بی‌شرمیِ یک فتنه‌گر

 اخیراً یکی از افراد معلوم‌الحال که طیف سیاسی‌اش با حمایت همه‌جانبه از دولت برجامی، و به‌خاطر امیدبستن به آمریکا مشکلات شدید اقتصادی را برای کشور رقم زده است، نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبری نوشته است

شهید بهشتی الگوی کامل انقلابی‌گری

 در آستانه‌ی هفتم تیر سالروز شهادت مظلومانه‌ی هفتاد و دو تن از یاران باوفای انقلاب و امام خمینی (ره) و در رأس آنان شهید آیت‌الله دکتر بهشتی قرار داریم. حقاً می‌توان شهید بهشتی را به عنوان الگوی تمام‌عیاری برای جوان انقلابی و آرمان‌گرای امروز معرفی کرد.

مهدی شناسی (19)

 یکی از اتفاقات تلخ و عبرت‌انگیز تاریخ انبیاء الهی این بوده است که کتاب‌های آسمانی و معارف دینشان توسط افراد مغرض (به صورت عمدی) و یا افراد نادان (بدون عمد) دستخوش انحراف و تحریف می‌شده است. خوشبختانه کتاب آسمانی ما مسلمانان به دلیل معجزه‌بودنش قابل تحریف لفظی نیست، ولی راه برای تحریف معنوی قرآن و معارف الهی همواره باز است و به همین جهت در طول تاریخ، تحریفات معنوی فراوانی نسبت به آیات قرآن و

پاسخ به یک شبهه در باب مشروعیت انقلاب اسلامی ایران

 امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: «ما خرج و لایخرج منا اهل البیت الی قیام قائمنا احد لیدفع ظلما او ینعش حقّاً الّا اصطلمته البلیة و کان قیامه زیادة فی مکروهنا و شیعتنا». بر اساس این روایت که در سند صحیفه سجادیه آمده است، هر نوع قیامی حتی اگر از سوی سادات و فرزندان اهل‌بیت علیهم‌السلام صورت گیرد، مورد تأیید امامان معصوم علیهم‌السلام نیست و نتیجه‌ای جز تضعیف شیعه نخواهد داشت.

ویرانه‌ی لیبرال‌دموکراسی

 آنچه امروز در مهد لیبرال‌دموکراسی یعنی آمریکا مشاهده می‌شود، یک اتفاق نیست؛ این همان چیزی است که اندیشمندانی ژرف‌نگر خصوصاً اسلام‌شناسان بزرگی چون حضرت امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) و امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) ده‌ها سال پیش آن را پیش‌بینی کرده بودند؛ و این درسی است قرآنی که به عنوان یک سنت لایتغیر الهی در این کتاب آسمانی مطرح شده است. "وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا

رسانه‌ی ملی و انقلابی‌گری

 اهمیت صداوسیما برای امام خمینی(ره) کاملاً روشن بود. ایشان در جایی فرمودند: «صدا و سیما باید دانشگاهی عمومی برای هدایت و تربیت مردم باشد؛ یعنی دانشگاهی که در سطح کشور گسترده است و باید به اندازه‌ای که می‌شود، از آن استفاده کرد... رادیو و تلویزیون، بنگاهی است که از تمام رسانه‌های گروهی مهم‌تر است و تقریباً در تمام دهات و شهرستان‌ها عمومی شده است. رادیو و تلویزیون باید اصلاح و متحول شود».

مهدی شناسی (۱۸)

 در نوشتار پیشین، آخرین مورد از موارد استعمال واژه‌ی فرج را مورد بررسی قرار دادیم. گویا در این استعمال که در برخی روایات مورد توجه قرار گرفته است، خواص اهل ایمان مخاطب قرار گرفته‌اند. امامان معصوم (سلام الله علیهم اجمعین) همواره درصدد تعمیق معرفت شیعیان و خصوصاً خواص شیعه بوده‌اند، تا از این طریق هرکسی بتواند به بالاترین درجات قُرب الهی و حداکثر سعادت ممکن دست یابد. در این نوشتار به دلیل اهمیت

مهدی شناسی (۱۷)

 در دو بخش دوم و سوم از مبحث انتظار فرج، چهار مورد از استعمالات واژه‌ی "فَرَج" را در ترکیب "انتظار فرج" و مانند آن بررسی کردیم و اکنون نوبت به پنجمین استعمال آن رسیده است

مهدی‌شناسی (۱۶)

 از آنجا که مؤمنان در طول تاریخ همواره در پیمودن مسیر دین حق، با افراد نادان و دشمنان سرسختی مواجه می‌شدند و آزار فراوانی می‌دیدند، یکی از توصیه‌های اکید پیامبران الهی به آنان، توصیه‌ی به صبر و امید به امداد الهی بوده است.

وضعیت فوق‌العاده و مدیریت همه‌جانبه/ اقتضائات نظام اسلامی

  در شرایط بی‌سابقه‌ای به سر می‌بریم. شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، باعث شده است حالت فوق‌العاده‌ای در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعیِ زندگی مردم به وجود آید.  این شرایط در کشورهایی که فرهنگ دینی بر آن‌ها حاکم است وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.

مهدی‌شناسی (۱۵)

 اهمیت مبحث "انتظار فرج" اقتضا می‌کند به واکاوی دقیق‌تر مفاهیم واژگان "فرج" و "انتظار" و ترکیب "انتظار فرج" بپردازیم.

خوف و رجاء کرونایی

 آشنایان با معارف اخلاقی و معنوی اسلام می‌دانند که "خوف" و "رجاء" دو بال برای پرواز انسان به‌سوی سعادت است. این درسی است برای همه‌ی مسائل مهم زندگی؛ در پیشامد اخیر کرونایی نیز مردم اگر یکی از این دو بال را نادیده بگیرند، نمی‌توانند به سوی سلامتی کامل پرواز نمایند :

مهدی‌شناسی (۱۴)

 "انتظار فرج" در ذهن شیعیان، همواره با نام و یاد حجت غائب، حضرت مهدی(عج) قرین گشته و این مبحث -در نتیجه‌ی سفارش‌های اکید و مکرر پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع)- در فرهنگ شیعه جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. گستردگی حجم روایات، ادعیه و زیاراتی که به این موضوع پرداخته و بخش عمده‌ای از منابع حدیثی و کتب دینی را به خود اختصاص داده است،(به قلم حجت الاسلام والمسلمین سید محسن طاهری)

یادی از حضرت آیت‌الله میبدی(ره)

 مردم مؤمن و خصوصاً طلاب و قشر فرهیخته، در شهرستان‌ها باید قدر علمای متقی را بدانند؛ در غیر شهرهایی مانند قم و مشهد که مرکز علوم دینی هستند، یافتن علمایی مانند مرحوم آیت‌الله میبدی به ندرت اتفاق می‌افتد؛ علمایی که ملجا، مرجع و مورد اعتماد مردم در امور دینی و معنوی باشند.

چند نکته‌ی متفاوت درباره‌ی کرونا

 کرونا ویروسی است خطرناک که موجب هراس جهانی شده است. چقدر انسان پیشرفته‌ی قرن ۲۱ ناتوان است!