علاج مشکلات کشور دولت جوان حزب اللّهی

حضرت ایت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر (یکشنبه) در نشستی تصویری با مجموعه ای از جوانان دانشجو و تشکل های دانشگاهی، با اشاره به واقعیت های امیدافرین کشور در مقابله با جبهه ظلم و کفر و استکبار، جوانان و دانشجویان را به برافراشته نگه داشتن پرچم حقیقی ارمانخواهی و مطالبه گری فراخواندند و به بیان ده توصیه مهم درباره مسایلی نظیر تفکیک مطالبه گری با پرخاش و بدگویی، ضرورت گفتمان سازی، تلاش برای گسترش جبهه انقلاب از طریق یارگیری، اصالت ندادن به اختلاف سلیقه ها، مرزبندی با تردید افکنان در مبانی انقلاب، تاکید بر پیشرفت علمی، هوشیاری در مقابل سرمایه گذاری دشمن بر روی جوانان و همچنین تبیین مفهوم صحیح دولت جوان و انقلابی پرداختند.

رهبر انقلاب اسلامی با سپاس از پروردگار به علت استمرار برگزاری جلسه رمضانی هرساله با دانشجویان ان هم در شرایط کرونا، سخنان دانشجویان را خوب، پخته و سنجیده خواندند و گفتند: سطح مباحث در مقایسه با جلسات مشابه قبل بالاتر بود که نشان می دهد روی موضوعات فکر و کار شده است.

ایشان با اشاره به سیوالات و ابهامات دانشجویان در این جلسه از جمله در خصوص منصوبان و یا دستگاههای مرتبط با رهبری افزودند: پاسخ ها و توضیحات روشنی در این زمینه ها وجود دارد که طبعا وقت جلسه، بیان همه انها را اجازه نمی دهد اما مسیولان نمایندگی رهبری در دانشگاهها و بخشهای مرتبط با دانشجویان و دانشگاهها در دفتر رهبری باید خود را متعهد به پاسخگویی و رفع ابهامات بدانند.

ایشان برخی اشکالات و پیشنهادهای دانشجویان را ناشی از احاطه نداشتن به موضوع مورد بحث خواندند و افزودند: برخی پیشنهادها نیز قابلیت کار بیشتر و تصمیم گیری دارد که دفتر رهبری انها را جزء به جزء بررسی خواهد کرد.

حضرت ایت الله خامنه ای گفت و شنود رودررو را زمینه ساز حل ابهامات و سیوالات دانستند و افزودند: بسیاری از مطالب بیان شده درست بود و طرح انها در این جلسه به ایجاد گفتمان لازم و عمومی کمک می کند.

ایشان مجموعه جوانان کشور را اعم از دانشجو و غیر دانشجو، مخاطب این جلسه دانستند و تاکید کردند: اصرار مکرر بنده درباره گفت و شنود با جوانان بر این پیش فرض قطعی و تردید ناپذیر استوار است که اینده ایران متعلق به جوانان است و این قشر در اینده کوتاه یا میان مدت بسیاری از مدیریت ها و مسیولیت ها را برعهده می گیرد، بنابراین هرکس به اینده کشور علاقه مند است، باید جوانان را در ساختن هرچه بهتر اینده کمک کند.

رهبر انقلاب، طبیعت جوانی را بخش دیگری از زیرساخت منطق گفت وگو با جوانان برشمردند و گفتند: طبیعت جوان با عناصری همچون امید، ابتکار، صراحت، خطرپذیری و خستگی ناپذیری همراه است که همه این عناصر برای اداره جامعه، ضروری و ذی قیمت هستند و برخی از مشکلات کنونی هم ناشی از فقدان برخی از این عناصر است.

رهبر انقلاب اسلامی گفت و شنود با جوانان را در شرایط فعلی کشور دارای اهمیتی مضاعف خواندند و افزودند: برای هرگونه تصمیم گیری و اقدام باید به موقعیت بسیار حساس و مهم کنونی کشور توجه کامل کرد.

ایشان در نگاهی کلی به موقعیت کشور خاطرنشان کردند: واقعیت این است که امروز در مقابل ایران یک جبهه وسیع و عظیم ظلم و کفر و استکبار وجود دارد که در تلاش است با هر وسیله و ترفند و امکانات، نظام اسلامی را وادار به عقب نشینی و تسلیم کند که اگر این هدف محقق شود، برای اینده کشور بسیار گران تمام خواهد شد که البته به فضل الهی و هوشیاری و ایستادگی مردم، جبهه استکبار در این هدف ناکام خواهد ماند.

