فتنه امنیّتی – سیاسی دلار

کاوش نیوز-دکتر حسن بیارجمندی،بیانات بسیار مهم امام خامنه ای در سخنرانی۱۳۹۹/۰۵/۱۰ تلویزیونی به مناسبت عید قربان آنقدر جامع و منطبق بر واقعیت های پیش رو بود که هنوز هم تنها نسخه عبور از تهدیدات پیش روی کشور است.نگارنده براساس رصدهای 3سال گذشته و بررسی تحرکات کنونی ناظر بر ماه های آینده معتقد است که براساس مدل اندونزی(مه 1998) و یوگسلاوی(اکتبر ۲۰۰۰) ، سه فتنه ترکیبی در حال پیاده سازی در ایران است: فتنه سیاسی(فتنه استیضاح)،فتنه رسانه ای(زنجیره ای های خارجی و داخلی) و فتنه اقتصادی(دلار) .

به تجربه آشوب های دی ماه 96 و آبان ماه 98 و پیشینه مدل های خارجی صدرالاشاره، تحرکات مشکوک جریان کودتای رنگی ناموفق 88 و عناصر اصلی آن برای تحریک به عزل و برکناری رییس جمهور(فتنه سیاسی) علاوه بر «ایجاد گسست پیوندهای شناختی و عاطفی بین مردم و حکومت» و حرکت بسمت «تشکیل جبهه فراگیر از مخالفین و منتقدین و معترضین بظاهر به دولت اما در عمل علیه نظام» ؛در صورت تحقق، می تواند «نقش کاتالیزور» را ایفا و همزمان با آن فتنه رسانه ای را رقم بزند و با تشدید فتنه اقتصادی و معیشتی مردم عملا « اردوکشی جمعیتی و رویارویی عملیاتی دو زیستی(فضای مجازی و حقیقی)» را با ترکیب جمعیتی متفاوت از تمام فتنه های پیشین در آذرماه سال 99 رقم بزند.

 

 پاشنه آشیل این فتنه هیبریدی ؛خنثی کردن فتنه امنیّتی –سیاسی دلار بعنوان مولد اصلی جنگ اقتصادی و معیشتی با یک پیوست ویژه ادراکی و شناختی بسیار سنگین علیه مردم و سفره های روزانه آنان است.همچنانکه امام خامنه ای در بخش پایانی سخنرانی تلویزیونی عید قربان ضمن بیان « نکاتی در باب مسئله‌ی اقتصادی» از جمله «ضرورت علاج گرانی و مهار قیمتها» اولا تایید و تاکید می نمایند:«خب، کشور از لحاظ معیشت عمومی دچار مشکل است؛ یعنی واقعاً معیشت خانوارها دچار مشکل جدّی است و مردم مشکل دارند؛ گرانی‌ها و مانند اینها هست، اینها بایست علاج بشود. البتّه کارهایی که باید انجام بگیرد، ما در جلسات خصوصی به مسئولین گفته‌ایم یا پیغام داده‌ایم؛ بنده با آقای رئیس‌جمهور هم صحبت کرده‌ام و با بعضی از مسئولین دیگر هم دورادور صحبت کرده‌ایم و پیغام داده‌ایم که کارهایی را انجام بدهند؛ حالا این را باز هم میگویم، تأکید میکنم بر اینکه دستگاه‌های مسئول به آن توجّه کنند که در همین زمینه‌ی مربوط به مشکل اقتصادی، یک بخش مسائل فوری ما است، یک بخش هم مسائل بلندمدّت ما یا میان‌مدّت ما است. مسائل فوری عمدتاً مسئله‌ی مهار قیمتها است؛ یعنی تلاشهایی [برای آن] باید کرد. متخصّصین مسائل اقتصادی معتقدند که این کار ممکن است؛ یعنی کسانی که اهل مدیریّتهای اجرائی در زمینه‌ی اقتصادی هستند معتقدند که میشود قیمتها را مهار کرد. ».

