قَالَ كَلَّا إِنَّ مَعِيَ رَبِّي سَيَهْدِينِ

 

موسی علیه السلام زمانی که همه فکر میکردن کارشون تمومه گفت ان معی ربی و این زمانی بود که دریا شکافته شد و حضرت موسی ع و یارانش از دریای شکافته شده رد شدن ، نکته اینجاست رهبری هم فرمودند ان معی ربی و این یعنی همراه با شکافته شدن دریا زمان غرق شدن فرعون جهانی هم نزدیکه و کار تمومه . ان شاالله این نسل کنونی تمدن نوین اسلامی جهانی رو میبینه و تسلط کامل اسلام واقعی بر جهان رو مدیریت میکنه

 

آيه: 62 قَالَ كَلَّا إِنَّ مَعِيَ رَبِّي سَيَهْدِينِ

ترجمه :

موسي به آنان گفت : چنين نيست ، قطعا پروردگارم با من است و مرا هدايت خواهد كرد.

نکته ها

((ترائي )) به معناي يكديگر را ديدن و ((جمعان )) به معناي دو گروه است .

شايد آوردن ((اصحاب موسي )) به جاي بني اسرائيل ، رمز آن باشد كه حتّي ياران نزديك موسي از اينكه دريا در جلو و سپاه فرعون در تعقيب آنان هستند، دغدغه ها داشتند.

گرچه هر حركت و قيام و تصميمي ، شناخت و بصيرت لازم دارد، ولي لازم نيست انسان در گام اوّل نسبت به تمام مراحل آگاهي داشته باشد. چنانكه حضرت موسي تا لحظه اي كه دريا را در جلو و دشمن را پشت سر خود ديد خبر از برنامه نداشت ، امّا ايمان به هدايت الهي همواره در او بود. و لذا فرمود: (ان ّ معي ربّي سيهدين ).

پيام ها:

1- رهبران آسماني ، در بحران ها دلي آرام دارند و مايه ي آرامش ديگران نيز هستند. (كلاّان ّن معي ربّي )

2- به وعده هاي الهي يقين داشته باشيم . (خداوند در آيه ي 15 اين سوره به موسي فرمود: ((انّا معكم مستمعون ))، در اين آيه موسي به مردم مي گويد: خداوند وعده داد و او با ماست ). (كلاّان ّن معي ربّي )

3- هنگام برخورد با دشمن ، (حتّي زماني كه در يك طرف دريا و در طرف ديگر سپاه دشمن است ،) مأيوس نشويد و به خدا توكّل كنيد. (ان ّ معي ربّي )

4- پيامبران واسطه ي فيض و رحمت خداوند مي باشند. (ان ّ معي ربّي سيهدين ) (با توجّه به اينكه هدايت پيامبر، واسطه اي براي هدايت مردم است )

5- انبيا تحت حمايت ويژه ي خداوند هستند. (ان ّ معي ربّي )

6- هدايت از شئون ربوبيّت است . (ربّي سيهدين )

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.