رهبر انقلاب هدف اصلی دشمنان از مقابله با ملت ایران را جلوگیری از ایجاد یک الگوی جذاب برای ملتها دانستند و افزودند: باید متوجه بود که جمهوری اسلامی در کوران نبرد سیاسی، فکری، جنگ نرم و احیانا برخوردهای سخت با جبهه مستکبران قرار داشته و دارد.

حضرت ایت الله خامنه ای توجه به ظرفیت بسیار بالای کشور برای مقابله و پیروزی بر جبهه قدرتمند ظلم و استکبار را واقعیتی تردیدناپذیر خواندند و گفتند: تجربیات نظامی و غیرنظامی ۴۰ سال اخیر به خوبی ثابت می کند ملت عزیز ایران ظرفیت پیروزی بر دشمنان عنود خود را دارد.

ایشان سرعت افزون تر حرکت علمی ایران در قیاس با متوسط جهانی، وجود مجموعه ای عظیم از جوانان پایبند به مبانی دینی، اعتقادی و فرهنگی نظام و حضور تحسین برانگیز مردم در هنگام حوادث عمومی و طبیعی از جمله کرونا، زلزله و سیل را نشانه های ظرفیت بالای کشور برای پیروزی در جهاد علمی، فرهنگی و اجتماعی خواندند و افزودند: در جهاد فکری نیز کارهای بسیار خوبی شده که مباحث امروز دانشجویان، گوشه ای از نتایج ان است.

رهبر انقلاب در جمع بندی این بخش از سخنانشان گفتند: مجموعه واقعیاتی که بیان شد نشان می دهد نظام اسلامی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، نظامی و دیگر زمینه ها ظرفیت بسیار بالایی برای پیروزی در مقابل جبهه دشمن دارد و این واقعیت روشن، امیدی حقیقی را در دلها ایجاد می کند.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از ظرفیت های بالای کشور برای مقابله با جبهه وسیع ظلم و کفر و استکبار را احساس قدرت و عزت نهادینه شده در عموم ملت ایران دانستند و گفتند: با وجود برخی منفی بافانی که منزوی و در اقلیت هستند و ضعف های خود را به جامعه و نظام اسلامی نسبت می دهند، در کشور یک احساس عمومی و عمیق عزت و قدرت وجود دارد.

حضرت ایت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه یکی از شگردهای مهم قدرتهای استعماری و سلطه گر ایجاد حس حقارت و بی هویتی در ملتها است، افزودند: پیروزی انقلاب اسلامی این احساس را در جوانان و ملت ایران ایجاد کرد که قادرند یک کار به ظاهر نشدنی یعنی ریشه کنی حکومت استبدادی مورد حمایت قدرتهای خارجی بویژه امریکا را انجام دهند و دنیا را متحیر کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ایستادگی صریح و قدرتمندانه کشور در برابر زورگویی ها و اقتدار ملی کنونی خاطرنشان کردند: البته این نکته مدنظر باشد که دشمن از تلاش برای تحقیر ملت و مخدوش کردن اعتماد به نفس ملی مایوس نشده است اما با وجود تلاش های دشمن، خداوند خلاف ان را تقدیر کرده است.

حضرت ایت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: همین قضایای مربوط به کرونا از جمله نحوه مدیریت این بیماری در کشور در مقایسه با غرب، تلاش های علمی برای شناخت این ویروس و نهضت عظیم کمک مومنانه و همچنین پرتاب ماهواره، موجب احساس قدرت و عزت بیشتری در ملت ایران شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان با اشاره به تاکیدهای فراوان درباره توجه به مسیله جوان، گفتند: خوشبختانه اکنون توجه ویژه ای برای حضور جوان ها در بخش های مختلف به وجود امده و به دیدگاههای انان و حضور جوانان در مدیریت های میانی اهتمام به چشم می خورد.

حضرت ایت الله خامنه ای به برخی اقدامات خوب در محیطهای دانشجویی و حوزه های علمیه نیز اشاره کردند و افزودند: طرح برخی مسایل در قالب مسیله محوری، پرداختن به مسایل متعدد بین المللی، و فعالیت های جهادی شگفت انگیز از جمله این اقدامات است.

