17 رمضان وقوع غزوه بدر

 هنگامي كه رسول خدا(ص) از شدت آزار و اذيت اهالي مكه، ناچار گرديد كه به مدينه منوره هجرت نمايد و پس از هجرت، نخستين نظام حكومتي اسلامي را در اين شهر بر پا نمايد؛ دشمني اهالي مكه، به ويژه قريش و سران قبايل و طوايف اين شهر نسبت به آن حضرت و مسلمانان مدينه فزوني يافت و سرانجام تصميم به يورش نظامي به سوي مدينه گرفتند.
ادامه مطلب

28 صفر درگذشت موسى بن بغا (264 هجری قمری)

موسى بن بغاى كبير، يكى از فرماندهان نظامى و ترك نژاد متوكل (دهمين خليفه عباسى) بود و از سوى او، جهت سركوبى قيام ها و شورش هاى مردمى به مناطق مختلف اسلامى اعزام گرديد و با شدت و خشونت، اعتراضات مردمى را سركوب كرد.
ادامه مطلب

29 صفر نزول عذاب بر قوم حضرت صالح علیه السلام

حضرت صالح در میان قوم ثمود زندگى مى‌کرد در حالى که این قوم در ناز و نعمت بسر مى‌بردند تا تدریجاً بت‌پرستى و فساد در میان ایشان شیوع پیدا کرد و خداوند صالح علیه‌السلام را براى هدایت ایشان که از خانواده اصیل و محترمى بود، فرستاد.
ادامه مطلب

30 صفر توطئه سران قريش براى كشتن پيامبر (1 هجری قمری )

پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله، سه سال به طور پنهان و ده سال به طور آشكار در مكه معظمه، مردم را به دين اسلام دعوت كرد و در اين مدت، تعدادى از اهالى مكه (اعم از آزادگان و بردگان) به او ايمان آورده و دين اسلام را پذيرا شدند.
ادامه مطلب

30 صفر شهادت امام رضا عليه السلام (203 هجری قمری)

حضرت ثامن الحجج مولانا على بن موسى الرضا (عليه السلام ) در سال 203 ه‍ بنابر اصح دو سال پس از وفات حضرت معصومه (عليها السلام ) به شهادت رسيدند. سن مبارك حضرت 49 يا 55 سال بوده است بنابر نقلى در 27 حضرت امام رضا (عليه السلام ) به شهادت رسيده اند، ولى مشهور آخر ماه صفر است . در 28 سفر ماءمون انگور مسموم يا آب نار زهر آلود را به اجبار به حضرت امام رضا (عليه السلام ) خورانيد
ادامه مطلب

26 صفر تجهيز لشكر اسامه توسط پيامبراسلام صلي الله عليه و آله و سلم (11 هجری قمری)

در اين روز در سال 11 هجري پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم به عده اي از صحابه و به خصوصاولي و دومي و سومي امر فرمودند براي سفر به روم و جنگ با روميان به اميري اسامه بن زيد آماده شوند، آنان از اين امر كراهت داشتند و نسبت به فرماندهي اسامه بر سپاه خاتم الانبياء اعتراض كردند. حضرت فرمودند: «خدا لعنت كند كسي را كه از لشكر اسامه تخلف كند» ولي با اين همه ابوبكر و عمر و عثمان تخلف كردند و
ادامه مطلب

27 صفر مأموريت اسامة بن زيد براى تجهيز سپاه اسلام جهت نبرد با روميان ( 11هجری قمری)

پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله پس از بازگشت از حجة الوداع، در آخرين روزهاى عمر شريف خود جهت نبرد با روميان كه از شمال غربى شبه جزيره عربستان در صدد لشكركشى به سرزمين‌ هاى مسلمانان بودند، سپاهى منظم از مهاجران و انصار مدينه ترتيب داد و به همگان فرمان داد تا در آن شركت جسته و با روميان متجاوز به جهاد برخيزند.
ادامه مطلب

28 صفر رحلت جانگداز پيامبر اسلام (11 هجری قمری )

حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله آخرين پيامبر الهى است كه مردم را به يگانگى خداوند متعال و عدالت اجتماعى در دنيا و زندگى در سراى ديگر دعوت كرد و اديان آسمانى را با رسالت و تبليغ خويش به اتمام و اكمال رسانيد.[۱]
ادامه مطلب

28 صفر خلافت ابوبكر بن ابى قحافه (11 هجری قمری )

مورخان و سيره نگاران درباره تاريخ رحلت پيامبر صلی الله علیه و آله، اتفاق نظر ندارند. شيعيان به پيروى از اهل بيت علیهم السلام، تاريخ رحلت را، 28 صفر دانسته ولى اهل سنت، آن را در ماه ربيع الاول ذكر كرده اند.
ادامه مطلب

28 صفر آغاز امامت اميرالمؤمنين عليه السلام (35 هجری قمری )

اولين روز امامت حضرت امیرالمومنین على بن ابى طالب عليه السلام است و زيارت آن حضرت در اين روز مستحب است.[۱]
ادامه مطلب

28 صفر شهادت امام حسن مجتبي «کریم اهل بیت» (50 هـ ق)

امام حسن (علیه السلام) نخستين فرزند امام علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است كه در نيمه ماه مبارك رمضان سال سوم هجرى قمرى در مدينه منوره ديده به جهان گشود و با تولد خويش، در جدش پيامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و ساير اهل بيت (علیهم السلام) شادى و نشاط ويژه اى پديد آورد.
ادامه مطلب

20 صفر ملحق شدن راءس مطهر امام حسين عليه السلام به بدن مطهر (61 هجری قمری)

در اين روز - بنا بر قول سید مرتضی - رأس شريف امام حسين عليه‌السلام توسط امام زين العابدين عليه‌السلام از شام به كربلا آورده شد و به بدن مطهر آن حضرت ملحق گرديد.[۱]
ادامه مطلب

22 صفر درگذشت موفق عباسى (278 هجری قمری)

معتمد عباسى در رجب سال 256 قمرى پس از بركنارى مهتدى عباسى به خلافت رسيد.[۱] پس از قدرت گرفتن وى، برادرش محمد بن متوكل، معروف به الموفق بالله كه مردى زيرك و كاردان بود، در كنارش به قدرت رسيد.
ادامه مطلب

23 صفر شدت یافتن بیمارى حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله (11 هجری قمری)

بلال موقع نماز صبح اذان گفت ولى حضرت صلى الله علیه و آله از شدت بیمارى مطلع نشد. عایشه گفت: بگوئید، ابوبکر به نماز برود. حفصه گفت: به عمر بگوئید به نماز رود.
ادامه مطلب

25 صفر طلب کاغذ و دوات توسط پیامبر صلى الله علیه وآله (11 هجری قمری )

در 25 صفر سال 11 هجرى قمرى پیامبر صلى الله علیه و آله دوات و کاغذ طلبید تا بنویسد که خلافت بلافصل براى على علیه‌السلام است ولى عمر مانع شد و به ساحت اقدس نبوى جسارت کرد و گفت: ان الرجل لیهجر؛ این مرد هذیان مى‌گوید!!
ادامه مطلب