حجاب و تفاوت های جنسیتی

   اسلام قائل به «تساوي» حقوق زن و مرد است نه «تشابهِ» ظاهريِ آنها. با مراجعه به استعدادها و احتياج‌هاي طبيعي زن و مرد در مي‌يابيم كه آنها در جهات مختلفي با يكديگر تفاوت دارند و دست خلقت، هريك از آنها را براي كار و مسئوليت متفاوتي آفريده است. اشتباه فمينيستها در اين است كه صرفاً بر تشابه ظاهري بدون توجه به نيازها تأكيد مي ورزند و به غلط كلمة تساوي را به
ادامه مطلب

بصيرت شهيد بهشتی و نفاق فتنه گران

  به طور کلي انقلاب اسلامي ايران همواره کوشيده است در خط حفظ آزادي هاي سياسي و اجتماعي پايدار بماند ولي همان طور که مکرر گفته ايم اين بدان معنا نيست که در برابر توطئه ها سهل انگاري شود، هر نوع اقدام لازم براي در هم کوبيدن توطئه ها در چارچوب قانون اساسي به عمل خواهد آمد و در اين زمينه کمترين گذشتي از هيچ مقامي قابل گذشت نيست، مخصوصاً دستگاه قضايي خود را موظف مي داند با هر نوع سهل انگاري در
ادامه مطلب

حجاب و تفاوت های جنسیتی

  شبهه: فمینیستها قائل به عدم وجود تفاوت بین مرد و زن می باشند و می گویند که بین آنها در همه ی زمینه های باید برابری برقرار باشد حجاب اسلامی باعث ایجاد تفاوتهای جنسیتی بین مرد و زن میشود چرا که حقوق، تكاليف و نقشهای انسانها بسته به جنسيت مرد و زن بودن (که توسط حجاب مشخص می شود) معین میشود و وظایف هر دو جنس متفاوت می باشد چرا که به مرد: نقش پدر، شوهر و رئیش خانواده و به زن به خاطر تفاوت در
ادامه مطلب

ضمانت لطماتی که به بیمار وارد می شود با کیست؟

  پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری به انتشار احکام شرعی صنف های گوناگون، مطابق با نظرات آیت الله العظمی خامنه ای می پردازد که «حوزه نیوز» این احکام را منتشر خواهد کرد.
ادامه مطلب

حکم شرعی وضو و غسل با وجود ناخن بلند

  رهبر معظم انقلاب اسلامی به استفتائی پیرامون «وضو و غسل با وجود ناخن بلند» پاسخ گفتند.
ادامه مطلب

تازه‌ترین استفئائات از رهبر انقلاب درباره احکام سجده

   پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب تازه‌ترین استفئائاتمربوط به سجده و احکام آن را منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید.
ادامه مطلب

علت عدم تصریح به مصادیق امامت در قرآن

  چرا در قرآن به جزئیات تصریح نشده تا حق از باطل به طور کامل مشخص شود و اختلافاتی که در بین مسلمانان در موضوعات مختلف به ویژه در باره جانشینی پیامبر (ص) وجود دارد پیش نیاید؟    
ادامه مطلب

از مبلغ دیه سقط جنین تا حکم شرعی سقط برای حفظ آبرو یا مشکلات اقتصادی

   پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری به انتشار احکام شرعی صنف های گوناگون، مطابق با نظرات آیت الله العظمی خامنه ای می پردازد که «حوزه نیوز» این احکام را منتشر خواهد کرد.
ادامه مطلب

زمان تشکیل حکومت عدل جهانی

  بعد از قیام امام مهدی(عج)، حکومت عدل جهانی چه زمانی تشکیل می شود؟ و آیا پس از استقرار حکومت، فقر و ظلم از بین می رود؟
ادامه مطلب

چرا خداوند اراده نکرده که همه انسان ها هدایت شوند و به این خیر نائل آیند؟

  با توجه به آیه شریفه «وَ لو شئنا لَأتینا کُلَّ نفس هُدها…» روشن می شود که هدایت شدن همه انسان ها را خداوند اراده نکرده است. اگر خداوند خیر تمام موجودات را می خواست هدایت همه را اراده می کرد، ولی این کار را نکرده است. چرا؟
ادامه مطلب

آیا شب قدر قبل از اسلام بوده است؟

  شب قدر موضوعی بوده که پیغمبران خدا علیهم السلام از آن مطلع بوده و به آن توجه داشته اند، اما پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام به آن ارزش و اهمیت بیشتری بخشیدند تا اهمیت و منزلت شب قدر برای مسلمانان شناخته شده و قابلیت درک بیشتری از آن داشته باشند. از آنجایی‌ که شب قدر به عنوان شبی برای رقم خوردن تقدیر انسان‌ هاست، حتماً در دوران انسان‌ های گذشته نیز
ادامه مطلب

جمهوری اسلامی ایران و سند 2030

  شبهه: مخالفت جمهوری اسلامی ایران با سند 2030 که بر مبنای حقوق بشر، رفع تبعیض، تساوی جنسیتی و توانمندسازی زنان تهیه شده، ناشی از ماهیت تبعیض آمیز این نظام می باشد.
ادامه مطلب

حجاب اجباری

  آیا حجاب در قرآن و روایات اسلامی رفتاری واجب معرفی شده است؟ آیا حدود و مرزها و قالب‌های حجاب هم مشخص شده و به صورت یه قالب معین و یکسان واجب شده است؟ اساس دلائل اجبار حکومتی حجاب در کشور ما چیست؟
ادامه مطلب

سکوت بهتر است یا سخن گفتن

  آنچه درباره اهمّيّت سكوت و آثار سازنده و مثبت آن در آیات و روایات ذکر شده، به اين معنى نيست كه سخن گفتن همه جا نكوهيده و مذموم باشد، بلکه هدف، باز داشتن از پرگويى و سخنان لغو و بيهوده است وگرنه در بسيارى از موارد، سخن گفتن، واجب و سكوت، حرام است. در سوره الرّحمن بعد از آفرينش انسان، نعمت بيان بزرگترين نعمت شمرده شده است. بسيارى از عبادات بزرگ مانند نماز، به وسيله زبان انجام مى شود، و جنبه
ادامه مطلب

آيا با روش فقاهتي مي‎توان براي نيازهاي مادي جامعه برنامه‎ريزي كرد؟

  ويژگيهاي سبك جديد زندگي عبارتند از اراده توانمند انسان و بهتر زندگي كردن او و متكي بودن به رشد علوم تجربي و انساني و برنامه‎ريزي و مشاركت سياسي همراه با عقل جمعي و تعريف و مصداق عصري از عدالت؛ حال آيا حلال و حرام فقهي با توجه به سبك جديد زندگي مي‎تواند واقعيتهاي اجتماعي را تحليل كرده و برنا‎مه‎اي ارائه دهد؟
ادامه مطلب