قيام 19 دي در کلام مقام معظم رهبری

يکي از مناسبت ­هاي بزرگ و تعیین‌کننده در تاریخ انقلاب اسلامی ایران قیام ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ مردم قم بر ضد رژیم پهلوی است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی، همه ساله به مناسبت این روز تاریخی، ضمن یادآوری مبارزات و مجاهدات مردم انقلابی قم و نیز اصول و اهداف متعالی و آرمان­ های والای انقلاب اسلامی، درخصوص مهم‌ترین موضوعات و مسائل داخلی، منطقه­ ای و جهان اسلام نکات با اهمیت و تعیین‌کننده­ای را ایراد می­ فرمایند. سابقه بيانات مقام معظم رهبري در سالگرد حادثه 19 دي، که عموماً در جمع مردم قم صورت مي­ گيرد، به سال 1368 بازمي ­گردد. 

در سخنراني­ هاي مقام معظم رهبري به مناسبت سالروز نوزده دی، در سال­ های ۱۳۹۱، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ معظم ­له علاوه بر تأکيد بر اهميت حادثه نوزده دي و تأثير شگرف آن در پيروزي نهضت اسلامي ايران و یاد کردن از این روز با عباراتي چون: نوزدهم دى، روز تاریخی و بزرگ و تعیین کننده؛ مبداء حرکت عمومی؛ آتش زیر خاکستری که منجر به حرکت ­های گوناگون شد؛ منشاء تحول عظیم؛ روز برجسته و بی نظیر؛ حادثه درخور تأمل و تدقیق؛ مظهر و نماد آیه شریفه: فَانتَقَمنا مِنَ الّذینَ اَجرَموا وَ کانَ حَقًّا عَلَینا نَصرُالمُؤمِنین؛ ماندگار در تاریخ؛ مسأله اساسی و اصولی، به مسائل پيراموني و وقايع روز نيز اشاراتي داشته ­اند.

موضوعات مورد اشاره ايشان به شرح زير است:

جلوگیری از موفقیت انگیزه­ های خباثت­ آلودی که تلاش دارند سوابق تعیین کننده و افتخارآمیز، روزهای بزرگ و مقاطع عزیز و اثرگذار را از یادها ببرند. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

اهتمام به بیان و یادآوری گذشته ­های افتخارآمیز دوران انقلاب و دفاع مقدس و ناکام گذاشتن دشمنان در تحریف یا به فراموشی سپردن انقلاب. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

تلاش مخالفان اصل انقلاب برای بزک چهره رژیم وابسته پهلوی و نیز سعی دشمنان برای رویگردان کردن نسل دوم و سوم انقلاب، از انقلاب و لزوم حفظ آگاهی و بصیرت در جوانان. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

استمرار معارضه دشمنان با نظام و دست برنداشتن آنها از دشمنی، لزوم شناسایی دشمن و ترفندهای او و حفظ آمادگی ، ضرورت عدم اعتماد به دشمن و پرهیز از غفلت. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

ضرورت پرهیز از ایجاد دودستگی و حاشیه سازی و ضربه زدن به یکپارچگی مردم. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

پرهیز از اظهارات نسنجیده و ناپخته و نادیده گرفتن توفیقات بزرگ و حرکت ­های عظیم و انکار پیشرفت‌های علمی و ایجاد تردید در مردم. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

امروز آن چیزى که لازم است براى ملّت ما، اوّلاً اتّحاد و اتّفاق ملّى است. دودسته کردن مردم، جدا کردن مردم، شعارهاى تفرقه‌انگیز دادن میان مردم - به هر عنوانى - خطاست؛ این بر ضدّ منافع ملّت ایران و بر ضدّ آرمان­هاى ملّت ایران است. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

ایجاد مصونیت در برابر تحریم­ ها و بی اثر کردن آنها با به حداقل رساندن وابستگی مالی به نفت، حمایت از تولید ملی، اقتصاد درون­زا، و به طور کلی با عاملیت به اقتصاد مقاومتی. (۱۳۹۳/۱۰/۱۷)

منبع : iribnews.ir

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.