کندوکاوی در انقلاب مکزیک

کندوکاوی در انقلاب مکزیک

 حکومت مادور زیاد دوام نیاورد و بعد از او یکی دیگر از انقلابیون خائن به نام ونوستیانو کارآنسا جانشین مادورو شد. 
در سال ۱۹۱۶ ونوستیانو کارآنسا، با اینکه در طول انقلاب با زاپاتا همکاری و از او استفاده کرده بود، اما قصد جان وی را کرد و ژنرال پابلو گونزالس را به دنبال زاپاتا فرستاد تا یک بار برای همیشه کار زاپاتا را یک سره کند. گونزالس به دنبال زاپاتا رفت و برای این کار شهرها و روستاهایی را ویران کرد. با این حال زاپاتا دوباره به جنگ باز می‌گشت.
سرانجام در 1919 ژنرال گونزالس به ترفند فریب روی آرود. برای به دام انداختن زاپاتا، گونزالس از گواخاردو (سرهنگ تحت امر او) خواست وانمود کند که پشت به دولت کرده و این طور وانمود کند که می‌خواهد به ارتش زاپاتا بر علیه دولت بپیوندد. گواخاردو این پیشنهاد را قبول کرد و برای این که این فرار از دولت جدی دیده شود با همکاری گونزالس به یک پایگاه فدرال دولتی حمله کرد که به کشته شدن ۵۷ سرباز انجامید. زاپاتا پس از دیدن این کار خواست جلسه‌ای ترتیب دهد تا در مورد فرار «گواخاردو» با او سخن بگوید.
در۹ آوریل ۱۹۱۹ گواخاردو برای این جلسه زاپاتا را به اسیندادسن خوان در شهر چینامکا دعوت کرد. وی نیز به محل قرار آمد، بعد از رسیدن به آن جا وقتی که زاپاتا وارد مکان ملاقات شد مردان گواخاردو که در کمین بودند او را به گلوله بستند و کشتند. ارتش آزادی بخش با کشته شدن او از پای درآمد و انقلاب مکزیک به تاریخ پیوست.
.
کل انقلاب مکزیک 9 سال به طول انجامید که اتفاقات آن دوره و پیامدهای پس از آن، 4 ملیون کشته بر جای گذاشت. جمعیت 16 ملیونی آن وقت مکزیک به 11 ملیون نفر رسید که ضربه سختی را به این کشور وارد کرد. تمام مبارزات و نبردهایی که در طی این 9 سال صورت گرفت به علت خیانت و قدرت پرستی رده‌های بالای ارتش آزادی بخش ناکام ماند.

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.