطاعت مردم متدین و انقلابی از بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و خلف صالحش امام خامنه ای (مدظله العالی) و نیز جانفشانیهای ایشان در راه تداوم این انقلاب و تفاوت در برابر هرگونه تهدید و تحریم و فشارهای بین المللی ، همگی ناشی از اعتقاد مردم به حقانیت این نظام و وجوب اطاعت از جایگاه مقدس ولی فقیه به عنوان نایب عام امام زمان (عج) می باشد و امت مومن و انقلابی حضور فقیه جامع الشرایط را در راس این نظام به منزله مهر تاییدحضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) بر مشروعیت نظام می دانند.

بدین جهت ، تقویت بنیه اعتقادی مردم خصوصا در زمینه اعتقاد به مهدویت و شناخت هرچه عمیقتر و دقیقتر آنان نسبت به امام حی و حاضر شان می تواند باعث تقویت مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی و تسریع در روند رشد و بالندگی این نظام در جهت دستیابی به اهداف بسیار بزرگ و مقدس خود گردد و این امر نیز به نوبه خود زمینه ساز تعجیل در ظهور ولی عصر (عج) خواهد بود. ان شاء الله

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.