دو گفتار جدید با موضوع روایت‌خوانی در پایگاه اطلاع‌رسانی استاد میرباقری منتشر شد

«مطالعات روایی و #درایت_در_روایت، به‌خصوص برای طلبه‌ها، یک #دستور_سلوکی و #برنامه_ریاضتی_و_تربیتی است.

 #استاد_میرباقری:

«هدف از کار کردن با معارف اهل بیت علیهم السلام، توسل به اهل بیت علیهم السلام و یک #سیروسلوک_جامع با ائمه است و اگر زمینه‌های آشنائی با معارف اهل بیت و انس با معارف اهل بیت آماده شده باشد می‌تواند بستر رشد انسان و #تهذیب انسان و #کمال معنوی انسان هم بشود. نفسِ کار کردن با معارف، این نیست که ما بخواهیم یک #اطلاعات_ذهنی پیدا کنیم، بلکه غرض این است که به معصوم مقرّب شویم و جایگاه ما به معصوم نزدیک‌تر شود و طبیعتاً در همین مسیر تحت حمایت و ولایت معصوم قرار بگیرم و نتایجی در این راه برای ما ان‌شاء‌الله فراهم شود.

مطالعه روایات و کار کردن روی معارف اهل بیت علیهم السلام برای یک طلبه در واقع یک برنامه ریاضتی است و نه فقط برای طلبه بلکه برای همه باید اینطور باشد؛ به‌خصوص برای یک طلبه‌ای که شاگرد مکتب امام صادق علیه‌السلام است یکی از عبادات و یکی از ریاضات است. همان‌طور که انسان می‌تواند بیدار بماند و تهجد کند و این #جزو_مناسک_عبادی است، کار کردن با معارف اهل بیت علیهم السلام را هم باید #از_الان_تا_آخر_عمر جزو مناسک عبادی خودمان و جزو ریاضات خودمان به حساب بیاوریم و به هیچ وجه #نباید_تعطیل_شود.


کار کردن با معارف اهل بیت ما را نزدیک به مقام معصوم می‌کند و نورانی می‌کند ما را چنانچه فرمودند «وَ بِالدِّرَايَاتِ لِلرِّوَايَاتِ يَعْلُو الْمُؤْمِنُ إِلَى أَقْصَى دَرَجَاتِ الْإِيمَان». بنابراین یک برنامه تربیتی و سلوکی است که از طریق انس با معارف اهل بیت و نورانی شدن با معارف اهل بیت حاصل می‌شود. همان‌طور که ذکر و #مداومت_بر_ذکر به نوعی انس با معصوم و انس با خدای متعال را ایجاد می‌کند، #مداومت_در_انس_با_کلمات معصومین علیهم‌السلام و تأمل و تدبر و تفکر در کلمات معصومین هم اگر با زمینه‌های لازم باشد خود این کار یکی از بهترین عبادات و عامل تقرب و نورانیت است، که در روایات کتاب العلم از آن مفصلاً بحث شده است که چطور می‌شود این زمینه‌ها را فراهم کرد.»

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.