ایران شیلی نمیشه

ایران شیلی نمیشه

سال ۱۹۷۲ وقتی چند طرح پیاپی آمریکایی‌ها برای سرنگونی دولت «سالوادور آلنده» شکست خورد، آنها پروژه «اعتصاب کامیون داران» را با هزینه ۲۰ برابر انتخابات ریچارد نیکسون یعنی عدد شگفت انگیز 8 میلیون دلار کلید زدند و با توجه به وسعت شیلی و فقدان زیر ساخت‌های حمل و نقل، این طرح شیطانی خیلی زود جواب داد!
کشور فلج شد، صنایع تعطیل شدند، محصولات مزارع به شهرها نرسید و نارضایتی عمومی بالاگرفت و...

سرانجام « آگوستو_پینوشه » در کودتایی خونین و کشتار چند صدهزار نفر از حامیان آلنده، زمام شیلی را برای ۱۷ سال سیاه و تاریک در دست گرفت.

 ایران به لحاظ وسعت و جمعیت، هیجدهمین کشور دنیاست. هرچند زیر ساخت‌های حمل و نقل کشورمان نسبت به دهه‌های قبل، پیشرفت قابل قبولی کرده اما همچنان حمل و نقل جاده‌ای حرف اول را می‌زند. جمعیت جوان هم تقریبا نیمی از مردم را تشکیل می‌دهد که از قضا با انبوهی از ناکامی‌های حقیقی و روانی مواجه هستند.

 دولت روحانی اکنون در پروژه‌ای غیر کارشناسی، مساله گازوئیل و میزان تخصیص آن به کامیون داران را در دستور قرار داده و از همین حالا زمزمه اعتصاب کامیون داران شنیده می‌شود.

نمی‌دانم،اما بنظر میرسد پول‌های آمریکایی و نقش آفرینان داخلی، در حال بازنویسی نسخه ۱۹۷۳ شیلی در ایران هستند، البته با این تفاوت که نقش آفرین اصلی، خود رئیس جمهور است!

 در زمان بنی صدر شعار می دادیم


ابوالحسن پینوشه ایران شیلی نمیشه
گویا حالا باید بگوئیم شیخ حسن پینوشه

ایران شیلی نمیشه!

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.