مدل سازی سبک عزاداری سالارشهیدان در ماه محرم به روش سنتی در شرایط کرونا

مدل سازی سبک عزاداری سالارشهیدان در ماه محرم به روش سنتی در شرایط کرونا
سازمانها و نهادهای فرهنگی و تبلیغی در راستای برپایی عزاداری ماه محرم، عزاداری به روش سنتی را مدل سازی کنند و در این راستا ستاد عالی و ملی مبارزه با کرونا را یاری برسانند و مردم را در جریان جزئیات آن قرار دهند تا باعنایت به مرجعیت در اتخاذ تصمیم،هر بهانه ای را از جریانات الحادی و مخالف عزاداری بر سالارشهیدان بگیرند.بدین منظور:

1.با توجه به متشرع بودن هیئت امنای مساجد ،حسینیه،تکایا لازم است ماقبل محرم از طرق مختلف(اعلامیه، فضای مجازی،رسانه ملی و ...) لزوم رعایت پروتکل بهداشتی از منظر مراجع تقلید و بالاخص حکم مقام معظم رهبری به سمع و نظر آنان برسد تا در مدیریت مراسم عزاداران ملزم به رعایت شوند.
2. عزاداری به روش سنتی انجام پذیرد و از کسانی که عالما و عامدا خلاف پروتکل مجلس گردانی می کنند را مورد تعقیب قرار دهند.
3.مبلغان و مداحان نسبت به مدیریت زمان و در مساعی با متولیان مربوطه همت گمارند و برنامه های متنوع خود را منعطف نمایند.
4.باعنایت به فرهنگ نذورات خاص در ایام محرم و عزاداری در دهه محرم،دستگاههای متولی با نظر مبارک مراجع معظم تقلید و مقام معظم رهبری که ولایت عامه دارند نذورات را متناسب با شرایط خاص شیوع کرونا مدیریت کنند.البته طراحی و مدل سازی عمل به نذورات متناسب با مفاد نوع نذر و منطقه جغرافیایی متفاوت است که بایستی بومی سازی شود.
5.مراقبت از افرادنفوذی در هییت های مذهبی و ممانعت از دخالت افراد غیر متشرع در جهت دهی برنامه های عزاداری مقید به پروتکل بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا
6.مدیریت فرهنگی و اقناع افکار عمومی در خصوص اختلاف نظر فیمابین برخی از علماء،طلاب،روحانیت و کارشناسان مذهبی نسبت به انجام عزاداری و یا تعطیلی آن در ایام محرم باتوجه به شرایط خاص کرونا؛و ترجیح نظر مراجع معظم تقلید و ستاد ملی مبارزه با کرونا که رهبری عظم الشان نیز خود و مردم را آن ملتزم فرمودند.
7.نظر مخالفان عزاداری در این شرایط قابل اعتنا نیست. زیرا:
اگر ازحیثت حجت شرعی و از منظر اجتهادی مخالفند؛در این صورت نظر مراجع معظم تقلید برای مکلفین حجیت دارد.
و اگر از حیث کارشناسی مخالفند؛در این صورت هم نظر کارشناسان ستاد ملی مبارزه با کرونا بر هر نظریه کارشناسی مقدم است.
در خاتمه به برخی از نظرات مراجع معظم تقلید بمنظور
آیت الله العظمی امام خامنه ای:
همه سوگواران حسینی، هیأت ها و مداحان موظف هستند به هرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می‌کند، عمل کنند زیرا موضوع بسیار مهم است.
بنده هر چه آنها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه و تأکید من به همه عزاداران، هیات ها، منبری‌ها و مداحان نیز این است که ضوابط ستاد ملی کرونا باید رعایت شود، چرا که اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه‌ای بزرگ پدید خواهد آمد.

 آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید: شکی نیست که ما اصولی داریم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم آن‌ها را رها کنیم؛ از جمله آن مساله عزاداری محرم و صفر است.
اگر این امور را رها کنیم اسباب دردسر است، اگر بخواهیم عمل کنیم باید به شکلی باشد که هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و هم از جنبه‌های معنوی و مذهبی غافل نشویم.

آیت‌الله العظمی وحید خراسانی:
 شعائر اهل‌بیت علیهم‌السلام و خصوصاً اقامه‌ عزای حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام نباید تعطیل شود ولیکن با رعایت جهات بهداشتی و آنچه متخصصین امر توصیه می‌کنند.

 آیت‌الله العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید:
عزاداری امام حسین (ع) از مهم‌ترین شعائر دینی است و هرگز نباید فراموش شود.
اقامه عزای سیدالشهدا (ع) در ماه محرم ازجمله مهم‌ترین شعائر دینی است که هرگز نباید فراموش شود و در شرایط فعلی که ویروس کرونا گسترش‌یافته است، لازم است با سیاه‌پوشی و نصب پرچم‌های عزاداری و مراقبت نفس، مجالس عزاداری به روش‌های سنتی با رعایت نکته‌های بهداشتی یا به طرق نوین و ابتکاری انجام شود.

 آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی از مراجع تقلید: مسئولان سلامت جامعه باید برنامه‌ریزی کنند که عزاداری انجام بگیرد و سلامت جامعه نیز محفوظ بماند.
ایام ماه محرم و صفر، ایام عزاداری است و حسینیان که قلوب آنان لبریز از مهر سالار شهیدان است این دو ماه را نمی‌توانند بدون عزاداری سپری کنند، بالاخص به فرموده حضرت امام (ره): «ما هر چه داریم از محرم و صفر داریم» و درعین‌حال سلامت فرد و جامعه نیز یکی از فرائض است که حفظ آن لازم است.
دکتر روحانی رئیس جمهور:
عزاداری محرم [بارعایت پروتکل های بهداشتی] باید برگزار شود.
دکتر نمکی وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا: الگویی ارائه می‌دهیم که شیعیان سایر کشورها ببینید که ایران اسلامی از خود چه نبوغی بر جای گذاشت.
احمدرضااحمدی
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گلستان
99/5/19

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.