امام خامنه‌اي (مد ظله العالي) از ديدگاه آيت‌ا... هاشمي شاهرودي (ره)

اشاره: مدتي قبل، دومين سالگرد رحلت عالم دانشمند، آيت الله العظمي هاشمي شاهرودي(ره) بود. وي ازجمله انديشمندان و متفكراني بودندكه نام و يادشان در تاريخ جهان تشيع هميشه ماندگار است. اين مرجع ديني با نبوغ اعجاب انگيزش در مكتب بابركت امام عظيم الشأن و شهيد آيت ا... سيد محمدباقر صدر(ره) تربيت و رشد يافته و تنها فردي بود كه از نابغه جهان اسلام، شهيد صدر(ره) اجازه اجتهاد مطلق دريافت نمود. در زمان معاصر بنا به تعبير مقام معظم رهبري، فقيهي مجاهد و كارگزاري باوفا براي نظام اسلامي بودند كه حوزه هاي علميه و انقلاب اسلامي ساليان سال از فعاليت هاي بابركت علمي و اجرايي ايشان بهره ها خواهد برد.

ازجمله نكات قابل توجه و آموزنده در طول عمر بابركت اين فقيه مجاهد، ولايت محوري، ولايتمداري و بصيرت ايشان بود و لذا در اين يادداشت، به نظرات و فرمايشات ايشان در مورد مقام معظم رهبري(مدظله العالي) مي پردازيم.

جانشين شايسته، فرزند برومند و تربيت يافته امام بزرگوار

مرحوم آيت ا... شاهرودي(ره)، رهبر معظم انقلاب را جانشين شايسته، فرزند برومند و تربيت يافته امام بزرگوار معرفي كرده و معتقدند: پس از عروج ملكوتي معمار كبير انقلاب اسلامي ايران، آيت الله العظمي امام خامنه اي(دام ظله) زعامت اين انقلاب پربركت را عهده دار شده و اين شخصيت الهي خلأ فقدان امام بزرگوار را پر كردند. سنخ صحبت ها، ماهيت و نوع سخنان از همان سرچشمه زلال نشأت گرفته است. ديدگاه هاي دقيق برخاسته از روح مكتب اسلام و از شخصيتي كه تربيت شده اسلام و دل سوخته براي اسلام است، همچون سخنان امام.

موهبتي الهي براي پايداري نظام اسلامي

رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام معتقدند؛ همچنان كه امام خميني(ره) موهبت و نعمت بزرگي براي پيروزي انقلاب و برپايي نظام بودند، مقام معظم رهبري هم نعمتي براي پايداري نظام اسلامي هستند. وجود مقام معظم رهبري نعمت بزرگي براي پايداري و بقاي نظام است. ايشان درواقع وديعه اي هستند كه براي اين انقلاب ذخيره شده اند و اگر نبودند، واقعاً نظام اسلامي دچار مشكل مي شد.

قاطع، تيزبين، فقيه، عادل، مخلص، صادق، مبدع، مبتكر و دلسوز امت

آيت الله العظمي هاشمي شاهرودي ايشان را رهبري قاطع، تيزبين، اسلام شناس كامل، فهيم و مشرف بر روح اسلام ناب و داراي فكري اصيل و خلاق و مبدع و مبتكر و آشنا با مكتب هاي اجتماعي و سياسي روز معرفي كرده و مي فرمايند: واقعاً نظير ايشان را در هيچ جا نمي بينيم، مجموعه اوصافي كه خداوند در اين شخص جمع كرده، در هيچ شخص ديگري به اين شكل وجود ندارد. من چون سال هاست كه از نزديك خدمت ايشان مي رسم، به حق مي توان گفت در احدي غير از او فعلاً اين اوصاف جمع نيست. باوجود چنين رهبري قاطع و دانا و آگاه و مؤمن و صالح و مرد بزرگ الهي، هيچ نگراني نداريم، نه از دشمني مي ترسيم، نه از جناح و گروهي در داخل واهمه داريم؛ نه از غوغا سالاري و جنجال باك داريم، آنچه موجب رضاي خداوند متعال و امام زمان و رهبر معظم انقلاب است با قاطعيت تمام دنبال مي كنيم و معتقديم كه باوجود چنين پشتوانه بزرگي، موفق خواهيم شد هدف هاي عالي و برتر و والاي انقلاب اسلامي را تحقق بخشيم. عدالت و تيزبيني و بصيرت و اخلاص و صداقت رهبري نظام كه بي شك منشأ صداقت و عدالت ديگر مسؤولان بوده است، موجب شد كه انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي كه پديده اي بي نظير در تاريخ سياسي ما است، بتواند بر همه اين مشكلات غلبه كند و آرمان هاي اسلامي و سياسي خود را نه تنها در اين كشور تثبيت كند، بلكه آن را به عنوان نمونه اي از مديريت و حكومت اسلامي كه حكومت پرهيزگاران و صادقان و مؤمنان و حكومت الهي است و آرمان همه محرومان تاريخ و همه انبيا و اوليا بوده است، به جهان معرفي كند.

