بدی را با عدالت و تقوی جواب دادن کار امام خامنه ای است

دکتر حسن بیارجمندی

صدور پیام تسلیت امام خامنه‌ای درباره درگذشت صانعی قابل پیش بینی بود؛چراکه برخلاف بعض تحلیل های سیاسی و سیاست زده معمول ، بلحاظ فقهی و قانونی ولی امر مسلمین دارای شرایط و صفاتی است که صدور چنین پیامی با محورهای یاد شده قطعی است.

برطبق اصل ۱۰۹ قانون اساسی بعض این شرايط و صفات عبارتند از :" عدالت و تقواي لازم براي رهبري امت اسلام ، بينش صحيح سياسي و اجتماعي، تدبير، شجاعت و..."

در واقع اینچنین پیامی اقتضای عدالت و تقوی و شجاعت امام خامنه ای است و نمی توان آنرا حمل بر یک اقدام فردی ،شخصی و حتی حمل بر «تطهیر عمر سیاسی» صانعی بعد از ارتحال حضرت امام (ره ) نمود.

همچنانکه در این پیام امام خامنه‌ای صرفا سوابق مبارزاتی و خدماتی که صانعی در زمان حیات امام خمینی (ره) به انقلاب داشته اند را مورد اشاره و استناد قرارداده اند که برخلاف منتظری در دوران یاد شده دچار لغزش سیاسی-اجتماعی و...نشد؛لذا نشان دادن و ثبت چنین کارنامه ای به دلیل عدالت و تقوی امام خامنه ای است

علاوه بر این از آنجا که صانعی تا مقطع ارتحال امام (ره) و چند صباحی در دوران زعامت امام خامنه ای دارای مواضع و نظرات و اقداماتی بوده است؛چنین پیامی برای حاضران و آیندگان نیز سندیت خواهد یافت که این اقتضای تدبیر برای حفظ و حراست از تاریخ انقلاب اسلامی و علم رجال آن و اعتبار آن می باشد.

همچنین امام خامنه ای به صراحت بیانات مقبوله شان که شهره عام و خاص است ؛از حق خود گذشت نموده اند که این در سیره نظری و عملی پیامبر اعظم (ص) و ائمه اطهار (ع) کاملا مشهود است.

در عین حالی که در عبارات و کلمات بعدی نیز این عدالت در مقایسه با دیگر پیام‌های تسلیت مشابه برای علما رعایت می شود تا جایی که درخواست علو درجات برای ایشان و تسلیت خطاب به عموم مؤمنین نشده است.

نتیجه این عدالت،تقوی و شجاعت را باید در بسط و گسترش چنین الگو و فرهنگ علوی و همچنین جلوگیری از اختلاف و تفرقه و چند دستگی در این فضای کنونی کشور دانست که این با حقیقت و فلسفه امامت امت تطابق کامل دارد .

بنابراین امام خامنه ای در صدور چنین پیامی به وظیفه ولی امری خود با چنین ویژگی و صفاتی عمل کرده است و به حکم ایشان نیز ما هم وظایفی داریم که در راس آن

1 اولا شناساندن حقیقت ولایت و امامت امت در چنین فرصتی که همگان متوجه نوع و ابعاد واکنش آن هستند

2 ثانیا تحلیل و تبیین درست این اقدام و عمل و ارائه آن به جامعه مومنین و ولایت مداران است

مخلص کلام اینکه همگان باید با صدور چنین پیام تسلیتی این حقیقت و حقانیت را درک کنند که:«بدی را با عدالت و تقوی جواب دادن کار امامت و ولایت(امام خامنه ای) است.»

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.