ثانیا متعاقب آن بر :« لزوم حفظ ارزش پول ملّی» تاکید می نمایند و در مهمترین فراز این سخنرانی نیزمی فرمایند:«اینکه این ارز همین طور افسار پاره کند و قیمتش روزبه‌روز بالا برود، چیز بسیار بدی است، این جزو کارهای کوتاه‌مدّت است که بایستی [مسئولین] انجام بدهند. البتّه من اطّلاع دارم بانک مرکزی تلاشهای زیادی دارد میکند و ان‌شاء‌الله موفّق هم خواهد شد و این هم به بنده گزارش شده از جاهای مطمئن که این [موضوع] بیش از آنچه دلایل اقتصادی داشته باشد، دلایل امنیّتی -سیاسی دارد -نه اینکه دلایل اقتصادی نداشته باشد امّا [عمده] دلایل امنیّتی و سیاسی است- که خب اگر این [طور] باشد باید جدّاً مقابله بشود؛ کسانی هستند که به این آتش‌افروزی دامن میزنن»!

البته پیش از این معظم له دو بار از جمله در ۲۵ /شهریور/ ۱۳۹۴و در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به این فتنه امنیّتی – سیاسی دلار اشاره کرده بودند و هشدار لازم را داده بودند :« در زمینه‌های اقتصادی، چشمهای بینای مسئولین اقتصادی بایستی باز باشد و مواظب باشند که [دشمنان‌] نفوذ اقتصادی پیدا نکنند؛ چون نفوذ دشمن پایه‌ی اقتصادِ محکم را متزلزل میکند. آنجاهایی که نفوذ اقتصادی کردند، آنجاهایی که توانستند خودشان را بر اقتصاد کشورها و ملّتها مثل یک بختکی سوار بکنند، پدر آن کشورها درآمد. اینجا ده پانزده سال قبل از این، رئیس یکی از همین کشورهایی که جزو کشورهای پیشرفته‌ی منطقه‌ی ما بود، در سفری که به تهران داشت و پیش ما آمد به من گفت آقا ما به خاطر نفوذ اقتصادی در ظرف یک شب تبدیل شدیم به فقیر، به گدا؛ راست میگفت. فلان سرمایه‌دار، به‌خاطر فلان خصوصیّت اراده میکند این کشور را به زانو دربیاورد: سرمایه‌ی خودش را میکشد بیرون یا تصرّفاتی میکند که اقتصاد آن کشور به زانو دربیاید.»

قطعا در این مدت اقدامات ارزنده و شایسته ای انجام شده است که رهبر معظم انقلاب به بخشی از آن به محوریت بانک مرکزی اشاره نمودند و عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی همان روز در صفحه اینستاگرام خود در تایید آن؛ این بخش از بیانات معظم له را پست نمودند و بعد از آن در برنامه «بدون تعارف» بخش خبری ۲۰:۳۰ با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و در جهت تبیین دلایل امنیتی و سیاسی وضعیت کنونی بازار ارز تاکید کردند:" البته در افزایش نرخ ارز در این اواخر همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرمودند، مسائل سیاسی و امنیتی نیز دخالت داشت و دشمنان اهداف بالاتری داشتند" و سپس می افزاید :" مسئله ارز فقط اقتصادی نیست و مسئله‌ای امنیتی، سیاسی و اقتصادی است و نهادهای امنیتی نیز باید در این زمینه همکاری کنند"

بر همین اساس کاملا روشن و مبرهن است که شورای عالی امنیت ملی به استناد اصل‏ یکصد و هفتاد و ششم و با عنایت به فلسفه تشکیل آن (تأمین‏ منافع ملی‏ و پاسداری‏ از انقلاب‏ اسلامی) و وظیفه مندی خاص در اولا هماهنگ‏ نمودن‏ فعالیت‏ های‏ سیاسی‏، اطلاعاتی‏، اجتماعی‏، فرهنگی‏ و اقتصادی‏ در ارتباط با تدابیر کلی‏ دفاعی‏ - امنیتی‏.(بند2) ثانیا بهره‏ گیری‏ از امکانات‏ مادی‏ و معنوی‏ کشور برای‏ مقابله‏ با تهدیدهای‏ داخلی‏ و خارجی‏.(بند3) تاکنون می بایست به این تهدید(فتنه امنیّتی – سیاسی دلار) علیه امنیت ملی ورود و تصمیم لازم را اتخاذ می نمود.بالاخص اینکه در ماه های اخیر نیز تهدید و فتنه یاد شده عینی تر شده است!

اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی با امعان نظر به موارد یاد شده و بررسی های کارشناسانه «طرح حذف دلار از معاملات بین المللی» مجلس دهم در سال 98 –که  بخوبی نشان می دهد دلار در معاملات تجاری در نظام ارزی سهم اندكی در معاملات تجاری (حواله های ارزی) کشور دارد- و نمودارسهم انواع ارزها در معاملات سامانه نیما (از ابتدای تأسیس تا 13 خرداد 1398) این مهم را نشان می دهد(تصویر پیوست)! چرا اولا بازار نقد یا اسکناس دلار و فعالیت های سوداگرانه در آن با توجه به حجم گسترده ذخایر دلار خانگی ! بر بازار حواله های ارزی سلطه ویرانگر یافته است ثانیا دلار و نماد آن بعنوان شاخص بازار ارز و به عنوان واحد محاسبه و نیز واسطه تبدیل ارزهای کم قدرت به یکدیگر حفظ و تقویت شده است!!؟ و آثار روانی و ادراکی آن هم بر افزایش قیمت ها و هم بر کاهش ارزش پول ملی روز به روز و جلوی چشمان حیرت زده مردم به نمایش گذاشته می شود و فقر ، تنگدستی ، تیره و تار نمودن آینده ترسیم  می گردد!

برادران عزیز در شورای عالی امنیت ملی! مسول تحمیل این جنگ ادراکی و شناختی ویرانگر باورها و اعتقادات بر ملت مظلوم ایران کیست؟آیا حقیقتا نمی توان همچون بازار حواله های ارزی، سهم دلار در بازار سوداگرانه اسکناس ارزی- که زمین نفوذ اقتصادی و جنگ ادراکی و شناختی است – را اندک و از حباب ادراکی و بالنی آن در آسمان اقتصاد و معیشتی مردم کاست؟ آیا نمی شود غالب ترین و باپشتوانه ترین ارزها در سبد بازار حواله های ارزی همچون یوان چین را بعنوان شاخص بازار ارز و به عنوان واحد محاسبه و نیز واسطه تبدیل ارزهای کم قدرت به یکدیگر، معرفی و تقویت نمود! و در بازار نقد یا اسکناس آنرا بطور موقت حاکم نمود!!؟

 حجم گسترده ذخایر دلار خانگی بجای آنکه خواسته یا ناخواسته ابزاری برای تحمیل جنگ اقتصادی با پیوست جنگ ادراکی و شناختی آن در این شرایط سرنوشت ساز مبدل شود؛ باید در چارچوب قانون اساسی و اصل محترم شمردن سرمایه های مشروع افراد در مدت کوتاهی و با ضمانت لازم بسمت بانک ها هدایت و با ارایه طرح های توجیهی و بطور اختیاری بسمت پروژه های سودآور نفتی و پتروشیمی- که نیاز به منابع ارزی دارد- و یا معاملات مشروع دیگر در بستر بانکی هدایت شود.

بدیهی است که خارج از این فرآیندها و معاملات می بایست با هرگونه نگهداری دلار و معاملات خصوصی دیگر با دلار بعنوان قاچاق و پولشویی برخورد قانونی شود و همچنین با اقدامات سازمان یافته دیگر بعنوان اقدام علیه امنیت داخلی برخورد اطلاعاتی و قضایی گردد و در این ارتباط جامعه اطلاعاتی ایران می بایست اقدام لازم را بعمل آورند.

ضمن اینکه به موازات آن معاونت اقتصادی وزارت خارجه با دستور کار قرار دادن یک دیپلماسی فعال اقتصادی می بایست از ظرفیت تجارت با ارزهای غالب در سبد بازار حواله های ارزی  با کشورهای طرف تجاری و ایجاد کانالهای مطمین تبادلات مالی غیردلاری بهره لازم را ببرد.

در آخر اینکه این شورا نباید از تهدیدات ادراکی و شناختی دلار- که در فتنه و جنگ رسانه ای تحمیلی در بستر فضای مجازی تحمیل شده است - غافل گردد و با کمک صدا و سیمای کشور و جبهه عظیم رسانه های انقلاب اسلامی می بایست یک پیوست رسانه ای هوشمندانه آفندی و پدافندی تهیه و عملیاتی نمایند.ان شاء الله

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.