ایشان همچنین گلایه نماینده گروه های جهادی را مبنی بر اینکه دستگاه های تصمیم گیر از نمایندگان این گروهها دعوت به عمل نمی اورند و دیدگاه های انان را لحاظ نمی کنند، بجا دانستند و با اشاره به حساسیت مجموعه های جوان به موضوع واگذاری ها خاطرنشان کردند: اصل این اقدام کار خوبی بود و مسیولان را متوجه مسیولیت شان کرد، اما برخی تندروی ها هم در این زمینه انجام گرفت.

رهبر انقلاب اسلامی، پیگیری مسایل مربوط به خانواده و حوزه زن را در برخی تشکل های خودجوش، از دیگر اقدامات خوب مجموعه های جوان برشمردند و تاکید کردند: این موضوع از مسایل مهمی است که حتما باید به صورت جدی پیگیری شود زیرا در این زمینه یقینا کم کاری های جدی صورت گرفته است.

حضرت ایت الله خامنه ای سپس به بیان ده توصیه کاربردی و عملی به جوانان و مجموعه های فعال دانشجویی پرداختند که خودسازی در ابعاد فردی و جمعی، نخستین توصیه بود.

ایشان گفتند: اگرچه ماه مبارک رمضان به اخرین روزهای خود رسیده اما بهترین فرصت برای خودسازی از طریق انس با قران، نماز با حضور و اول وقت و دعا و تضرع است و نباید با اتمام این ماه، ارتباط معنوی قطع شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه (ارتقای توانایی های فکری، تصمیم گیری و عملیاتی در جوانان) و (عبور سالم از لغزشگاهها) نیازمند بنیه روحی و معنوی قوی است، افزودند: از جمله این لغزشگاهها، (ترس، تردید، احساس ضعف و انگیزه های ناسالم) است.

دومین توصیه حضرت ایت الله خامنه ای به جوانان (تقویت مبانی معرفتی) بود.

ایشان با تاکید بر اینکه (انفعال) و (انحراف) دو اسیب بزرگ محیط های جوان به ویژه دانشگاهها است، گفتند: در ابتدای پیروزی انقلاب برخی جوانان مسلمان که دارای مبانی معرفتی قوی نبودند، جذب گروههای التقاطی شدند و در نهایت هم به روی هم میهنان خود اسلحه کشیدند و به زیر پرچم صدام رفتند اما جوانانی که مبانی قوی داشتند، محکم ایستادند.

ایشان به یک نمونه دیگر اشاره کردند و افزودند: برخی افراد در ابتدای انقلاب بسیار انقلابی عمل می کردند اما به دلیل مبانی ضعیف معرفتی اکنون جزو پشیمان ها هستند که یکی از مسایل انقلاب اکنون همین حضرات پشیمان شده هستند.

رهبر انقلاب اسلامی دعاهای صحیفه سجادیه به ویژه دعای بیستم موسوم به دعای مکارم الاخلاق را برای تقویت مبانی معرفتی بسیار مهم ارزیابی و جوانان را به خواندن این ادعیهفوق العاده عمیق و تدبر در انها دعوت کردند.

توصیه سوم رهبر انقلاب به جوانان میهن (برافراشته نگه داشتن پرچم ارمانخواهی و مطالبه گری) بود.

ایشان مباحث امروز دانشجویان را جلوه ای از این ارمانخواهی خواندند و افزودند: ممکن است همه مطالبات قابل اجرا نباشد اما مهم این است که بازگو شود تا اصل بسیار با ارزش ارمانخواهی همچنان زنده و پرنشاط بماند و اجازه ندهد راه انقلاب گم یا منحرف شود.

رهبر انقلاب (عدالتخواهی، رفع فساد و در نهایت ایجاد تمدن اسلامی) را از مظاهر ارمانخواهی دانستند و افزودند: مطالبه گری طبعا نوعی اعتراض و تاکید بر رفع مشکلات و نقایص موجود است اما باید جدا مراقب و هوشیار بود که نحوه بیان و ارایه مطالبات به گونه ای نباشد که اعتراض به نظام تلقی شود و یا دشمن بتواند ان را اعتراض به نظام القا کند.

حضرت ایت الله خامنه ای در بیان نکته ای دیگر در ضرورت ارمانخواهی یاداور شدند: اگر جوانان مومن و پاک این پرچم را زمین بگذارند، ممکن است کسانی ان را سردست بگیرند که هدفشان ضربه زدن به نظام است نه حل مشکلات مردم.

