استحاله انقلاب مشروطه

استحاله انقلاب مشروطه

 
#انگلیس با #انقلاب_مشروطه موافق نبود اما با حمایت ظاهری از انقلاب سعی کرد که از حکومت وقت #ایران امتیاز بگیرد و در ازای رفع خطر آن، از ایران بخواهد که مانع از حرکت روسیه به سمت مرز ایران و هند شود چرا که نیروهای روسی همواره تهدیدی برای مستعمرات انگلیس در #هندمحسوب می‌شدند. در واقع انگلیس از طرفی به آتش انقلاب می‌دمید و از طرف دیگر برای مهار آن با دربار مظفرالدین شاه مذاکره می‌کرد.

#امام_خامنه‌_ای در مورد مشروطه می‎‌فرمایند: «پیش از این، در کشور خود ما، انقلاب مشروطیت بود. اما بعد از پیروزی، هنگامی که علما را کنار زدند، از مسیر منحرف شد و مشروطیت به جایی رسید که رضاخان قلدر، فردی که ضد همه‌ی آرمان‌های مشروطه‌خواهی بود، به حکومت رسید.» امام خمینی-ره- نیز می‌فرمایند: «....گاهی وسوسه می‌کنند که احکام اسلامی ناقص است... به دنبال این وسوسه و تبلیغ عمّال انگلیس به دستور ارباب خود، اساس مشروطه را به بازی می‌گیرند و مردم را فریب می‌دهند و از ماهیت جنایات سیاسی خود غافل می‌سازند وقتی که می خواستند در اوایل مشروطه قانون بنویسند و قانون اساسی را از روی آن تدوین کنند، مجموعه حقوق بلژیکی‌ها را از سفارت بلژیک قرض کردند و چند نفری که من نمی‌خواهم اسم ببرم قانون اساسی را از روی آن نوشتند و نقایص آن را (با) مجموعه‌های حقوقی فرانسه و انگلیس به اصطلاح ترمیم کردند و برای گول زدن ملّت، بعضی از احکام اسلام را ضمیمه کردند. اساس قوانین را از آن‌ها اقتباس کردند و به خورد ملت ما دادند.»
.
انگلیسی‌ها برای پیشبرد اهداف خود و به کنترل دراوردن انقلاب کارهای مختلفی کردند. آن‌ها سعی کردند جریان روشنفکری که همراه #انقلاب بود را روبروی جریان دینی، برجسته و هدایت کنند. 
همزمان با مهاجرت اعتراضی علما به #قم، عده‌ای از تجار به سرکردگی محمد تقی بنکدار نیز از ترس جانشان با هدایت برخی از کارکنان ایرانی#سفارت_انگلیس مانند حسینقلی نواب که فراماسونر بود، به این سفارت پناهنده شدند و مدت زمانی طول نکشید که حیاط سفارت انگلیس مملو از این گونه افراد شد. چادرهای اصناف برپا گردید، دیگ‌های پلو بار گذارده شد و خروارها قند و چای توزیع گردید.
شیخ فضل اللّه از بدو آغاز بحث تحصن، با آن مخالفت نمود و مردم را از تحصن در سفارت بازداشت. عوامل وابسته، از غیبت علما که در قم تحصن کرده بودند استفاده کرده، تحصن را قوت بخشیدند. شیخ فضل اللّه معتقد بود «مشروطه ای که از دیگ پلو سفارت انگلیس سر بیرون بیاورد به درد ما ایرانی ها نمی‌خورد.»

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.