آوای نهضت خمینی در دور افتاده ترین نقاط جهان

آوای نهضت خمینی در دور افتاده ترین نقاط جهان

 بن بلا و تعدادی از جوانان انقلابی الجزایر در سال 1954 یک سازمان مخفی شبه‌نظامی با حدود ۱۸۰۰ عضو در سراسر کشور ایجاد کردند که استقلال و تشکیل یک حکومت انقلابی در الجزایر از طریق مبارزه مسلحانه را دنبال می‌کرد. او در ۱۹۵۰ دستگیر و زندانی شد، اما دو سال بعد از زندان گریخت و به مصر رفت.
.
بن بلا و دیگر رهبران مهاجر الجزایری مقیم مصر در ۱ نوامبر ۱۹۵۴ پس از یک ملاقات محرمانه درسوئیس با رهبران مخالفی که هنوز در الجزایر ساکن بودند، تشکیل جبهه آزادی‌بخش میهنی را برای فرماندهی مبارزه مسلحانه علیه استعمارگران فرانسوی اعلام کردند. او در همان ایام سعی کرد سلاح‌های مورد نیاز انقلابیون را به خاک الجزایر وارد کند.
.
بن بلا در سال ۱۹۵۶ از دو ترور ناموفق یکی در قاهره و دیگری در تریپولی جان بدر برد.
در نهایت انقلاب الجزایر ضد استعمارگران فرانسوی با تقدیم یک و نیم میلیون شهید، پنجم جولای 1962میلادی پیروز شد و بن بلا یک سال بعد به عنوان اولین رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. الجزایر با فداکاری های زنان و مردانش پس از 132 سال استعمار فرانسه توانست اشغالگران را بیرون کند و به استقلال دست یابد. 
بن بلای مبارز که از او به عنوان یکی از رهبران بزرگ آزادای بخش و ضد استعمار در جهان عرب یاد می‌شود، معتقد بود که انقلاب اسلامی ایران، غرب را دگرگون خواهد ساخت....

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.