امام جامعه ی اسلامی نه خطا میکند و نه اشتباه.....

آن جامعه ای که پایبند به ارزشهای الهی است، آن جامعه یی که توحید را قبول کرده است، نبوت را قبول کرده است، شریعت الهی را قبول کرده است، هیچ چاره ای ندارد، جز این که در رأس جامعه کسی را بپذیرد که او شریعت اسلامی و الهی را می داند؛ از اخلاق فاضله ی الهی برخوردار است؛ گناه نمی کند؛ اشتباه مرتکب نمی شود؛ ظلم نمی کند؛ ارزشهای الهی را بر مسائل و جهات شخصی و گروهی ترجیح می دهد.
لذا در جامعه ی اسلامی ما و در نظام جمهوری اسلامی این مطلب تأمین شده است.(1)

امام خامنه ای
30 / 2 / 62


این بیان از رهبری ترجمه ای است از این روایت:

إِنَّ الْعَبْدَ إِذَا اخْتَارَهُ اللَّهُ لِأُمُورِ عِبَادِهِ شَرَحَ صَدْرَهُ لِذَلِكَ وَ أَوْدَعَ قَلْبَهُ يَنَابِيعَ الْحِكْمَةِ وَ أَطْلَقَ عَلَى لِسَانِهِ فَلَمْ يَعْيَ بَعْدَهُ بِجَوَابٍ وَ لَمْ تَجِدْ فِيهِ غَيْرَ صَوَابٍ فَهُوَ مُوَفَّقُ مُسَدَّدٌ مُؤَيَّدٌ قَدْ أَمِنَ مِنَ الْخَطَإِ وَ الزَّلَلِ خَصَّهُ بِذَلِكَ لِيَكُونَ ذَلِكَ حُجَّةً عَلَى خَلْقِهِ شَاهِداً عَلَى عِبَادِه‏

چون خداوند بنده ‏اى را براى سرپرستى امور بندگانش برگزيند سينه او را براى اين كار گشاده كند و سرچشمه ‏هاى حكمت و دانش را در دلش سپارد و بر زبانش گويايى نهد كه پس از آن از پاسخگويى (به هيچ مسأله ‏اى) در نماند و جز درست نگويد. پس چنين كسى موفّق و استوار شده و تأييد گشته است، و از خطا و لغزشها در امان باشد. خدايش بدين كار ويژگى داده تا حجّت او برآفريدگانش و گواه او بر بندگانش باشد.

تحف العقول ص: 441
الإحتجاج على أهل اللجاج ج‏2 ص 436
بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار ج‏25 ص 127
تحف العقول عن آل الرسول ص 441
الغيبة للنعماني ص 223
الكافي ج‏1 202
كمال الدين و تمام النعمة ج‏2 ص 680
مسند الإمام الرضا عليه السلام ج‏1 ص 101
عيون أخبار الرضا عليه السلام، ج‏1، ص: 221

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.