دین پیامبر صلی الله علیه و آله قبل ازبعثت چه بوده است؟

مطابق اعتقادی که پیامبر صلی الله علیه وآله را قبل از بعثت هم نبی دانسته و ایشان را قبل از بعثت هم عامل به شریعت خود می‌داند و نه شریعت دیگر انبیاء، باید پذیرفت پیش از بعثت هم بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) وحی می‌شده است. زیرا عمل نمودن به شریعتی نو (اسلام) مستلزم دریافت وحی از سوی خداوند متعال است، این در حالی است که بر پایه گزارشات موجود، نخستین وحی بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آیات ابتدایی سوره علق بود که به داستان بعثت آن حضرت اشاره دارد. بنابر این، قول به نزول وحی تا پیش از واقعه بعثت با مشکل مواجه است.

* #پاسخ:
منظور از وحی بعد از بعثت، وحی رِسالی و ابلاغی است و این منافاتی ندارد که پیش از بعثت هم بر آن حضرت وحی (غیر رسالی) شده باشد، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پیش از بعثت، آموزه‌های وحیانی را از عالم بالا دریافت می‌کرد و خود مأمور به انجام آن بود تا هنگامه بعثت (۲۷ رجب) و با نزول آیات نخستین سوره علق، رسماً به رسالت بر انگیخته شد.

* عبارت علامه مجلسی (رحمه الله):
أنه (صلى الله عليه وآله)كان قبل بعثته نبيا...
#ترجمه: پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) پیش از بعثت، مقام نبوت را دارا بود ... سپس بعد از چهل سال به مقام رسالت نائل شد و قرآن بر او نازل و مأمور به تبلیغ گشت.
* بحار الأنوار، جلد ۱۸، صفحه ۲۷۸

برخی تصور می‌کنند که پیامبر اسلام تا قبل از بعثت از نبوت خویش بی خبر بود و همزمان با دیدن فرشته وحی و از طریق ایشان به نبوتشان پی بردند!
این تفکر اشتباه ریشه در برخی اسرائیلیات و گزارش‌های اهل سنت دارد که متأسفانه اعتقاد برخی را نسبت به جایگاه شریف‌ترین مخلوق عالم خدشه‌دار کرده است.

اما واقعیت این است که گروهی از انديشمندان محقق معتقدند پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) از ابتدای امر بر اساس شریعت خودش عمل می‌کرد و تا هنگام بعثت، صرفا مأمور به ابلاغ نبود اما خود مأمور بود آنچه بدو رسیده عمل کند. شيخ طوسی و علامه مجلسی (رحمة الله عليهما) نمونه‌هایی از عالمان اماميه‌اند که از اين تفکر دفاع کرده‌اند.

* شیخ طوسی (رحمة الله علیه) در این‌ باره می‌نویسد:
فصل: في أنّه عليه السّلام هل كان متعبّدا بشريعة ...
#ترجمه: فصلی درباره اینکه آیا پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) متعبد به شریعت انبیاء پیشین بود یا نه؟ (مطلب درست) نزد ما آن است که آن حضرت قبل از نبوت و بعد از آن، به هیچ یک از شریعت‌های انبیاء پیشین (علیهم السلام) متعبد نبود و هر آنچه بدان تعبد داشت، شریعت خودش بود.
* الطوسی، العدة في أصول الفقه، ج۲ ص ۵۹۰

* سخن علامه مجلسی (رحمه الله) این است:
فاعلم أن الذي ظهر لي من الأخبار المعتبرة...
#ترجمه: بدان، از روایات گوناگون چنین برایم ثابت شده که پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) پیش از بعثت، از همان زمان که خداوند متعال در ابتدای سنین، عقل او را کامل گرداند، نبوت داشت ... سپس بعد از چهل سال به مقام رسالت نائل شد و قرآن بر او نازل گشت و مأمور به تبلیغ گشت و پیش از آن انواع عبادات را انجام می‌داد (این عبادات) یا همان بودند که آن حضرت بعد از رسالت به مردم رساند، این وجه اظهر است. یا به نحو دیگر.
* بحار الأنوار، ج۱۸ ص۲۷۸

اين عده پژوهشگر برای اثبات مدعايشان دلايل گوناگونی آوردند، از جمله آنکه می‌گویند رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نسبت به دیگر انبیاء (علیهم السلام) برتری دارد، به همین جهت، نمی‌تواند در برهه‌ای از زندگی تابع شریعت یکی از آنها بوده باشد، پس باید همیشه تابع شریعت خودش بوده باشد و این مقتضی نبوت آن حضرت پیش از رسالت است.

* شیخ طوسی(رحمه الله):
ثبت بالإجماع من أنّه عليه السّلام أفضل من سائر الأنبياء...
#ترجمه: اجماع بر آن است که پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دیگر انبیاء (علیهم السلام) برتر است و جایز نیست به فردی که از رتبه بالاتر برخوردار است دستور داده شود تا از پایین‌تر از خود تبعیت کند.
* الطوسی، العدة في أصول الفقه، ج۲ ص۵۹۱

آنها به روايت شیخ کلینی استناد می‌کنند که در اين روایت، امام (عليه السلام) با استناد به آيه"إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آَتَانِيَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِي نَبِيًّا" (۳۰/مريم) بر نبوت حضرت عیسی (عليه السلام) در دوران کودکی استدلال می‌کند. حال که چنين است، پيامبر اسلام (صلی الله عليه وآله) هم به طور حتم در ايام طفوليت مقام نبوت را حائز بود زيرا (علاوه بر آنکه آن حضرت بر همه پيامبران از جمله عیسی (عليه السلام) برتری دارد) مطابق روايات فراوان، هر آنچه را که خداوند به انبياء پيشين (علیهم السلام) عنايت کرد، به پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) هم عطا نمود.

* علامه مجلسی (رحمه الله) پس از بیان روایت فوق می‌گوید:
وقد ورد في أخبار كثيرة أن الله لم يعط نبيا فضيلة ولا كرامة...
#ترجمه: در روایات فراوان آمده است خداوند متعال هیچ فضیلت و کرامتی را به انبیاء گذشته (علیهم السلام) نداد مگر آنکه همان را به پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) هم داده است، حال چگونه جایز است که عیسی (علیه السلام) در کودکی مقام نبوت را دارا باشد و پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) تا سنین چهل سالگی این مقام را نداشته باشد؟
* بحار الأنوار، ج۱۸ ص۲۷۸

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.