راهبردهای مقابله با جنگ نرم بر اساس سیره امام رضا علیه السلام

محمد دیلم کتولی کارشناس سیاسی استان

جنگ نرم از گذشته وجود داشته و امام رضا(ع) نیز با نوع جديدی از جنگ نرم روبه‌ رو‌ بودند.
مأمون عباسی جزء سیاستمداران با هوش و زیرک عباسی بود که تشخیص داد، در تقابل با امام صاحب اندیشه ،تفکر و نگاه علمی که به اعجاز و عصمت و تقوا و دیگر خصائص آل محمد( ع) تجهیز شده، نمی توان با سلاح و نیرو و تجهیزات جنگ سخت اتکا کرد بنابر به شیوه های نوین مقابله روی آورد .
مأمون با هدف سياسي ، ايشان را بــه ولايتعهدي انتخاب کرد تا با تاکتیک جدیدی ازجنگ نرم فریب افکار عمومی را به اوج خود برساند و از نفوذ امام(ع ) بکاهد.
مأمون جلسات مباحثه علمی با علمای ادیان و مذاهب گوناگون را نه برای اثبات سرشناسی و بزرگی عالم آل محمد(ع)بلکه برای تکمیل پازل جنگ ترکیبی خود شکل می داد .
در مقابل، امام‌ رضا‌(علیه السلام )نيز‌ با روش‌ها و اقداماتي هوشـمندانه به مقابله با جـنــگ نـرم مأمون می پرداخت، پيکاري کــه‌ نـتيجه‌ اش پيروزي براي امام رضا ( ع) و شکست مفتضحانه مأمون عباسی بود .
امام رضا( ع ) در عرصه« جنگ نرم سیاسی » با پذیرش ولایتعهدی مأمون عملاً دست او را رو کرد ولی در عمل با عدم دخالت در امور سیاسی به بهترین شکل ممکن توطئه را خنثی کرد .
در مناظرات علمی نیز ، امام رضا(ع )نخست با تواضع به جمع نمایندگان ادیان و مذاهب آمد و سپس با پاسخگویی دقیق ، مستند و موشکافانه از دل کتب آسمانی دلائل متقن و قوی در اثبات حقانیت دین خدا ، نبوت حضرت رسول اکرم (ص) و بویژه در ولایت امیرالمومنین علی(ع) ارائه نموده و این توطئه‌ را نیز خنثی کرد .

امروز نیز اسـتکبار براي رسيدن‌ به‌ اهداف‌ خود با ابزارها و فناوری‌های نوين جنگ نرم گسترده و همه جانبه ای را بر علیه نظام اسلامی به راه انداخته که می توان با الگوگیری از سیره امام رضا(ع)راهبردهاي دقیقی را برای مبارزه با آن طراحی نمود:

که برخی از آنها عبارتند از:

1تقویت سيره اخلاقی _ تربيتــي پیروان :
امام حاضر ، یعنی مقام معظم رهبری تجسم عینی و تالی تلو ائمه اطهار ( ع) باارائه سبک زندگی مبتنی بر ارزشهای اسلامی(نظیر ساده زیستی ، خلوص و اخلاص عمل ، برخورد شدید با دشمنان و ملاحظه و مهربانی با مردم شریف و بویژه جوانان ، توجه ویژه به خانواده معزز شهدا و ایثارگران و جانبازان و... ) در واقع بنیان جامعه ای براساس ارزش های اسلامی را پایه گذاری می نمایند . بیانیه گام دوم ایشان نمونه بارزی از این سبک زندگی است .

2 برگــزاري مـناظرات و جـلسات پرسش و پاسخ براي جواب دادن به شبهات :
در این زمینه پیشتاز و بنیانگذار جلسات هم اندیشی و بحث و مناظره ، بویژه با جوانان ، مقام معظم رهبری است .

3 تربيت‌ افراد‌ متخصص براي مبارزه در ســنگر جنگ نرم .

4 بهره گيري از ابزارهاي اطلاع رساني به صورت منسجم و یکپارچه .

5ارتباط مستمر افراد‌ متخصص‌ و آشنا به مسائل با هدف بررسي شبهات و پاسـخگويي به آنـها

6 تلاش در‌ راه‌ ايجاد وحدت در تمــام زمينه ها:
در حالیکه دشمن بشدت روی تفرقه و تشتت و فروپاشی جامعه با این عامل جنگ روانی تأکید دارد ، حفظ وحدت و یکپارچگی جامعه و زندگی برادرانه و رفتار همراه با مودت و برادری می تواند زمینه ساز یکپارچگی و انسجام ملی باشد .

7آموزش‌ به‌ افراد‌ جامعه درباره چيســتي و ابعاد مختلف جنگ نـرم‌ و بالا بردن سطح بصيرت مردم ؛

* نکته پایانی این که :
سیره ائمه اطهار (علیهم‌السلام)بویژه امام هشتم شیعیان علی بن موسی الرضا (ع) سراسر آموزه در همه زمینه های اجتماعی، سیاسی ،اقتصادی و.. است .
کافی است علماء اسلام و روحانیت معزز با اتکا به این آموزه های اسلامی به تبیین اهداف ، روش ها ، اقدامات و فعالیت‌های آن بزرگواران در عرصه های مختلف پرداخته و«سبک زندگی اسلامی _ ایرانی » مورد استقبال جامعه را ارائه نمایند .

زندگی با این« سبک زندگی» علاوه بر فوائد مادی ، عاقبت بخیری را نیز برای جامعه به ارمغان خواهد آورد و شاهد کربلاهاو عاشورا های دیگر نخواهیم بود و امام جامعه بدلیل تنها ماندن « غریب الغربا » و « سیدالشهدا » نشود . و حتی مجبور به پذیرش صلح اجباری به علت تنها ماندن غریب بودن نشود .

کاری که معاویه و پسر ملعونش کردند تغییر سبک زندگی مردم بود تا جائی که « عبیدالله بن عباس» فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(علیه السلام) در سودای پول و پاداش نقدی معاویه سپاه امام را ترک کرد و امام مجبور به صلح شد .

@golestanema1

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.