قحطی_مرگبار در اثر جنایت دولت انگلیس ایران

قحطی_مرگبار در اثر جنایت دولت انگلیس ایران

 قحطی مرگبار در اثر جنایت دولت انگلیس ایران را در برگرفته بود. انگلیسی‌ها علاوه بر خرید گسترده موادغذایی، از واردات مواد غذایی از هند و بین‌النهرین، همسایگان غربی و شرقی ایران،جلوگیری می‌کردند.

به روشنی و وضوح پیداست که تعمداً برنامه‌ای برای کشتار و نابود کردن جمعیت ایران در کار بوده است و برای این کار انگلیسی‌ها درآمدهای ناچیز دولتی را نیز به هر شکل ممکن محدود کرده و حتی‌المقدور تقلیل می‌دادند.به طور مثال «درآمد گمرکی و درآمدهای حاصل از فروش نفت» که انگلیسی‌ها درآمدهای گمرکی ایران را با قران- که ارزش زیادی یافته بود- جمع می‌کردند اما به دولت ایران، همان مبلغ ثابت ۰/۳۰ پوند را که ارزش آن به‌شدت کاهش یافته بود (۱۸ قران یا ۸/۱ تومان به ازای هر پوند) پرداخت می‌کردند...و زمانی که میلیون‌ها ایرانی در گرسنگی به‌سر می‌بردند دولت انگلستان و شرکت نفت انگلیس و ایران درآمدهای نفتی ایران را به بهانه‌های واهی مسدود کردند.

 دولت بریتانیا در همان حال که از یک سو ایران را از منابع مالی‌اش محروم کرده بود، از سوی دیگر فریاد شکوه و شکایتش از بی‌کفایتی و ناتوانی دولت ایران در کمک به قحطی‌زدگان بلند بود. »

«پارسونز(سفیر انگلیس در ایران پیش از انقلاب) در جایی از خاطرات خود به صریح‌ترین شکل ممکن، چپاول_اقتصادی ایران را به بازرگانان انگلیسی و کسانی که دست‌اندرکار تجارت و معاملات مالی با ایران بودند مطرح می‌سازد: .
«اولین کاری که می‌کنید این است که تا می‌توانید کالاهایتان را بفروشید و فقط در صورتی سرمایه‌گذاری کنید که برای فروش کالاهایتان چاره‌ای جز این کار نداشته باشید. اما اگر مجبور باشید در اینجا سرمایه‌گذاری کنید به میزان حداقل ممکن سرمایه‌گذاری نمایید و صنایعی را انتخاب کنید که قطعات و لوازم آن از انگلستان وارد شود. مانند صنایع مونتاژ که در واقع سوار کردن قطعات صادراتی انگلیسی در ایران است. »

مقاله بازخوانی حقارت رژیم پهلوی و غارت منافع ملی ایران در خاطرات سفیر آمریکا و انگلیس، فصلنامه پانزده خرداد، شماره ۲۳، ۲۵۲-۲۵۱

بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.