احکام رمضانیه | از چه سرُم و آمپولی در ماه مبارک رمضان می توان استفاده کرد؟

 حجت الاسلام والمسلمین وحیدپور به سؤالی با موضوع استفاده از سرم و آمپول در ماه مبارک رمضان پاسخ داد.
ادامه مطلب

منشأ بحران اخلاقی

 بحران اخلاقي كه اين قدر حرفش زده مي‌شود ابتداءاً چگونه به وجود آمده، و اكنون چگونه ادامه دارد؟/فساد اخلاقي در تمامي جوامع وجود داشته و در طول تاريخ عده‌اي از افراد هر جامعه به آن مبتلا بوده‌اند، امّا بحران اخلاقي كه وضعيت بسيار شديد و ناگوار فساد اخلاقي است...
ادامه مطلب

وابستگی کشورهای اسلامی به فرهنگ اروپا

 آیا امروزه همه کشور اسلامی وابسته به فرهنگ اروپایی نیستند؟ حتی از نظر کشاورزی، صنعتی، پزشکی، فضا، اجتماعی و ....
ادامه مطلب

ایدئولوژی را به زبان ساده توضیح دهید؟

 با توجه به این مسئله که ایدئولوژی سیستمی از ایده ها و قضاوتهاست ، با منافع شخصی و جمعی افراد در رابطه قرار می گیردیعنی منافع کسانی که می خواهند از پایگاه و موقعیت خود محافظت و نگاهداری کنند و یا کسانی که می خواهند موقعیت خود را بهتر سازند و بدین ترتیب ایدئولوژی برحسب منافعی که برای افراد در بردارد ، موقعیت های موجود را تائید می نماید و یا مورد انتقاد قرار می دهد .
ادامه مطلب

دین پیامبر صلی الله علیه و آله قبل ازبعثت چه بوده است؟

 مطابق اعتقادی که پیامبر صلی الله علیه وآله را قبل از بعثت هم نبی دانسته و ایشان را قبل از بعثت هم عامل به شریعت خود می‌داند و نه شریعت دیگر انبیاء، باید پذیرفت پیش از بعثت هم بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) وحی می‌شده است. زیرا عمل نمودن به شریعتی نو (اسلام) مستلزم دریافت وحی از سوی خداوند متعال است، این در حالی است که بر پایه گزارشات موجود، نخستین وحی بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آیات
ادامه مطلب

فتوای رهبری درباره حجاب شخصیت‌های کارتونی

 کانال فقه و احکام رهبر معظّم انقلاب اسلامی جدیدترین استفتائات از معظم‌له و جواب ایشان را دربارۀ 2 موضوع مهم منتشر کرده است. حفظ حجاب برای شخصیت‌های انیمیشنی چگونه است؟
ادامه مطلب

معنای مرتد و احکام آن در اسلام

 مرتد به چه معنی است؟ معیار و مقیاس برای به عقاب رساندن یک فردی که شریعت را زیر پا می گذارد چیست؟ تجویز حکم قتل، مثل حکم قتل سلمان رشدی در چه شرایطی است؟
ادامه مطلب

چرا گناه در ماه رجب را دو برابر حساب می کنند؟

 آیت الله قرهی درباره ماه رجب گفت: در ماه رجب المرجّب که ماه حرام است گناه را دو برابر حساب می کنند. دلیل چیست؟ خدا می گوید: من این ماه را ماه غفران قرار دادم، آن وقت تو گناه می کنی؟
ادامه مطلب

آیا میشود زندگی بی بلا باشد!؟ و سوال دوم: حکمت بلاها چیست؟!

 یکی از حکمتهای بلاها بخاطر انواع و اقسام گناهان اعتقادی و یا رفتاری و یا اخلاقی ماست چنانکه أمير المؤمنين عليه السلام فرمودند:
ادامه مطلب

فاطمه (س)، مرد آفرین دهر

 شخصیت فاطمه اطهر (س) بالاتر است یا مقام انبیاء؟ زهرای اطهر (س) در میان انبیاء و اولیاء و ائمه ی معصومین (ع) از چه جایگاه و منزلتی برخوردار است؟
ادامه مطلب

حکم تحلیل هایی که موجب تضعیف اراده ی جامعه می گردد چیست؟

 سوال)تحلیل هایی که موجب تضعیف اراده ی جامعه در تبعیت احکام ولی فقیه می شود و یا باعث تضعیف امید در جامعه و القای اضطراب و نگرانی در افکار عمومی گردد ه حکمی دارد؟
ادامه مطلب

پرسمان بسیج

 بسیجی بلندهمت است. خواسته‏های او بزرگ و در حد اعتلای کشور می‏باشد. خواسته‏ی او، نجات همه‏ی آحاد بشر و رفع فساد و فقر و تبعیض و بی‏عدالتی و سلطه‏ی دشمن است. او از این که زیر پرچم امریکا یا دیگر قدرت‏های بیگانه زندگی بکند و مثل حیوانات بچرد، بیزار است. برای او فرق می‏کند و مهم است که چه کسی بر کشور او فرمان براند. یک انسان فاسد و فاسق و فاجر و مزدور بیگانه، یا بندگان صالح خدا. او به این که در خانه
ادامه مطلب

توکل چیست و چرا باید بر خدا توکل کرد؟

 برخی گمان کرده‌اند توکل به معنای ترک عمل و واگذاری همه چیز به خداست و این خیالِ خود را دست‌آویزی برای تنبلی و کم کاری خویش قرار میدهند؛ در حالی که کار و تلاش از بزرگترین عبادتهاست چه تلاش برای بهره‌مند شدن از رزق مادی و دنیایی
ادامه مطلب