نیروی پای کار‌، نیاز امروز اسلام و جامعه

امروز دشمنان با استفاده از رسانه‌ها و به‌خصوص فضاي مجازي دائما در حال شبهه‌پراكني عليه انقلاب و اسلام هستند؛ به عبارتي فضاي مجازي آخرين ابزار و حربه دشمناني است كه در عرصه‌هاي مختلف نظامي و فتنه‌انگيزي در نظام اسلامي به بن‌بست خورده‌‌اند. بسياري از اختراعات و حتي رسانه‌هاي سنتي مانند راديو و تلويزيون ابتدا با ابتكار بيگانگان ساخته شده و در اختيار دشمن بود؛ اما با تدبيرهاي الهي‌– مخصوصا بعد از انقلاب- بسياري از آنها در خدمت نظام و اسلام قرار گرفت؛ از طریق آنها تبليغ هايي كارآمد براي اسلام شد كه بنده شخصا آثار آن را در شرقي‌ترين كشورهاي عالم تا غربي‌ترين آنها ديده‌ام. لذا آنچه كه دشمنان، مخترع و مبتكر آن بوده‌اند، مي‌تواند در مسير صحيح قرار بگيرد؛ و بايد فضاي مجازي به فرصتي براي ترويج معارف ناب اسلام و انقلاب قرار گرفته و به ابزاري براي تقويت نظام تبديل شود. طبق فرمايش خداوند سيئات مي‌توانند به حسنات تبديل شوند و تهديدها، تبديل به فرصت شوند. يكي از مشكلات جدي كه هر روز نيز عيان‌تر مي‌شود اين است كه برخي از مسئولين كشور گرايش‌هايي دارند كه با اسلام و انقلاب سازگار نيست؛ فارغ از اينكه علت اين گرايش، جهل، تبليغات دشمنان، تأثيرپذيري از دروسي كه در غرب خوانده‌اند و يا معاشرت با برخي افراد و‌در هر صورت ناشی از ضعف نفس آنهاست، اين واقعيت در جامعه وجود دارد و متاسفانه بسیاري از مسئولين اعتقادي به ولايت فقيه و دخالت دين در عرصه اجتماعي و سياسي ندارند و حتي اگر گاهي طرفداري هم مي كنند، به‌خاطر برخي مصالح و جو عمومي جامعه است.
تبیین مبانی نظام اسلامی، اصلی‌ترین وظیفه روحانیت
 جدي‌ترين وظيفه روحانيت در حال حاضر تبيين مباني اسلام و نظام اسلامي است؛ اما متأسفانه بعد از گذشت بيش از 40 سال از پيروزي انقلاب، هنوز نهاد حوزه علميه به خوبي به اين وظيفه خود پي نبرده است و يا حداقل كار چنداني نمي شود؛ متأسفانه در همين حوزه‌هاي علميه كساني هستند كه اصلا حكومت و نظام اسلامي را قبول ندارند و يا اگر دارند مي‌گويند فقط مختص به معصومين‌(ع) است و نهايتا اگر فقيهي، ولايتي داشته باشد مربوط به امور اضطراري محدودي است و نه اداره يك جامعه! اين در حالي است كه امام (ره) در نجف ضرورت اين مسئله را درك كرد و ولايت‌فقيه را مطرح كرده و به تبيين آن پرداخت و آن را به عنوان يكي از مسائل فقهي كه حتي رعايتش از نماز هم واجبتر است، پايه ريزي كرد. اين كاري بود كه فقط از عهده مردي مانند امام (ره) بر مي‌آمد؛ بر اساس آن نيز حركتي شروع كرد كه در عالم نظير نداشت و البته خداوند نيز چنان او را ياري كرد كه چنين نصرت الهي‌اي كم‌نظير بود. خداوند به يك استاد عادي حوزه كه از شهرت فراري بود و مال و امكانات و حزب و طرفداراني نداشت، چنان عزت بخشيد كه به اول فرد عالم انساني تبديل شد و حتي دشمنانش نيز در برابر او خضوع داشتند!‍ امروز اولين وظيفه انحصاري روحانيت اين است كه به تقويت پايه‌هاي مباني نظام اسلامي بپردازند و آن را ترويج كنند به‌گونه‌اي كه شبهات دشمنان نتواند آن را متزلزل كند. از سوي ديگر دشمن ممكن است از ضعف هاي اعتقادي مسئولين استفاده كند؛ كما اينكه برخي از مسئولين ته دلشان اين است و اعتقاد دارند كه ما در مقابل آمريكا نمي‌توانيم كاري كنيم، چرا كه چيزي نداريم كه بتوانيم جلوي آنها بايستيم، حال اگر با جمهوري‌خواهان نتوانستيم كنار بياييم، بايد برنامه‌ريزي كنيم براي دو سال بعد كه دموكرات‌ها سركار مي‌آيند و با آنها كنار بياييم!
نیروی پای کار، نیاز امروز برای تحقق اسلام
تبيين علمي معارف و مباني اسلامي تا زماني كه مسئولين آن را باور نداشته باشند و اين تفكرات را متحجرانه بدانند كه به درد اداره جامعه نمي‌خورد، بي نتيجه و ابتر است، لذا براي تحقق آن نيز نيروي پاي كار مي‌خواهد، بايد با استمداد از اولياي الهي سعي كنيم كساني سركار بيايند كه به اين تفكر باور و اعتقاد داشته باشند. اين چيزي فراتر از كار علمي و مدرسه‌اي است، بلكه كار ميداني و عملي است، بايد در جامعه به روشنگري پرداخت و شاخصه‌ها و ريشه مشكلات را بيان كرد تا مردم كساني را انتخاب كنند كه تفكر صحيحي داشته باشند.بايد بر عمق تحقيقات و كارهاي علمي خود بيفزاييم و در جامعه نيز از تهمت و ناسزا نهراسيم تا بتوانيم وظيفه خود را به انجام برسانيم.
بیانات آيت‌الله مصباح يزدي (دام‌ظله)  در سي و ششمين نشست انجمن فارغ التحصيلان مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام‌خميني‌(ره)؛ قم؛ دی‌ماه98

kayhan

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.