جلوه هایی از کارآمدی نظام جمهوری اسلامی در پرتو ولايت فقیه بخش دوم

علامه مصباح یزدی :در تحليل کارآمدي نظام سياسي، انتقاد از عملکرد يک دستگاه يا چند دستگاه، به‌معناي انتقاد از کل نظام نيست.

نظام سياسي همچون بدن انسان است که شامل مغز، قلب، کبد، ريه، انگشت، ناخن، مو و دیگر اعضا مي‌شود و اگر کسي در موردي نقص عضوي داشت، کليت او بي‌اعتبار نمي‌شود. مثلاً اگر کسي ريزش مو دارد و ما او را متوجه این امر می‌کنیم، بدين معنا نيست که به کليت آن شخص اعتراض داريم؛ چون او هزاران عضو ديگر در بدن دارد که سالم است.

 انتقاد از برخی اندام‌ها به‌سبب نارسايي‏ها و کمبودها، به‌ویژه اگر کمبودها براثر غفلت و تنبلي و اغراض شخصي و گروهي و جناحي باشد، شايسته و بلکه لازم است، تا آن نارسايي‌ها و آفت‌ها به دیگر بخش‌ها سرايت نکند. پس «انتقاد از برخی بخش‌ها به‌معناي تضعيف نظام نيست، بلکه گاهي بي‌اعتنايي و انتقادنکردن سبب تضعيف نظام خواهد شد.»

از آنجا كه نظام عبارت است از چينش منظم و باهدف مهره‌ها در کنار يکديگر تا آنها در آن قالب و چارچوب، وظايف خود را ایفا کنند، لذا انتقاد از يك بخش نظام به معناي تضعيف آن نظام نيست.

در تحليل کارآمدي نظام جمهوري اسلامي، نباید ضعف برخي افراد يا نهادها به قضاوت نهايي بینجامد و فرد به‌سبب برخي عملکردها، روش اعتراض را درپيش گيرد. دشمنان اسلام می‌کوشند تا با پررنگ‌کردن برخي مشکلات کشور، القا کنند که نظام جمهوري اسلامي کارآمدي ندارد تا ديگران را به اين نتيجه برسانند که احکام اسلام کارآمد نيست.

بنابراین‌ در تحليل کارآمدي نظام جمهوري اسلامي، نبايد اشکال يک فرد را به پاي کل نظام گذاشت و نظام را زير سؤال برد، بلکه اگر اشتباه يا انحراف يک کارگزار، کوچک و قابل اغماض بود، بايد از آن چشم پوشيد؛ اما اگر مهم است، بايد از او انتقاد کرد تا متوجه اشتباه و انحرافش بشود.

 البته اگر بتوان تا پیش‌ازاين مرحله، با يک تماس خصوصي، اشکالات فرد را با وی درمیان گذاشت، بايد چنين کرد؛ اما اگر با اين شکل، اصلاحي صورت نگرفت، مي‌توان انتقاد را به سطح عمومی کشاند تا مؤثر افتد. ولي به‌هرحال، اشکال در برخي افراد يا نهادها سبب نمي‌شود که کسي به خود اجازه دهد اصل نظام را زير سؤال ببرد.

حکیمانه ترین حکومت،آیت الله مصباح یزدی،ص 401 ||به مناسبت دهه مبارک فجر

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.