مهدی‌شناسی (۱۶)

 از آنجا که مؤمنان در طول تاریخ همواره در پیمودن مسیر دین حق، با افراد نادان و دشمنان سرسختی مواجه می‌شدند و آزار فراوانی می‌دیدند، یکی از توصیه‌های اکید پیامبران الهی به آنان، توصیه‌ی به صبر و امید به امداد الهی بوده است.

وضعیت فوق‌العاده و مدیریت همه‌جانبه/ اقتضائات نظام اسلامی

  در شرایط بی‌سابقه‌ای به سر می‌بریم. شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، باعث شده است حالت فوق‌العاده‌ای در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعیِ زندگی مردم به وجود آید.  این شرایط در کشورهایی که فرهنگ دینی بر آن‌ها حاکم است وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.

مهدی‌شناسی (۱۵)

 اهمیت مبحث "انتظار فرج" اقتضا می‌کند به واکاوی دقیق‌تر مفاهیم واژگان "فرج" و "انتظار" و ترکیب "انتظار فرج" بپردازیم.

خوف و رجاء کرونایی

 آشنایان با معارف اخلاقی و معنوی اسلام می‌دانند که "خوف" و "رجاء" دو بال برای پرواز انسان به‌سوی سعادت است. این درسی است برای همه‌ی مسائل مهم زندگی؛ در پیشامد اخیر کرونایی نیز مردم اگر یکی از این دو بال را نادیده بگیرند، نمی‌توانند به سوی سلامتی کامل پرواز نمایند :

مهدی‌شناسی (۱۴)

 "انتظار فرج" در ذهن شیعیان، همواره با نام و یاد حجت غائب، حضرت مهدی(عج) قرین گشته و این مبحث -در نتیجه‌ی سفارش‌های اکید و مکرر پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع)- در فرهنگ شیعه جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. گستردگی حجم روایات، ادعیه و زیاراتی که به این موضوع پرداخته و بخش عمده‌ای از منابع حدیثی و کتب دینی را به خود اختصاص داده است،(به قلم حجت الاسلام والمسلمین سید محسن طاهری)

یادی از حضرت آیت‌الله میبدی(ره)

 مردم مؤمن و خصوصاً طلاب و قشر فرهیخته، در شهرستان‌ها باید قدر علمای متقی را بدانند؛ در غیر شهرهایی مانند قم و مشهد که مرکز علوم دینی هستند، یافتن علمایی مانند مرحوم آیت‌الله میبدی به ندرت اتفاق می‌افتد؛ علمایی که ملجا، مرجع و مورد اعتماد مردم در امور دینی و معنوی باشند.

چند نکته‌ی متفاوت درباره‌ی کرونا

 کرونا ویروسی است خطرناک که موجب هراس جهانی شده است. چقدر انسان پیشرفته‌ی قرن ۲۱ ناتوان است! 

نگاهی به انتخابات دوم اسفند

 گرگان در طول چهار دهه‌ی گذشته یکی از پایگاه‌های اصلی جریان لیبرال و اصلاح‌طلب بوده است؛ هرچند در غالب موارد نامزدهای این جریان موفق به اخذ اکثریت آراء نشده‌اند ولی همواره دارای پایگاه رای مناسبی بوده‌اند (و این موضوع البته ناشی از برخی اهرم‌های قدرت است که فعلاً درصدد بیان آن نیستم)؛ لیکن در این انتخابات، چهره‌ی شاخص نامزد این جریان نتوانست بیش از یک‌پنجم رای دومین منتخب این حوزه‌ی انتخابیه را

انتخاب تمدن‌ساز (۱۵)

   انتخابات ۹۸/محک انقلابی‌گری-انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی که در دوم اسفندماه ۹۸ (جمعه‌ی همین هفته) برگزار خواهد شد، نخستین انتخابات جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب به‌شمار می‌آید.

انتخاب تمدن‌ساز (۱۴)

 انتخابات، ساختاری است که برای تأثیرگذاری رای هریک از آحاد مردم در سرنوشت خود و جامعه طراحی شده است؛ بنابراین ضمن اذعان به نقش گروه‌های مختلفی که در نوشتارهای گذشته به آن‌ها پرداختیم، باید گفت نقش اصلی، نهایی و تعیین‌کننده با خود آن فردی است که روز رای‌گیری پای صندوق رای می‌رود و با اختیار، اراده و انتخاب خود، نام شخص یا اشخاصی را می‌نویسد و درون صندوق می‌اندازد.

مکتب سلیمانی

 آغاز ایام‌الله دهه‌ی فجر و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک عرض می‌کنم.

انتخاب تمدن‌ساز (۱۳)

  فرایند برگزاری انتخابات در همه‌جای دنیا به دو مقوله‌ی اساسیِ "اجرا" و "نظارت" نیاز دارد. بر همین اساس در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز در قوانین مربوط به برگزاری انتخابات، وظیفه‌ی "اجرا" در همه‌ی انتخابات‌ها به وزارت کشور و زیرمجموعه‌های آن و مسئولیت "نظارت" در انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان و هیئات نظارتی که

انتخاب تمدن‌ساز (۱۲)

  معمولاً جامعه را به دو بخش عوام و خواص تقسیم می‌کنند؛ این یک واقعیت است که بخش عمده‌ای از مردم در بسیاری از تصمیم‌گیری‌های اجتماعی خود تحت تأثیر افراد دیگری هستند که از آنان به عنوان خواص و نخبگان جامعه یاد می‌شود.(به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن طاهری)

انتخاب تمدن‌ساز (۱۱)

 هرچند تبیین مبانی دینی تحزُّب و ساختار اسلامی حزب نیازمند بحث مفصل و دامنه‌دار دیگری است که در صدد آن نیستیم، ولی اجمالاً آنچه می‌توان در شرایط کنونی از یک حزب اسلامی و انقلابی انتظار داشت این است که افرادی مؤمن و انقلابی در کنار یکدیگر -با اعتقاد قلبی و التزام عملی به اسلام ناب محمدی(ص)، انقلاب اسلامی، مبانی فکری امامین انقلاب و قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی- جمع شوند تا با

یک سیلی زده شد

 مسئول حوزه علمیه امام صادق علیه السلام گرگان از انتقام سخت سپاه پاسداران از مستکبران آمریکایی و برآورده شدن مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی و عموم مردم ایران در این زمینه قدردانی و تشکر کرد.