رهنمودهاي رهبري كليد حل مشكلات كشور

عضو فقيد شوراي نگهبان عمل به رهنمودهاي رهبري را عامل استقلال و برطرف كننده مشكلات مختلف كشور عنوان كرده و فرموده اند: ما اصل ولايت فقيه را در جمهوري اسلامي و نظام مقدس اسلامي خود تجربه كرديم و ثابت كرديم كه با تكيه بر راهنمايي هاي رهبري در كشورمان مي توانيم هم استقلال كامل خود را حفظ كنيم و هم وضع اقتصادي را بهبود بخشيم؛ و در روابط خود با كشورهاي جهان، ارتباط صحيح تر و سالم تري را در جهت حفظ حقوق حقيقي همه ملت ها ايجاد كنيم.

ساده زيستي

آيت ا... شاهرودي(ره) با توجه به ارتباط مستمرشان با مقام معظم رهبري، ساده زيستي ايشان را از نزديك نظاره گر بودند به طوري كه در يك خاطره اي از زندگي ساده ايشان مي گويند: زندگي شخصي آقا از سادگي و سلامت خاصي برخوردار است. اين سادگي به زندگي نزديكان ايشان نيز سرايت كرده است. آقا و فرزندانش اهل تجملات نيستند. همين اعتقاد آنان را از سوءاستفاده از مقام و موقعيت بازداشته است. من اين سادگي را در منزل ايشان به تماشا نشستم. روزي معظم لَه مرا به كتابخانه خود دعوت كردند، من در آن جا يك ميز ساده و قديمي ديدم. در كنار ميز نيز يك صندلي كهنه بود. آن ميز و صندلي مربوط به قبل از انقلاب بود. مقام معظم رهبري در كتابخانه ي ساده ي خود هنوز از همان ميز و صندلي استفاده مي كنند.

معيشت مردم؛ سياست دائم التأكيد ايشان

با بررسي سخنراني هاي عمومي رهبر معظم انقلاب، دغدغه مندي ايشان نسبت به معيشت مردم مشخص مي شود، اما مرحوم آيت ا... هاشمي شاهرودي به دغدغه هاي رهبري، نسبت به معيشت مردم در جلسات با مسؤولين اين طور اشاره مي كنند: مقام معظم رهبري روي مسأله معيشت مردم همواره حساسيت خاصي دارند و اين يكي از سياست هاي دائم التأكيد و تذكر ايشان به همه مسؤولان است. مسؤولان هر قوه اي كه خدمت ايشان مي روند، ايشان روي اين مسأله تأكيد مي كنند. دغدغه امام و مقام رهبري هم همين است كه اين پابرهنه ها و ناتوان ها و فقرا واقعاً مشكلاتشان حل بشود و اين قشرها را در جامعه نداشته باشيم و خيلي كم داشته باشيم يا آن شرايط حداقلي را براي اينان تأمين كنيم.

حكم رهبري ازنظر شرعي، واجب الاطاعه و ازنظري قانوني، قانون است

اين مرجع فقيد، حكم رهبري را ازلحاظ شرعي و قانوني حجت مي دانند و همه را به اطاعت از فرامين اين مرد الهي فرامي خوانند: حكم رهبري ازنظر شرعي واجب الاطاعة و ازنظر قانوني، قانون است. بحمدا... همواره سخنان و راهنمايي هاي ارزنده و والاي ايشان واجد نكات و بحث هاي بسيار مفيدي ازنظر راهبردي و عملي است و اگر واقعاً موردتوجه و عمل قرار بگيرد، به تدريج باسياست ها و راهكارهايي كه ايشان ارائه مي كنند؛ مشكلات اساسي حل مي شود. من بارها عرض كرده ام كه سخنان مقام معظم رهبري كه به عنوان سياست و راهكار مطرح شود، هم ازنظر قانون اساسي و هم ازنظر فقهي در حكم قانون است و بر همه دستگاه ها لازم الاتباع و لازم الاجرا است.

منبع:پرتو سخن

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.