موسسه آمریکایی: ایران هفتمین قدرت برتر جهان است

موسسه آمریکایی: ایران هفتمین قدرت برتر جهان است

 پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: موسسه هادسون در آمریکا که یک اندیشکده تحقیقاتی در پیگیری تحلیل رفتارها و سیاستهای قدرتهای بزرگ جهانی میباشد، در آخرین تحلیل خود ایران را در کنار هفت کشور آمریکا، چین، روسیه، ژاپن، آلمان، هند و عربستان، بعنوان هشتمین قدرت بزرگ نوظهور جهان در سال جدید معرفی کرده است.

این موسسه اذعان میکند که موفقیت ایران در تثبیت سیاسی و راهبردی خود بعنوان پیامد بزرگ مذاکرات هسته ای و لغو تحریمها، قدرت ایران را افزایش قابل توجهی داده و ایران را به یک قدرت طراز جهانی مبدل نموده است. نفوذ ایران در سوریه، لبنان، عراق و یمن از نگاه این موسسه، ایران را به عنوان یک قدرت تمام عیار در خاورمیانه تثبیت نموده است.

در عین حال این موسسه معتقد است که بعلت شرایط حساس خاورمیانه امکان تداوم حضور دو قدرت برتر در منطقه خاورمیانه وجود ندارد و لذا از میان دو کشور عربستان و ایران که هم اینک قدرتهای هفتم و هشتم جهانی محسوب میشوند، یک کشور در سال جاری میلادی از گردونه خارج شده و تنها یکی از این دو کشور بعنوان قدرت هفتم جهان، قدرت برتر منطقه خاورمیانه خواهد ماند.

این موسسه تاکید میکند که عربستان در دو سال اخیر از تمامی فاکتورهای قدرت خود برای شکست مذاکرات هسته ای و ضعیف کردن ایران استفاده کرد و بویژه با افزایش صادرات نفت و پایین آوردن قیمت نفت تلاش کرد، اقتصاد ایران را بنحو قابل ملاحظه ای تضعیف نماید، اما ایران با پیشبرد موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای و مدیریت مناسب شرایط را کنترل نمود و بر عکس این سیاستها به بی ثبات کردن خود عربستان منجر شده است.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.