سیلی مجاهدین افغان به شوروی

سیلی مجاهدین افغان به شوروی

سپاه برای آموزش مجاهدین چهار پایگاه آموزشی تشکیل داد که یکی در ایران، یکی در پاکستان و دوتا در افغانستان بود. شهید علی تجلایی به عنوان فرمانده پاسداران جهاد اسلامی افغانستان و مسئول آموزش نیروهای افغان انتخاب شد. تجلايي ابتدا در پاكستان، براي تأسيس مركز آموزش فرماندهي براي مجاهدين افغاني، حفاظت از نماينده امام در افغانستان، و حمل وجه نقد براي مجاهدين، برنامه دقيقي تهيه كرد و سپس براي ورود به افغانستان كه مرزهايش تحت كنترل شديد ارتش سرخ بود، از شناسنامه افغاني استفاده كرد. 
اقدامات ایران در حمایت از مجاهدین افغان به قدری موثر واقع شد که شوروی به ولایتی (وزیر امور خارجه وقت) پیشنهاد داد در صورت قطع حمایت خود از چریک‌های مجاهد حاضر است برنامه پشتیبانی تسلیحاتی از ایران را در دستور کار بگذارد، اما ایران با وجود آنکه درگیر جنگ با عراق بود قبول نکرد.
چریک‌های مورد آموزش ایران سرانجام توانستند ارتش سرخ شوروی که پیروز جنگ_جهانی_دومبود را با 14000 هزار کشته و 53000 زخمی به زانو درآورند و پس از نه سال جنگ آن‌ها را بیرون کنند.
امام در سال 1359 در جمع دانشجویان پیرو خط امام در مورد مجاهدین افغان چنین فرمودند: «ارزش اين چريك‌هاي افغاني اين است كه شكستند آن بت بزرگي كه براي ملت ها تراشيده بودند كه اگر چنانچه كسي به شوروی يك كلمه بگويد، بايد به فنا برسد. آن ها شكستند اين را، چريك هاي افغانستان شكستند آن هيولا و چيزي كه براي ملت ها پيش آورده بودند. اين عمل شما(اشغال لانه جاسوسي آمريكا در تهران) در اين جا و آن عمل آنها در آنجا (شكست ارتش سرخ شوروي در افغانستان) ارزشي نيست كه ما بتوانيم به ميزان در آوريم.»
همچنین ایشان در پیام به حجاج بيت الله الحرام در سال 1362 در این رابطه فرمودند: «آن قدرت اسطوره‌اي و ارتش قدرتمند، حكومت غاصب و حزب خائن را با قدرت ايمان و اتكاي به خداي بزرگ و به اعتماد به خويش در هم كوبيدند به طوري كه بايد گفت شوروي با پريشاني از هجوم ظالمانه خود به سر مي‌برد و در حيرت است كه چگونه از افغانستان بدون آبروريزي جا خالي كند.»

 

@gamedovom_enghelab

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.