چند پدیده تاریخی، موجب جابجایی قدرت در دنیا و تغییر معادلات حاکم بر دنیا شده است

۱- حرکت کشتی‌های پرتغال و اسپانیا به سمت اقیانوسها و ابرقدرت شدن این دو کشور در قرن ۱۵میلادی

۲-تسلط بریتانیا بر تنگه جبل‌الطارق و کانال سوئز در قرون ۱۸ و ۱۹

۳-اعلام دکترین مونروئه مبنی بر حیاط خلوت بودن آمریکای جنوبی برای ایالات متحده که موجب سد نفوذ اروپا بر این منطقه شد.

البته در تاریخ معاصر جهان (پسا رنسانس) وقایع مهم دیگری هم وجود دارد، اما آنچه که مربوط به بحث ماست، این سه پدیده است.

این سه پدیده هر کدام موجب تولید و یا بازتولید قدرت برای چهار امپراطوری مذکور و بسط قدرت آنها در دنیای معاصر شد.

چند روزی است که نفتکش‌های ایرانی حامل بنزین، عازم ونزوئلا هستند و امروز که مصادف با عید سعید فطر است، اولین نفتکش به سواحل ونزوئلا رسیده است.

توجه ژئوپلیتیک به حرکت این نفتکش‌ها بسیار حائز اهمیت است. حرکت این نفتکش‌ها اولین بار ایران را به سمت ماوراء‌بحار و اقیانوس‌ها کشانده است؛ آنچه که موجب تولید قدرت جهانی برای امپراطوری پرتغال و اسپانیا شد.

این نفتکش‌ها از کانال سوئز و تنگه جبل‌الطارق که حوزه نفوذ بریتانیا هستند عبور کردند و انگلیس نتوانست واکنشی به این عبور داشته باشد.

مقصد این نفتکش‌ها به سمت ونزوئلا و آمریکای جنوبی است که حدود ۱/۵ قرن، مطابق #دکترین_مونروئه، حوزه نفوذ ایالات متحده و موجب ایجاد قدرتی عظیم برای این امپراطوری بوده است.

مطابق مطالب پیش‌گفته می‌توان گفت حرکت این نفتکش‌ها فصل جدیدی از معادلات قدرت در دنیا را گشوده‌است و باید گفت ابرقدرتی جدید، خارج از پارادایم نظام اومانیسم، در دنیا ظهور کرده‌است که جنس آن با ابرقدرتهای ۵/۵ قرن اخیر متفاوت است.

مؤید این تفاوت جنس این است که حرکت کشتی‌های تمام ابرقدرتهای قرون اخیر در جهت استعمار و‌استثمار کشورهای هدف بوده است، اما حرکت نفتکش‌های ایرانی مبتنی بر یک داد و ستد عزتمندانه برای طرفین می‌باشد.


 @shomareshmakooszohor

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.