بلاهایی برای پایان دادن به فرعون پرستی مصریان

فلسفه نزول بلا و مصیبت از جانب پروردگار برای انسانهای مختلف متفاوته. ممکنه میلیونها نفر در یک کشور همه با هم به یک مصیبت و بلا دچار بشن. اما اون بلا برای یک گروه وسیله گوشمالی و ادب کردن باشه و برای گروه دیگه وسیله بخشش و آمرزیده شدن.
.
در زمان موسای نبی، دو قوم بنی‌اسرائیل و قبطیها هر دو در سرزمین مصر زندگی می‌کردند. بعد از بعثت حضرت موسی و ظاهر شدن دو معجزه بزرگ اژدها شدن عصا و ید بیضاء حضرت موسی، فرعون و قبطیها حاضر نشدن که به او ایمان بیارن.
.
نتیجش این شد که خدا برای ادب کردن قبطیها، انواع و اقسام بلاها رو به سر اونها آورد تا بلکه متنبه بشن و به راه موسی و یارانش برگردند.
.
اما این مصیبتها و بلاها نه تنها باعث تأدیب اونها نشد، بلکه روز به روز بر طغیانگری اونها هم اضافه شد تا اینکه عاقبت با عبور موسی و یارانش از دریای سرخ، انقلاب موسی به پیروزی نهایی رسید و فرعون و فرعون پرستان غرق شدند.
.
در روایات آخرالزمان خیلی سفارش شده که دعای غریق رو زیاد بخونید. یا الله یا رحمن یا رحیم، یا مقلب القلوب. ثبت قلبی علی دینک. یعنی علت غرق شدن در آخرالزمان و قبل از ظهور امام عصر ارواحنافداه، اینه که قلب آدم دچار اشکال باشه. دل آدم اگه مریض بشه، هزار تا آیت و نشانه و دلیل هم براش بیاری، بازم حاضر به پذیرش حرف حق نمیشه. این روزا اطرافتون چقدر از این آدما سراغ دارید؟؟ فرعون و هوادارانش هم با دیدن اون همه نشونه به خدا ایمان نیاوردند، عاقبتش هم در دریا غرق شدند تا عبرت من و شما باشند.
.
بنی‌اسرائیل، یعنی اون گروهی که طرفدار انقلاب حضرت موسی بودند، اغلبشون مستضعف و بیچاره بودند. در حالی که قبطیها اکثرشون مایه‌دار بودند یا حداقل دستشون به دهنشون می‌رسید، اما عجیب اینکه همونها بنی‌اسرائیل و موسی رو عامل بدبختیهاشون می‌دونستند! بنی‌اسرائیلی که زحمتکشان جامعه مصر بودند. زیر خط فقر بودند.
.
فَإِذَا جَاءَتْهُمُ الْحَسَنَةُ قَالُوا لَنَا هَٰذِهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَطَّيَّرُوا بِمُوسَىٰ وَمَن مَّعَهُ أَلَا إِنَّمَا طَائِرُهُمْ عِندَ اللَّهِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ
ﭼﻮﻥ خوبی‌ای ﻧﺼﻴﺒﺸﺎﻥ ﻣﻰﺷﺪ ﻣﻰ ﮔﻔﺘﻨﺪ: ﺣﻖ ﻣﺎﺳﺖ. ﻭ ﭼﻮﻥ ﺑﺪی‌ای ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻰﺭﺳﻴﺪ، ﻣﻮﺳﻰ ﻭ ﻫﻤﺮﺍﻫﺎﻧﺶ ﺭﺍ عامل بدبختی ﻣﻰﺩﺍﻧﺴﺘﻨﺪ. ﺁﮔﺎﻩ ﺑﺎﺷﻴﺪ، ﺁﻥ ﻧﻴﻚ ﻭ ﺑﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﺭﺳﺪ ﺍﺯ ﺧﺪﺍﺳﺖ، ﻭﻟﻰ ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻨﺸﺎﻥ ﻧﻤﻰ ﺩﺍﻧﻨﺪ.(اعراف ۱۳۱)
.
.
چقدر این وقایع آشناست...

 

zohoor.12

 

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.