سهل‌انگاری در شیوع بیماری حرام شرعی

در مقام مقابله با #ویروس #کرونا ، رعایت #فاصله_اجتماعی را موثرترین عامل برای جلوگیری از شیوع آن دانسته‌اند؛ این را دانشمندان سلامت جسم و تن ا نسان‌ها گفته‌اند. در عجبم از اینکه این همه صاحبان عقل محض (حضرات معصومین)، این همه درباره‌ی خطر ابتلای روح و جان آدمی ناشی از عدم حفظ فاصله‌ی اجتماعی بین محرم و نامحرم گفته‌اند و آن‌ها را نادیده می‌گیریم. با یک حساب ساده سرانگشتی و ایضا با دیدن منصفانه اوضاع کنونی جوامع بشری، خواهیم دید که عدم رعایت فاصله‌ها و حریم‌هایی که این همه در سخنان پیامبر(ص) و ائمه و آیات قرآن بدانها اشاره شده چه خسارت‌های جبران‌ناپذیری دربرداشته است: عدم رغبت به تشکیل خانواده، سهل الوصول شدن جنس اناث برای جنس ذکور در همه سنین، شُل شدن پیوندهای زناشویی و درنتیجه اضمحلال بنیان مقدس خانواده و به تبع آسیب‌های روانی و جسمی و اجتماعیِ آن، و نتیجتا زخم و زیلی شدن روحِ جامعه به صورت یکپارچه جملگی ناشی از عدم توجه به سفارشات اکیدی است که باید در حفظ حریم فاصله‌ها می‌شد و نشده است.
تعجب عظیم اما آنجاست که حجم بسیار زیادی از این عدم رعایت فاصله‌ها ( همان روابط محرم با نامحرمِ خودمان، شما بخوانید همان #دوست_دختر و #دوست_پسر داشتن‌های معروف ) چه در فضای واقعی و چه در فضا و ارتباطات مجازی، امروزه به عنوان بخشی از ارتباطات اجتماعی ( مخصوصا در جوامع مدرن‌تر) به رسمیت شناسخته می‌شود و باز تعجب فراوان‌تر اینکه علمای علم #روان‌شناسی برای فرآیندهای مختلف در این روابطِ مضرّ به روح و روانِ جامعه و خودِ انسان‌ها، درصدد نسخه‌پیچی و ارائه‌ی طریق هستند.
خسته‌تان نکنم. همه مقدمات بالا عرض شد، لیکن تعجب که هیچ، تاسف که هیچ، حیرت می‌کنم از روانشناسانی که با صبغه‌ی مذهبی در انظار و مرئی ظاهر شده، دم از آیات قرآن و روایات و سخنان اعاظم دین می‌زنند برای حل مسائل روح و روان مخاطبانشان و ضمن به رسمیت شناختن #شجره_خبیته و #شجره_ملعونه ای به نام عدم رعایت فاصله‌گذاری بین محرم و نامحرم، در حجم بسیار بالایی برای درمان این‌گونه روابط ، کیفیت آن‌ها، حلّ مسائل‌شان و ... چه نسخه‌پیچی‌ها، چه سخنرانی‌ها، چه متن‌ها، چه کلاس‌ها که تدارک نمی‌بینند و چه پول‌هایی که برای آن دریافت نمی‌کنند و چه و چه و چه ...

نویسنده:احمد متوسلیان

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.