ایشان در همین زمینه افزودند: البته جریان چپ مارکسیستی دیگر در دنیا ابرویی ندارد و از فقر اندیشه ورزی، فقر سیاسی و فقر نیروی میدانی کارامد در رنج است اما به هرحال همیشه ممکن است عده ای با تصاحب شعارهای خوب، سوءاستفاده کنند.

چهارمین توصیه مهم رهبری به جوانان و دانشجویان این بود که مطالبه گری و انتقاد و اعتراض را با پیشنهادهای خوب و قابل اجرا همراه کنید تا فایده جدی و ماندگار داشته باشد همچنان که در اسلام نیز نهی از منکر همراه امر به معروف یعنی بیان پیشنهادهای راهگشا و خوب توصیه شده است.

(ضرورت پرهیز از توام کردن مطالبه گری با پرخاش و بدگویی) از دیگر توصیه های حضرت ایت الله خامنه ای به جوانان بود.

ایشان گفتند: همیشه به مسیولان تاکید کرده ام به دانشگاهها و جمع های جوان بروند اما برخی از انان می گویند در این اجتماعات، مطالبات با تخریب و بدگویی ارایه می شود بنابراین فایده ای ندارد.

رهبر انقلاب یاداوری کردند: تخریب فضای گفتگو را مسدود می کند، بنابراین مطالبات را با استدلال و منطق و بدون پرخاش و اهانت مطرح کنید.

(گفتمان سازی در زمینه مسایل مهم نظام و راه حل های انها) توصیه بعدی رهبر انقلاب به مجموعه های جوانان بود.

ایشان گفتند: از جمله برکات اینگونه جلسات این است که مطالب بیان شده به تدریج در افکار عمومی ذهنیت و جهت گیری مشخص ایجاد می کند و در نهایت می تواند به گفتمان تبدیل و در پرتو اقبال عمومی، در انتخاب مدیریت ها تاثیر گذار شود.

رهبر انقلاب کمک رسانه ملی در این زمینه را ضرورتی تردیدناپذیر دانستند و گفتند: رسانه ملی البته بخش های جوان، شاداب و انقلابی هم دارد که در سخنان امروز دانشجویان مورد توجه قرار نگرفته بود اما به هر حال صدا و سیما باید به دیدگاههای جوانان توجه و در عرصه گفتمان سازی به انها کمک کند.

حضرت ایت الله خامنه ای در همین زمینه در تبیین معنای حقیقی جوان و (دولت جوان و حزب اللهی) افزودند: مکرر گفته ام که به چنین دولتی معتقد و امیدوارم اما معنای این حرف صرفا این نیست که یک جوان سی و چند ساله رییس دولت باشد بلکه معنای دولت جوان و حزب اللهی یک دولت پای کار، اماده و با نشاط است که علاج مشکلات است و می تواند کشور را از راه های دشوار عبور دهد.

ایشان افزودند: برخی در سنین بالا نیز به معنایی جوان و پر تلاش و با نشاط هستند، مانند شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی که بیشتر از ۶۰ سال داشت اما اگر شهید نمی شد، او را تا ده سال دیگر نیز در همان مسیولیت حفظ می کردم.

ششمین توصیه رهبری به جوانان (یارگیری و گسترش جبهه انقلاب در میان کسانی بود که به مبانی پایبندند).

ایشان افزودند: برخی به مبانی انقلاب معتقدند اما ممکن است در برخی موارد با شما اختلاف سلیقه داشته باشند، انها را طرد نکنید و هرچه می توانید جبهه انقلاب را با جذب اینگونه افراد وسعت دهید.

توصیه هفتم حضرت ایت الله خامنه ای به جوانان و دانشجویان، (مرزبندی صریح و با قدرت و بدون مماشات) در مقابل تردیدافکنان در مبانی انقلاب بود که نشانه های پیشرفت کشور را انکار و با تزیین دشمن، راه های غلط را به عنوان راه حل مسایل کشور بیان می کنند.

ایشان تردیدافکنی را ستون فقرات کار فرهنگی دشمن و اساس کار نرم علیه انقلاب خواندند و با تاکید بر اینکه باید در مقابل کسانی که به این کار دشمن کمک می کنند ایستاد، گفتند: با وجود هزینه های سنگینی که امریکایی ها در طول سالهای متمادی برای تزیین و القای چهره ای جذاب از خود انجام داده اند، امروز کشور و نظام امریکا در بخش مهمی از دنیا منفورند.

