عالم فاسد و شاگردان فاسد/پیش بینی صادق امام (ره) و یک معیار صادق برای آیندگان

دکتر حسن بیارجمندی

حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان خاطره‌ای از ماجرای #عزل_منتظری در حضور مرحوم آیت‌الله امینی این چنین نقل می کند که :" خوب است در این جا جمله‌ای كه آخرین نظر حضرت امام در رابطه با آقای منتظری است، را ذكر نمایم. بعد از این كه حضرت امام نامه ۶/۱/۱۳۶۸ را خطاب به آقای منتظری نوشتند. مسئولین نظام خدمت امام رسیدند و اصرار كردند كه این نامه پخش نشود. لازم به ذكر است كه نامه را به رادیو تلویزیون جهت پخش داده بودند، حضرت امام به حاج احمد آقا دستور دادند كه نامه را از رادیو تلویزیون پس بگیرند كه ایشان هم پس گرفتند ولی حضرت امام در آن جلسه جمله‌ای را به آقایان فرمودند من این را با شاهد عادلی كه آن جا بود نقل می‌كنم .امام فرمودند: ... آقای #منتظری هم خودش فاسد است و هم شاگردی كه تربیت كند، فاسد تربیت می كند. این عین جملات مبارک حضرت امام هست."

یک دهه کافی بود که برای عامه مردم چنین پیش بینی صادق امام (ره ) در خصوص منتظری آشکار گردد و آثار این فساد در تربیت شاگردان جدیدش جلوه نماید و هم او و شاگردان فاسدش پرچمدار انحرافات التقاط دینی و مذهبی، اجتماعی و سیاسی و... در کشور بشوند .

اما چرا یک عالم ( اعم از حوزوی و دانشگاهی)...به چنین نقطه ای می رسند و چنین آثاری را در یک جامعه اسلامی بجای می گذارند .چه در حوزه و چه در دانشگاه !!؟ معیار تمیز و تشخیص آن چیست و بر چه اساس می توان چنین پیش بینی ای نمود؟

امام خمینی (ره) در این خصوص چنین پاسخ می دهد که :"‌‏اگر نفوس تزکیه نشوند، تطهیر نشوند، از آن اوصاف فاسد بیرون‌‎ ‌‏نروند، علم اثر سوء در آنها می کند. تمام ادیان باطله را علما اختراع‌‎ ‌‏کردند. دانشمندها اختراع کردند. برای اینکه علم وارد شده بود در‌‎ ‌‏یک جایی که پرورش نداشته، تزکیه نشده. وقتی که علم آمد در‌‎ ‌‏جایی که تزکیه نشده، این عالِم که حامل این علم است و مُزکّی هم‌‎ ‌‏نیست، خطرناک می شود. برای جامعه فرقی نیست ما بین #علما‎_روحانی و #علمای_دانشگاهی و غیره. ‌‏آن کسی که حتی علم توحید را، علم ادیان را، علم اخلاق را، همۀ‌‎ ‌‏این علوم را دارد لکن تزکیه نکرده نفسش را، این یک موجود‌‎ ‌‏خطرناک می شود برای جامعه. "

البته این آثار پیش از آنکه به جامعه و دیگران باز گردد به خود عالم و علم آن باز می گردد و آثار آن را باطل می کند و به همین دلیل اثری از علم آنان بجای نمی ماند.امام خمینی (ره)در این خصوص می فرمایند :" با #اخلاق_ناهنجار و صفات ذمیمه، حق نیز از میان می رود. و‌‎ ‌‏اگر عالِمْ جبّار و متکبّر شد، خاصیت علمش باطل می شود، و این‌‎ ‌‏بزرگتر خیانت است به علم و معارف که مردم را از حق و حقیقت‌‎ ‌‏منصرف می کند. و چون عالم، به وظیفه علم ـ که #اخلاق_حسنه‌‎ ‌‏است ـ رفتار نکرد، دین و علم از نظر مردم می افتد، و عقیده مردم‌‎ ‎"

و همچنانکه امام می فرمایند اینان حتی فرصت توبه نیز نمی یابند :"‌‏اگر به «اصول» کافی ، کتاب وسائل‌‏، به ابواب مربوط به وظایف‌‎ ‌‏علما مراجعه کنید، می بینید تکالیف سنگین و مسئولیتهای‌‎ ‌‏خطیری برای اهل علم بیان شده است. در روایت است که وقتی‌‎ ‌‏جان به حلقوم می رسد، برای عالِمْ دیگر جای #توبه نیست و در آن‌‎ ‌‏حال، توبۀ وی پذیرفته نمی شود؛ زیرا خداوند از کسانی تا آخرین‌‎ ‌‏دقایق زندگی توبه می پذیرد که جاهل باشند.‌‎"

ماه مبارک رمضان بهترین فرصت اندیشه و تفکر برای همه ما براساس چنین معیارهایی و دعوت خود و دوستان نزدیک بدان است .باشد که با دعای خیر یکدیگر برای هم و درخواست توفیق چنین تزکیه نفسی از خداوند متعال ،منشا خیر برای خود ،علم و جامعه مان و شاگردانمان باشیم و عاقبت بخیر از این دنیا برویم.ان شاءالله

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.