فاطمه (س)، مرد آفرین دهر

شخصیت فاطمه اطهر (س) بالاتر است یا مقام انبیاء؟ زهرای اطهر (س) در میان انبیاء و اولیاء و ائمه ی معصومین (ع) از چه جایگاه و منزلتی برخوردار است؟

جواب این است که فاطمه زهرا (س) افضل از جمیع انبیاست. فاطمه زهرا (س) برتر از همه ی معصومین (ع) به استثنای پیغمبر اکرم (ص) و امیر المؤمنین (ع) است. حضرت زهرا بر همه انبیاء و ائمه و ملائکة اللّه و اولیاء و اصفیاء، افضلیت مطلق دارد. در حقیقت او را باید مرد آفرین روزگار معرفی کرد. برای تشریح و تبیین این مدعا، اشاره می کنم به بعضی از احادیث و روایات؛ در این باب امام باقر (ع) فرمودند: «خدای منان برای مادرمان زهرای اطهر (س) کتابی فرستاده است و آن کتاب مصحف نام دارد.» حتّی اهل سنّت هم این مطلب را عنوان می کنند! مصحفی که از نظر اوراق و از نظر مقدار و حجم سه برابر قرآن است؛ اگر قرآن سی جزء دارد، مصحف نود جزء است. ولی از نظر مطلب مرحوم خاتم المحدثین، شیخ عباس قمی، در کتاب بیت الاحزان این حدیث را نقل کرده اند و فرموده اند از نظر نوع مطالب، تمام علوم کتاب های آسمانی را در خود دارد 105کتاب آسمانی وجود دارد که تورات، انجیل، زبور و قرآن، چهار کتاب معروف است. در سوره ی اعلی نیز آمده است که صحف ابراهیم و موسی؛ تورات، انجیل، زبور و قرآن که از آن ابراهیم نیست، ابراهیم «صحف» دارد. کتاب ها و نامه و اوراق دارد، امّا در دست رس بشر نیست.

دیگر این که فرمودند در آن کتاب نام شهرها، بخش ها، انسان ها، ملوک، حکومت ها و هم چنین نام منافقین و مؤمنین تا روز قیامت و افعال جزئی و کلّی تک تک انسان ها در مصحف مادرمان حضرت زهرای اطهر (س) وجود دارد.

امام امت رضوان اللّه تعالی علیه یکی از فضائل و امتیازات بزرگ زهرای اطهر (س) را همین مطلب می دانست که بعد از پیغمبر (ص)، جبرئیل بر حضرت زهرا (س) نازل می شد و این وحی و این مصحف را برای حضرت زهرا (س) می آورد. این کتاب را هیچ پیغمبری ندارد و شاهد ما در برتری و امتیاز مطلقه زهرای اطهر (س) ادامه ی این حدیث است که می فرماید: بر همه ی موجودات، اعم از پرندگان و وحوش، و انسان، و جو و ملائکه واجب بود که از حضرت زهرا (س) اطاعت کنند. از نظر ظاهری گرچه حضرت زهرا (س) در زمان پیغمبر (ص) به دنیا آمده است، ولی اطاعتش بر همه ی انبیا واجب است. این تولّد جسمی و و ظاهری حضرت بود، و الاّ از نظر خلقت، نوری قبل از آدم و ابراهیم و نوح و... به دنیا آمده است. پیغمبر اکرم (ص) زمانی که خواستند زهرای اطهر (س) را به خانه ی علی (ع) ببرند دست زهرا (س) را گرفتند و به دست امیرالمؤمنین دادند و فرمودند: «علی جان! من زهرا را به عنوان امانت به تو دادم» و بعد جمله ای ظریف و دقیق دارد: «ای علی! هر چه را که زهرا به تو فرمان می دهد اطاعت کن.» امیر المؤمنین (ع) حجّت خداست، ولی اللّه است، هر چه امیر المؤمنین فرمان دهد، بر همه واجب است اطاعت کنند، حالا یک شخص پیدا شود در عالم خلقت به علی ابن ابیطالب (ع) بتواند فرمان دهد، از همین جا مقام حضرت زهرا (س) مشخص می شود.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.