ماهی گیری وهابیت از آب گل آلود فاجعه منا/ این بار تمسخر طواف نسا با شبهات سخیف تلگرامی

گروه فرهنگی «سراج24»- "ﺍﻣﺮﻭﺯ ﭼﻴﺰﻯ ﮐﺸﻒ شد ﮐﻪ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﻋﻠﻤﺎﯼ ﺍﺳﻼﻡ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﺎﻟﺶ ﻣﯿﮑﺸﺪ. ﺣﺠﺎﺟﯽ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻭﺳﻂ ﻣﺼﺪﻭﻡ ﺷﺪﻧﺪ ﻭ ﺗﺎ ﻓﺮﺩﺍ ﺑﯿﻤﺎﺭﺳﺘﺎﻥ ﺑﻤﺎﻧﻨﺪ، ﭼﻮﻥ ﻃﻮﺍﻑ ﻧﺴﺎ ﺑﺠﺎ ﻧﯿﺎﻭﺭﺩﻩ ﺍﻧﺪ، ﺗﺎ ﻫﺮ ﻭﻗﺖ ﮐﻪ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺣﺞ ﺑﻴﺎﻳﻨﺪ ﻭ ﻧﻤﺎﺯﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﻨﺪ ‏(ﺣﺪﺍﻗﻞ ﻳﻚ ﺳﺎﻝ) ﺯﻧﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺣﺮﺍﻡ ﺍﺳﺖ ...! ﻗﻀﯿﻪ ﺑﺎ ﻣﺤﻠﻞ ﻫﻢ ﺣﻞ ﺷﺪﻧﻰ ﻧﻴﺴﺖ.!!!

ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﺮﮔﺮﺩﻧﺪ ﻣﮑﻪ .. ﺳﺎﻝ ﺩﯾﮕﺮ ﺣﺘﻤﺎ ﻧﻤﺎﺯ ﻧﺴﺎ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﺗﻮ ﺍﯾﻦ ﯾﮑﺴﺎﻝ ﺯﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﺧﻮﺍﻫﺮﻯ ﺑﺒﻴﻨﻨﺪ... ﻫﺮ ﺩﻡ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺑﺎﻍ، ﺑﺮﻯ ﻣﻴﺮﺳﺪ... " این یکی از ده ها و یا صدها متنی است که پس از فاجعه منا در جهت تخریب اذهان مسلمین نسبت به دین خود و تمسخر اسلام در فضاهای مجازی می چرخد.

شبهاتی که با ظاهری ساده و لحنی کنایه آمیز و به کار بردن چند عبارت فقهی نظیر طواف نسا قصد دارد این گونه القا کند که بی طرفانه است و از سر دلسوزی قصد دعوت به عقلانیت را دارد. اما پاسخ به این شبهه چیست؟

 

پاسخگویی به این شبهات که ظاهرا لاینحل و عجیب می نماید گاهی اوقات فقط با جستجویی ساده در موتورهای جستجوی اینترنتی میسر می شود. به عنوان مثال در همین شبهه این گونه بیان شده که فاجعه منا و مسائل مربوط به طواف نسای آن تازه کشف شده و تمام علمای اسلام را به چالش می کشد! در صورتی که این مساله جزو بدیهیات است که امکان وقوع مشکل برای یک حاجی و عجز از طواف نسا در همه دوران ها روی داده و قطعا فکری برای آن شده و این گونه نیست که به تازگی چنین اتفاق عجیبی افتاده باشد!

در مورد این شبهه، پیش از آن که فاجعه منا هم روی دهد از فقها سوال شده بوده و ایشان در این زمینه پاسخ داده اند.

غالب علمای شیعه بر این نظر هستند «شخصی که طواف نساء به گردن او باشد اما امکان انجام طواف را ندارد ، در همین سفر فردی را نائب می گیرد تا برای او این طواف را انجام دهد .»1

یعنی اصولا مساله حاد و خاصی به وجود نمی آید که نتوان آن را حل کرد. فردی که به هر دلیل قادر به طواف نسا نیست باید برای خود فردی را به نیابت گرفته تا او این طواف را انجام دهد؛ این مساله بیشتر مبتلا به بانوان است که در ایام خاصی اعمال عبادی نظیر نماز و روزه را نمی توانند انجام دهند در این مورد نیز همین گونه است و با گرفتن نایب این مساله حل می شود.

ممکن است این سوال به وجود آید که اگر شخص حتی امکان نایب گرفتن نیز نداشته باشد چه می شود؟ نظیر همین فاجعه منا که طبیعتا عده ای در این حادثه ممکن است اصلا امکان نایب گرفتن نیز نداشته بودند در این صورت مدیران کاروان ها که افراد توجیه شده و آگاه هستند اقدام به این کار می کنند و برای فرد نائب می گیرند تا مشکلی برای او به وجود نیاید.

مساله دیگر در این شبهه مطرح شده آن است که اگر فردی نتواند طواف نسا را به جای آورد تا سال آینده همسرش بر او حرام است! این نیز یکی دیگر از موارد کذب مطروحه است. بر طبق نظر فقها «طواف نساء و نماز آن را در خارج از وقت حج نیز می توان به جا آورد و با اتمام موسم حج فرصت انجام این اعمال از دست نمی رود.» 2

در جای دیگری از این شبهه نیز به بحث محلل پرداخته شده که اصولا ارتباطی با این قضیه ندارد! محلل مربوط به شرایط خاصی از ازدواج و طلاق است و بیان آن در این شبهه بیشتر نشان از تلاش نویسنده برای تمسخر حجاج و شرع دارد تا بیان یک شبهه علمی.

در این گونه موارد باید دقت کرد که اسیر ظاهر شبهه نشد و با فهم دقیق سوال به راحتی جواب را پیدا کرد.

نکته دیگر در خصوص شبهات مطرح شده آن است که این موارد غالبا توسط وهابیت و برای تخریب تشیع بیان می شوند وهابیتی که بی کفایتی خود در فاجعه منا را نشان داده و بنا دارد با طرح این دسته شبهات ضمن تخریب تشیع اذهان را از آن چه روی داده منحرف سازد.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.