رهبر انقلاب اسلامی از اتش زدن پرچم امریکا در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در داخل خود امریکا به عنوان یکی از مصادیق نفرت ملتها از این رژیم یاد کردند و افزودند: علاوه بر ملتها، حتی روسای برخی دولتهای همکار امریکا نیز وقتی حرف دلشان را بیان می کنند از دولتمردان و حکومت امریکا متنفر و به ان بی اعتماد و بی اعتنا هستند.

ایشان بخشی از نفرت کنونی از امریکا را ناشی از رفتار مسیولان فعلی ان از جمله رییس جمهور و وزیر خارجه کم مایه، پرحرف، بی منطق و مهمل گوی این رژیم دانستند و خاطرنشان کردند: البته علت نفرت از امریکا فقط این مسیله نیست بلکه به عملکرد بلندمدت امریکا از جمله کشتار، جنایت، بی عدالتی، تروریست پروری، کمک به دولتهای مستبد و بدنام، حمایت بی دریغ از ظلم روزافزون رژیم صهیونیستی و اخیرا مدیریت افتضاح در قضیه کرونا برمی گردد.

حضرت ایت الله خامنه ای جنگ افروزی در کشورها از جمله افغانستان، عراق و سوریه را از دیگر دلایل منفور بودن امریکا برشمردند و افزودند: امریکایی ها صریحا می گویند در سوریه نیروی نظامی پیاده کردیم چون انجا نفت وجود دارد البته انها نه در عراق نه در سوریه ماندنی نیستند و قطعا باید از انجا خارج شوند و بدون تردید اخراج خواهند شد.

رهبر انقلاب اسلامی در هشتمین توصیه خود با تاکید بر ادامه (پیشرفت علمی) و حفظ شتاب علمی کشور، دانشگاه ها و محیط های علمی و تحقیقاتی را به اهمیت علم در اقتدار کشور توجه دادند و گفتند: پیشرفت علمی با هدف سود کوتاه مدت شخصی ارزش چندانی ندارد. علم باید در خدمت پیشرفت کشور و گشایش افق های اینده باشد تا همچنان که چند سال قبل گفتیم به نقطه ای برسیم که محققان برای استفاده از تازه های علمی ناگزیر از یادگیری زبان فارسی باشند.

نهمین توصیه حضرت ایت الله خامنه ای ناظر به مسیله حجاب و حیاء اسلامی در دانشگاه ها بود.

ایشان گفتند: بنده در این زمینه دغدغه دارم و خواهش می کنم که مسیولان و روسای دانشگاه ها و وزارتخانه های مربوط و به ویژه خود دانشجویان و دختر خانم ها به مسیله حجاب و فاصله گذاری بین زن و مرد که مورد تاکید اسلام است اهمیت بدهند و موازین شرعی را در دانشگاه ها رعایت کنند.

دهمین و اخرین نکته رهبر انقلاب اسلامی، (مراقبت از جوانان و جلوگیری از سربازگیری دشمن از جامعه جوان کشور) بود.

ایشان افزودند: همه و بویژه مجموعه هایی که با مسایل جوانان سر و کار دارند بدانند همچنانکه مسیله جوان برای اینده کشور و نظام اسلامی اهمیت دارد، دشمن نیز برای تخریب و به زانو دراوردن انقلاب به ان اهمیت می دهد و برای سوءاستفاده از جوانان کار و برنامه ریزی می کند که البته در مواردی نیز برای اجرای برنامه های خود به عواملی در داخل کشور نیاز دارد.

حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به نمونه هایی از طراحی دشمن برای سوء استفاده از جوان ایرانی مانند وادار کردن برخی عناصر به پشت کردن به کشور و یا استفاده از افرادی به عنوان عناصر تبلیغاتی، سیاسی و تحلیل گر تاکید کردند: همه باید مراقب باشند که به سربازگیری دشمن از جامعه جوان کشور کمک نشود.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان با اشاره به دعای همیشگی خود برای هدایت و سعادت جوانان و حل مشکلات اشتغال و ازدواج انان، گفتند: به توفیق الهی و به دعای حضرت ولی عصر ارواحنا فداه مطمینا فردای جامعه جوان ما از امروز ان بهتر خواهد بود.

منبع : خبرگزاری حوزه

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.