شبهاتی چون: کربلا صحرا نبود، جلگه بود؛ عاشورا در پاییز بود و هوا سرد بود و... را چگونه پاسخ دهیم؟

حالا فرض کنید که موقعیت جغرافیایی و آب و هوای کربلا، مانند جنگل‌های شمال کشور ما بود و اتفاقاً در وسط زمستان نیز رخ می‌داد؛ خب چه حقیقتی تغییر می‌یافت؟! آیا العیاذ بالله مواضع امام حسین علیه السلام در برابر "ظلم" و اسلام معاویه‌ای و یزیدی متغیر می‌شد و یا مواضع یزیدیان، شامیان، کوفیان، مسلمانان بی‌بصیرت، ترسو و فرصت طلب متغیر می‌شد؟!

ب – گرما، گرسنگی، تشنگی، عطش و ...، شرایط و حوادث است، نه حقیقت ماجرا؛ بدیهی است که اگر شرایط جغرافیایی و آب و هوایی به گونه‌ی دیگری بود، شیوه‌ی عملکرد دشمنان نیز به گونه‌ی دیگری بود، نه این که مثلاً نگاه به حاصلخیزی زمین یا بارش باران آسمان می‌کردند و بعد تغییر موضع داده و همه مؤمن، یا دست کم انسان می‌شدند.

ج – در یک ترور، فرق یک امام را با شمشیر زهرآلود، در محراب شکافتند؛ در تروری دیگر، یک امام و خانواده‌اش را محاصره کرده و آن قتل عام فجیع را راه انداختند و در ترورهای دیگری، به امامان زهر کُشنده نوشاندند. حال آیا امامان به خاطر چگونگی شهادت‌شان با یک دیگر متفاوت هستند، یا همه نور واحدند؟ یا مستکبران و ظالمان، به خاطر تغییر شکل و وسایل ظلم‌شان متفاوت می‌باشند؟!

د – امروزه شاهدید که برای نظام استکبار و سلطه (امریکا، انگلیس و صهیونیسم بین‌الملل)، هیچ فرقی ندارد که مسلمان در بوسنی (اروپایی و سر سبز) است - یا آسیای مرکزی (ایران، عراق، فلسطین، لبنان یا ...) با آب و هوایی خشک، نیمه خشک و چهار فصل، یا میانمار در آسیای شرقی که شرجی و مرطوب است و برخی از مناطقش نیز خشک و بی آب می‌باشد! در همه جا با شدت ظلم و در نهایت ددمنشی، مسلمان‌کشی، نسل کشی و کودک کشی می‌کنند!

نکته‌ی قابل توجه:
جنایات مشمئز کننده‌ی امروز داعش را هر کسی می‌شنود، به شدت متأُثر و دچار نفرت می‌گردد؛ اما اگر به تاریخ گذشته و حال نگاه کنید، شیوه‌ی جنایات آنها (قتل، سربریدن، کشتار کودکان، به اسارت بردن زنان، سپر انسانی قرار داد اهالی روستاها و ...)، دقیقاً همان شیوه‌ای است که گروه‌های تروریستی در آغاز اشغال فلسطین، در داخل شهرهای آن انجام دادند – این همان شیوه‌ای است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی ایران، در کردستان ایران انجام دادند – همین شیوه را صرب‌های اروپایی، در داخل کشور خودشان، علیه هموطنان بوسنیایی و مسلمان خود انجام دادند و حتی شکم زنان باردار را پاره می‌کردند تا جنین را بیرون آورده و روی دست بگیرند و یا حتی بسوزانند – همین شیوه توسط نیروهای نظامی امریکایی، طالبان، القاعده و ... در عراق و افغانستان نیز به کار رفت، و همین شیوه امروزه در میانمار اِعمال می‌گردد. اینها همان شیوه‌هاییست که فرعونیان علیه موحدان آن زمان به کار می‌بردند و رشد علم، تکنولوژی، ارتباطات، تشکیلات (سازمان ملل، ناتو و ...)، یا پدیدار شدن "ایسم"های مدعی و ...، هیچ اثری بر آنان نگذاشت، جز آن که بر استکبار، شقاوت و ظلم‌شان افزود.

شرایط موجود در کربلا:
* هول، استرس، ترس، وحشت و... همه لب و دهان و گلو را خشک می‌کند، چه رسد به گرد و خاک جنگ زمینی…
* دیدن یک حادثه‌ی تلخ یا نگران کننده، عطش آور است، چه رسد به دیدن کشته شدن برادران، پسران و عزیزان در مقابل چشم و در جنگی نابرابر و ناجوانمردانه که به ترور و قتل عام شبیه‌تر بود…
* بی‌آبی و تشنگی، در تمام ده روز نبود، بلکه در سه روز آخر و به ویژه تاسوعا و عاشورا بود، که البته سه ساعتش نیز زیاد است، چه رسد به سه روز در آن شرایط…

شرایط آب و هوا:
*در همین ایران، و به ویژه در استان‌های جنوبی، هوا در دو ماه اول پاییز نیز گرم است.
* در همین کربلای امروزی نیز هوا در مهر ماه بسیار گرم است.
*آدمی در سرسبزترین و خوش آب و هواترین مناطق نیز دو ساعت پیاده‌روی تفریحی بکند، تشنه می‌شود، چه رسد به این که بدود، اسب بتازد، و بجنگد.
*کنار سواحل دریای خزر نیز چنین نیست که در هر مکانش چاه حفر کند، حتماً در سه چهار متری به آب برسد؛ بعضی مناطقش پس از سی متر حفاری، به آب کم می‌رسد؛ اما در هر حال، امام حسین علیه السلام نیز اقدام به حفر چاه در نزدیکی خیمه نمودند که به دستور عمر سعد، مانع شدند. حتی نوشیدن آب از فرات توسط یک نفر را با تیراندازی مانع می‌شدند./

پژوهشگر و محقق:
امیرحسین جعفری جهرمی(سیدصادق)

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.