استیضاح دولت بدون ریل گذاری/تقوی جمعی مان را حفظ کنیم

دکتر حسن بیارجمندی

رهبر معظم انقلاب سال 95 توصیه ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتند که :«دشمن در تلاش است تا گسل‌های قومی، عقیدتی و جناحی را فعال و تبدیل به زلزله کند، بنابراین نمایندگان مجلس باید تلاش کنند تا این طراحی دشمن به نتیجه نرسد.»بنابراین اولا فعال کردن گسل های جناحی و تبدیل به زلزله کار دشمنان است ثانیا بطور خاص نمایندگان مجلس باید تلاش کنند که این طراحی به نتیجه نرسد.
پایش و رصد زلزله های دی ماه 96 تا کنون نیز نشان می دهد که پیش از این زلزله ها و در بستر فضای مجازی و بخش محدودی در فضای حقیقی همگان شاهد علایم و نشانه های مشترکی با رمز«استیضاح روحانی بوده اند»!!در واقع اگر «تقلب»رمز فتنه 88 بوده است از تابستان سال 96 تا کنون و پیش از هر آشوب و فتنه ای در کشور«استیضاح» رمز فتنه و آشوب بوده است.
نگارنده در یادداشت اخیر با عنوان«فتنه امنیتی-سیاسی دلار»ابعاد این فتنه با رمز استیضاح روحانی را تحلیل و مستندات آن را ارایه داده ام و در این یادداشت بنا ندارم آن را تکرار کنم.اما از آنجا که عده ای با تحریف پیام 7/3/99 امام خامنه ای به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن ظلم به معظم له ،دیگر نیروهای انقلابی مخالف این استیضاح را با برچسب های متعدد خود مورد بی مهری قرار داده و می دهند؛در این وجیزه لازم دیدم پاسخ آنان را بدهم.
عده ای معدود به استناد به این بخش از پیام مقام معظم رهبری – که هم بلحاظ لفظی و هم به لحاظ معنوی تحریف شده است-:« در خود مجلس پیش‌بینی شده است که حقّ تحقیق و تفحّص، حقّ ردّ و قبول مدیران ارشد قوّه‌ی مجریّه، حقّ تذکّر و سؤال و استیضاح، از آن جمله است.» تحرکات خود را برای پیگیری استیضاح حسن روحانی منتسب به این پیام و تایید معظم له می دانند!اما آیا حقیقتا پیام امام خامنه ای به مجلس یازدهم این بوده است ؟ و هیچ ذی المقدمه ای برای آن مطرح ننموده اند؟
امام خامنه ای با عنایت به یک پیشینه تاریخی و یک مطالبه مشهور و مقبوله –که بعنوان توصیه موکد به تمام مجالس نسبت به بهره گیری از ظرفیت قانونگذاری بجای تنش درمجلس و اختلافات بی حاصل با دولت است- در این پیام فرمودند:« امام راحل عظیم‌الشّأن، مجلس را در رأس امور دانستند؛ این را میتوان جامع‌ترین تعبیری دانست که شأن مجلس و نیز وظیفه‌ی آن را در یک جمله‌ی کوتاه اعلام میکند. اگر قانون را راه و مسیر کشور به سمت قلّه‌ها و مقصدهایی بدانیم که در قانون اساسی معیّن شده است، مجلس، متعهّد این ریل‌گذاری و رهگشاییِ حیاتی است. همه‌ی دستگاه‌های حکومتی و مردمی و همه‌ی آحاد، وظیفه دارند از این مسیر حرکت کنند. ضمانت اجرای این وظیفه نیز -علاوه بر قوّه‌ی قضائیّه که مسئولیّتش تضمین اجرای قانون است- در خود مجلس پیش‌بینی شده است که حقّ تحقیق و تفحّص، حقّ ردّ و قبول مدیران ارشد قوّه‌ی مجریّه، حقّ تذکّر و سؤال و استیضاح، از آن جمله است. پس اگر قانون، درست و بسنده و قابل اجرا باشد و از ضمانتهای اجرای آن بدرستی استفاده شود، کشور به هدفهای والای خود دست می‌یابد. این است شأن والای مجلس و این است تکلیف حیاتی و مهمّ آن.»
بنابراین ذی المقدمه واجب در این پیام که مورد عنایت بعض آقایان قرار نگرفته است اولا تعهد اولیه مجلس به ریل گذاری قانونی است ثانیا تعهد به حرکت همه‌ی دستگاه‌های حکومتی و مردمی و همه‌ی آحاد از این مسیراست .
آنگاه در ادامه و بعنوان ضمانت اجرای حرکت در این مسیر ریل گذاری تاکید می کنند اولا علاوه بر قوّه‌ی قضائیّه که مسئولیّتش تضمین اجرای قانون است ثانیا به ترتیب و در یک فرآیند معمول و متعارف آن تصریح نموده اند:« در خود مجلس پیش‌بینی شده است که حقّ تحقیق و تفحّص، حقّ ردّ و قبول مدیران ارشد قوّه‌ی مجریّه، حقّ تذکّر و سؤال و استیضاح، از آن جمله است» و با تحقق چنین فرآیند قانونی بیان داشته اند:« شأن والای مجلس و این است تکلیف حیاتی و مهمّ آن»
سوال اصلی این است که با عنایت به پیام معظم له که تاکید نموده اند:« در حال حاضر، اقتصاد و فرهنگ در صدر فهرست اولویّتهای کشور است.» در این چند ماه چه ریل گذاری قانونی صورت گرفته است ؟ و چه فرآیندی دنبال شده است که اکنون به نقطه پایانی (براساس ترتیب اعلانی در پیام یاد شده) به استیضاح رسیده اید؟کدام جریان خارجی مجلس با هر نیت و مقصودی با تحریف این نقشه راه مجلس و با حاشیه بردن این مجلس انقلابی بدنبال انحراف از این ریل گذاری و فرآیند ضمانت اجراهای قضایی وقانونی در مجلس است؟

اینجا جای یک توصیه بسیار مهم امام خامنه ای در دیدار 8/3/90 نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که فرمودند:«اینجا جای تقوای جمعی است...بی‌مراقبتی جمعها نسبت به مجموعه‌ی خودشان، موجب میشود که حتّی آدمهائی هم که در بین آن جمعها تقوای فردی دارند، با حرکت عمومیِ آن جمعها بغلتند و به جائی بروند که نمیخواهند... جریان چپ[که] شعارهای خوبی هم میدادند، اما خودشان را مراقبت نکردند و تقوای جمعی به خرج ندادند. در میانشان آدمهائی بودند که تقوای فردی هم داشتند، اما نداشتن تقوای جمعی، کار آنها را به جائی رساند که فتنه‌گرِ ضد امام حسین و ضد اسلام و ضد امام و ضد انقلاب توانست به آنها تکیه کند!؛ این خیلی خطر بزرگی است. آنها غلتیدند.»

آیا نمی بینید که فتنه‌گرِ ضد امام حسین و ضد اسلام و ضد امام و ضد انقلاب در قضیه اخیر استیضاح توانسته است به آنان تکیه کنند!

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.