مخالفت صریح آیت‌الله کاشانی به برقراری رابطه استعماری با انگلیس .

 روزی که دولت اعلام تجدید رابطه بدهد روز عزای ملی است .
بازنشر به مناسبت سال‌روز رحلت آیت‌الله کاشانی .
 با وقوع کودتای ۲۸ مرداد و روی کار‌آمدن #فضل‌الله_زاهدی، وی به عادی‌سازی روابط بین ایران و انگلیس تن می‌دهد و با وجود مخالفت‌های #آیت‌لله_کاشانی و دانشجویان در جلوگیری از برقراری رابطه، اعلامیه مشترکی از طرف دولت دو کشور صادر می‌شود:

«دولتین ایران و انگلیس تصمیم گرفته‌اند روابط سیاسی را برقرار سازند و هریک به‌زودی سفیرکبیر به کشور دیگری اعزام دارند. سپس در نزدیک‌ترین موقعی که مورد موافقت طرفین باشد در باب حل اختلافات مربوط به #نفت که اخیراً موجب تیرگی روابط بین آن‌ها شده شروع به مذاکره نمایند...»
 این موضوع با مخالفت شدید آیت الله کاشانی روبه رو شد از این رو وی در مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی علل و موجبات قطع رابطه با انگلستان را بیان می کند، مصاحبه ای که زاهدی از انتشار آن در روزنامه ها جلوگیری به عمل آورد.
سوال: نظر حضرت عالی درباره تجدید رابطه با #انگلستان چیست؟ .
آیت‌الله کاشانی: مکرر نظر خود را اظهار کرده‌ام، در اعلامیه‌ای که ۲۰ روز قبل داده‌ام باز گفتم. علاوه بر اینکه روابط روی علل و موجبات قطع شده و آن علل و موجبات هنوز موجود است و تا آن علل موجود باشد تجدید رابطه غلط است، برای این‌که انگلستان برخلاف حق و حقیقت و قانون دنیا که ما را مختار کرده نفت را ملی کنیم، ما را #محاصره_اقتصادی کرده و غالبا سفارت انگلستان در ایران دسایس تخریب نهضت را فراهم می‌کرد. . .
به این جهت قنسول‌هایشان (کنسولگری‌ها) که سمت #جاسوس داشتند اخراج و سفارتشان که تخریب این نهضت حیاتی ملت را می‌نمود از این جهت بسته و قطع روابط شد.

من که از ۲۴ سالگی تا به حال همیشه در مقابل انگلیسی‌ها چه در بین النهرین و چه در ایران فداکاری کرده‌ام زیربار نمی‌روم و ملت شریف ایران هرگز تن به این ذلت نخواهد داد...

روزی که دولت اعلام #تجدید_رابطه بدهد روز عزای ملی است و باید مردم نوار سیاه به سینه خود نصب کنند و به علاوه هر مغازه با خط درشت به مغازه خود بنویسند و اظهار تنفر از انگلیسی‌ها و مساعدین آن‌ها چه خارجی و چه عمال داخلی بنمایند.

پ.ن عکس مربوط به سال ۱۳۳۰ ، بازدید آیت الله کاشانی از چاه نفتی البرسراجه قم

فصلنامه پانزده خرداد، ش ۳۲،ص۲۶۶، تابستان ۹۱

بنیاد تاریخ پژوهی ودانشنامه انقلاب اسلامی
Iranemoaser.ir/

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.