نکاتی در باب صلح امام حسن(ع) و مذاکره ایران و امریکا

جواد عموزاد ، مدیر مسئول گلستان ما
کارشناس ارشد علوم سیاسی

۱- شرایط صلح امام حسن(ع) با شرایط امروز جهان از جهات مختلف متفاوت است ، به لحاظ تاریخی بیش از ۱۴۰۰ سال از آن زمان گذشته لذا شیوه های جنگیدن ، تعداد نفرات شرکت کننده در جنگ ، مکان جنگ ، سلاح ها و انگیزه های طرفین کاملا فرق کرده است.

۲- امام حسن (ع) در شرایطی به صلح تن داد که بسیاری از سرداران سپاهش زرخرید معاویه شده بودند اما امروز ما بهترین ارتش ، سپاه ، انتظامی و مردم داوطلب را داریم ، یادمان نرود بعد از شهادت قاسم غریب سومین شهید مدافع حرم استان گلستان ۲۸ هزار جوان گلستانی به سردار صادقی نامه زدند که حاضرند برای جنگ به سوریه بروند، بارها در تاریخ امده که جوانان مسلمان ایرانی بهتر از مسلمانان صدر اسلام بوده اند.

۳- ما سالهاست در شام با آمریکا جنگیدیم و او را شکست دادیم ، داعش زاییده آمریکا بود و با پول ، دلارهای نفتی و بهترین نیروهای کمکی و سلاح ها تجهیز شد اما این بازی را چه کسی برد ؟ آیا شهادت نیمه شب سردار سلیمانی در یک حمله بزدلانه ناشی از عقده و کینه جنگ سوریه نبود؟

۴- آمریکا توانایی جنگ مستقیم را ندارد هم به لحاظ ساختار دیپلماتیک جامعه جهانی و هم به لحاظ انگیزه های داخلی ، سربازان آمریکایی مثل سگ در افغانستان کشته می شوند و یا پا به فرار می گذارند ، حال و روز آنها در عراق و سوریه و ...بهتر از این نیست.

۵- وضعیت اقتصاد داخلی آمریکا ، بدهی های کمرشکن و بیش از ۳۰ میلیون فقیر مطلق نمی تواند آمریکا را وارد یک جنگ احتمالا فرسایشی درازمدت با ایران بکند، آنها هنوز نتوانسته اند حواشی مرگ جرج فلوید را جمع کنند چه اینکه بخواهند به یک کشور دیگر حمله کنند.

۶- آمریکا در جنگ اقتصادی و بیولوژیک مغلوب چین شده است ، امروز آمریکا اولین کشوری است که بیشترین تعداد کرونایی ها و بیشترین تلفات را دارد و هنوز نتوانسته با این همه ادعا، دارو و واکسن این بیماری را کشف کند.

۷- به لحاظ جغرافیایی سرزمین شام و عراق و حجاز پیوسته و تابع یک سیستم حکومتی (خلافت یا امامت) بودند اما آمریکا با ایران کیلومترها فاصله دارد و اینکه حکومت این کشور بتواند براحتی ایران را تسخیر کند و بعد اینجا تشکیل حکومت دهد یا گروهی به نیابت این وظیفه را به عهده بگیرند بسیار بعید و دور از ذهن است.

۸- یکی از دلایلی که صلح امام حسن(ع) اتفاق افتاد خستگی مسلمین از جنگ های پی در پی بود ، بسیاری بر این عقیده بودند که این جنگ ها برادرکشی و مسلمان کشی است اما جنگ بین ایران و امریکا جنگ بین کافر و مسلمان ، حق و باطل و ظالم و مظلوم است و در این جنگ مستضعفین عالم از هر کشوری قطعا در برابر ظالمین که سالهاست خون آنها را مکیده ، در کنار ایران خواهند ایستاد.

۹- با ساختار دیپلماتیک و وجود سازمان ملل و داشتن حق وتو روسیه و چین به عنوان شرکای منطقه ای و نظامی ایران، هیچوقت آمریکا توانایی ایجاد اجماع یک جنگ جهانی علیه ایران را ندارد، حتما دیدید فقط طرح توافق ۲۵ ساله ایران و‌چین ، آمریکا و ایادی داخلی اش را به دریوزگی انداخته بود!

۱۰ - وقتی پای ناموس ، وطن و خاک کشور مطرح است دیگر ضعیف و قوی معنی ندارد ، حتی یک حیوان هم سعی می کند از لانه یا توله اش دفاع کند حتی اگر کشته شود ، پس فرض قوی بودن آمریکا (که نیست)نباید باعث شود که در مقابلش کرنش کنیم و هر چه گفت بگوییم چشم ، عرصه سیاست ، عرصه دودوتا چهارتاست ، اما تا بحال این رقم برای آمریکا چهار و برای ما صفر بوده پس دلیلی برای مذاکره مجدد وجود ندارد.

۱۱- دولت ترسویی که توانایی کنترل قیمت تخم مرغ و پراید را ندارد شایستگی مذاکره با غرب و آمریکا را هم ندارد ، چون غم نان ندارد ، چون نگران سفره مردم نیست ، براش مهم نیست مردم پراید را ۱۵۰ میلیون می خرند ، مرغ را ۲۶ هزار تومان ، پس یکی از لوازم مذاکره داشتن دولتی قوی است که وقتی یک مصاحبه می کند قیمت نفت چندین دلار بالا برود نه این دولت !! دولت ترسو مذاکره را برای بهبود معیشت مردم نمی خواست ، آنها می خواستند جایگاه حکومتی خود را برای همیشه محکم کنند که با آمدن ترامپ نقشه هایشان بر باد رفت...

۱۲- نکته اخر اینکه بعد از صلح سال ۹۴ حسن روحانی و اوباما اتفاقی برای مردم نیفتاد ، همانطور که بعد از صلح امام حسن(ع) و معاویه هم اتفاقی نیفتاد و معاویه زیر وعده هایش زد ، آیا نباید به راهی جدیدتر مثل عاشورا فکر کرد؟

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.