دلار در ایستگاه پایانی

دلار در ایستگاه پایانی

  جولای 1944، به ‌منظور تثبیت شرایط اقتصادی و سیاسی جهان، نمایندگان 44 کشور جهان در کنفرانس «#برتون_وودز» اقدام به تأسیس#بانک_جهانی و #صندوق_بین‌­_المللی_پول نمودند و با پذیرش #دلار آمریکا به‌عنوان ارز بین‌المللی، نظام پولی جدیدی را با محوریت آمریکا بر جهان حاکم کردند. آمریکا در طی سال‌های بعد، چند ده برابر ذخیره‌ی طلای خود دلار چاپ کرد و دست به چپاول جهان زد. همچنین این کشور #تورم سرسام آور خود را با دلار صادر کرد تا نمودی در خاک آمریکا نداشته باشد و کشورهای دیگر مجبور باشند بار این تورم را به دوش بکشند. 
در میان بانک‌های جهان تعداد زیادی علیه دلار اعلام موضع کردند، مثلا بانک جی‌پی‌مورگان در گزارش اخیر خود به مردم توصیه کرد که از شر دارایی‌های دلاری خود خلاص شوند و به سمت تنوع بخشی به سبد سرمایه‌گذاری خود بروند چرا که برخی از بانک‌ها حذف دلار از دارایی خود را آغاز کرده‌اند و دیر یا زود این ارز سقوط می‌کند. مارک گارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس نیز گفت که ما به دنبال ارزهای جایگزین به‌جای دلار هستیم.
امام خامنه‌ای نیز چندین بار به اهمیت دلارزدایی از اقتصاد کشور اشاره کردند. ایشان در سال 95 در دیدار با فرماندهان سپاه فرمودند: «اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی پولی و مالی دشمن خلاص کنند و آقایی دلار را در زندگی عادی بشکنند، خود و کشورهای دیگر را نیز نجات داده و برای آن‌ها الگو خواهند شد.»
همچنین ایشان در دیدار با پوتین فرمودند: «بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چندجانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم.»
.
برای مشاهده مجموعه طرح‌های کندو کاوی در بیانیه گام دوم انقلاب می‌توانید به پیج ذیل مراجعه بفرمایید: 

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.