جمهوری اسلامی ایران و سند 2030

  شبهه: مخالفت جمهوری اسلامی ایران با سند 2030 که بر مبنای حقوق بشر، رفع تبعیض، تساوی جنسیتی و توانمندسازی زنان تهیه شده، ناشی از ماهیت تبعیض آمیز این نظام می باشد.
ادامه مطلب

حجاب اجباری

  آیا حجاب در قرآن و روایات اسلامی رفتاری واجب معرفی شده است؟ آیا حدود و مرزها و قالب‌های حجاب هم مشخص شده و به صورت یه قالب معین و یکسان واجب شده است؟ اساس دلائل اجبار حکومتی حجاب در کشور ما چیست؟
ادامه مطلب

سکوت بهتر است یا سخن گفتن

  آنچه درباره اهمّيّت سكوت و آثار سازنده و مثبت آن در آیات و روایات ذکر شده، به اين معنى نيست كه سخن گفتن همه جا نكوهيده و مذموم باشد، بلکه هدف، باز داشتن از پرگويى و سخنان لغو و بيهوده است وگرنه در بسيارى از موارد، سخن گفتن، واجب و سكوت، حرام است. در سوره الرّحمن بعد از آفرينش انسان، نعمت بيان بزرگترين نعمت شمرده شده است. بسيارى از عبادات بزرگ مانند نماز، به وسيله زبان انجام مى شود، و جنبه
ادامه مطلب

آيا با روش فقاهتي مي‎توان براي نيازهاي مادي جامعه برنامه‎ريزي كرد؟

  ويژگيهاي سبك جديد زندگي عبارتند از اراده توانمند انسان و بهتر زندگي كردن او و متكي بودن به رشد علوم تجربي و انساني و برنامه‎ريزي و مشاركت سياسي همراه با عقل جمعي و تعريف و مصداق عصري از عدالت؛ حال آيا حلال و حرام فقهي با توجه به سبك جديد زندگي مي‎تواند واقعيتهاي اجتماعي را تحليل كرده و برنا‎مه‎اي ارائه دهد؟
ادامه مطلب

منجی در ادیان و ملل

  آیا ایمان به ظهور منجی نزد ادیان و ملل دیگر نیز وجود دارد؟
ادامه مطلب

فقط دین اسلام

  چرا قران کریم می فرماید: لَا إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ از طرفی هیچ دینی جز اسلام پذیرفته نیست؟
ادامه مطلب

پاسخ رهبرانقلاب به ۱۰ استفتاء جدید

  حضرت آیت الله خامنه‌ای به ۱۰ استفتاء جدید مقلدان خود پاسخ داده‌اند که پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری اقدام به انتشار متن پرسش و پاسخ آن کرده است. «استفاده از پشت بام مسجد جهت امور فرهنگی»، «مراسم شعرخوانی در مسجد»، «اذن شوهر برای فعالیت در فضای مجازی» از جمله موضوعات سوالات مطرح شده هستند.
ادامه مطلب

تقلید امری مذموم یا پسندیده؟

  در آیات قرآن، تقليد به معنای پیروی و تبعیت فکری و دینی ، امري ناپسند است در آیه 36 سوره اسراء آمده: «لا تَقفُ مالَيسَ لَكَ بِهِ علمٌ؛ اِنَّ السَّمعَ والبَصَرَو الفوأدَ كُلُّ اولئك كانَ عنهُ مسئولاً؛ هرگز از آنچه به آن علم نداري پیروي مكن، همانا گوش،چشم و دل (نيروهاي عقلي) تماماً نزد خدا پاسخگو هستند.» مفهوم لغوي كلمه "قفوا" در هشدار "لاتقفُ"، نوعي دنباله روي سلسله وار را مي
ادامه مطلب

خودکفایی اقتصادی در کلام امام خمینی

از نظر امام خمینی، توجه به استقلال و خود کفایی – متأثر از شرق و غرب زدگی- تحت چه محورهایی عنوان شده است؟  
ادامه مطلب

حکم وضو و غسل اشخاصی که موی مصنوعی دارند

  پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری در بخشی از فعالیت های رسانه ای خود، به انتشار احکام شرعی صنف های گوناگون، مطابق با نظرات آیت الله العظمی خامنه ای می پردازد که در شماره های گوناگون تقدیم حضور علاقمندان می گردد.
ادامه مطلب

حکم تجسس در تلفن همراه همسر

  حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای به پرسشی درباره تجسس در تلفن همراه همسر پاسخ گفته است.
ادامه مطلب

حکم شرعی انجام "لیپوساکشن" و "پیلینگ" توسط آرایشگران

    پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری به انتشار احکام شرعی صنف های گوناگون، مطابق با نظرات آیت الله العظمی خامنه ای می پردازد که «حوزه نیوز» این احکام را منتشر خواهد کرد.
ادامه مطلب

معاد و برهان فطرت

  چگونه می توان از راه فطرت معاد و وجود عالم آخرت را ثابت کرد؟
ادامه مطلب

علت شیوع بد حجابی

  مسألة بدحجابی زنان از پدیده های جدید اجتماعی نیست، بلکه از دیرباز این عنصر ضد اخلاقی در جامعه وجود داشته است، لکن در سالهای اخیر و به ویژه سالهای پس از دفاع مقدس به موازات تحولات اجتماعی و سرازیر شدن انواع محصولات فرهنگی بیگانه و تساهل و تسامح در مقولات فرهنگی، بدحجابی ابعاد تازهای به خود گرفته است.
ادامه مطلب

چرا انقلاب اسلامي ايران هنوز پابرجاست؟ چه عواملي اين پايداري...

  چرا انقلاب اسلامي ايران هنوز پابرجاست؟ چه عواملي اين پايداري را تقويت مي كند؟
ادامه مطلب