بهم ریختگی در جریان تکرار

جهان نيوز: اصلاحات در جریان انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی چه آرایش انتخاباتی به خود می گیرد. این روزها با توجه به اینکه «محمدرضا عارف» سرلیست این جریان در انتخابات دهم مجلس از حضور مجدد در انتخابات انصراف داده است، معلوم نیست چه فردی به عنوان سرلیستی این جریان سیاسی در شهر تهران قرار است، پرچمدار این جریان شود. این درحالی است که برخی از اصلاح طلبان شاخص از جمله «عبدالواحد موسوی لاری» و «شهیندخت مولاوردی» ماجرای ارائه لیست انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان را با اما و اگر همراه کرده اند. 

موسوی‌لاری، از اعضای مجمع روحانیون مبارز درباره حضور چهره های شاخص اصلاحات در انتخابات مجلس و امکان رد صلاحیت این افراد، گفته است: « اگر کاندیدایی نداشته باشیم طبیعتا نمی‌توانیم لیستی بدهیم و وقتی لیستی نباشد، جناب خاتمی از چه چیزی باید حمایت کند؟ در حقیقت این احتمال وجود دارد که اصلا لیستی ارائه نشود.»

وی می افزاید: «ما می‌گوییم درصورتی که نامزدی وجود داشته باشد، لیست می‌دهیم، اما اگر برای مثال در اصفهان نامزدهای اصلاح‌طلب ردصلاحیت شوند، امکان ارائه لیست را نخواهیم داشت و اصلا محل شرط ایجاد نمی‌شود. ندادن لیست اصلا به معنای تحریم انتخابات نیست و پیش‌فرض اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات است. ما به قطعیت می‌گوییم که هنوز تنها روزنه اصلاح‌طلبان شرکت در انتخابات است، ولو در مناطقی لیستی نداشته باشند.»

موسوی لاری درحالی از سناریو رد صلاحیت نیروهای جریان اصلاحات برای پوشش دادن وضعیت بد این جریان در میان افکارعمومی استفاده می کند که به خوبی می داند  نتیجه لیستی رای دادن مردم در شهرهایی مثل تهران به اصلاح طلبان مجلس دهم بود که حتی سرلیست و ژنرال آن یعنی عارف حاضر نشد در انتخابات یازدهم ثبت نام کند. فردی که قطعا اگر ثبت نام می کرد از سوی شورای نگهبان هم تایید صلاحیت می شد. 

بعد از موسوی لاری «شهیندخت مولاوردی» هم به موضوع عدم ارائه لیست از سوی اصلاح طلبان اشاره کرده است. مولاوردی عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در خصوص لیست اصلاحات برای انتخابات مجلس یازدهم، گفت: اصلاح‌طلبان باید به جمع‌بندی برسند که آیا لیستی ارائه خواهند داد یا خیر؟ هنوز در خصوص ارائه لیست یا ارائه ندادن آن به جمع‌بندی نرسیدیم. امکان دارد اصلاح‌طلبان لیستی ارائه ندهند.

مولاوردی در مورد سرلیستی خودش در فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان، اظهار داشت: هنوز در مورد سرلیست اصلاح‌طلبان بحثی نشده است.

این عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در خصوص عملکرد لیست ائتلافی امید در مجلس دهم اظهار داشت: «انتظاری که ما از لیست امید داشتیم برآورده نشده است شاید به این دلیل بود که برنامه مدونی در اختیار لیست امید قرار نداشت تا براساس آن پاسخگویی لازم را داشته باشد، اما برای مجلس یازدهم برنامه ارائه می‌شود و پایش و ارزیابی مستمر وجود خواهد داشت تا نمایندگانی که در چارچوب یک لیست رای می‌آورند به حال خود رها نشوند.»

با این حال اصلاح طلبان بیشتر از اینکه از رد صلاحیت اعضای خود از سوی شورای نگهبان بترسند به رد صلاحیت آنان از سوی افکارعمومی و خصوصا عدم مشروعیت لازم برای کسب آرای مردم فکر می کنند. از جمله بایستی اشاره کرد که لیدر اصلاحات توصیه ویژه ای به ثبت نام اصلاح طلبان برای کاندیداتوری انتخابات خصوصا به زنان کرده است. برخی از اصلاح طلبان از قول رئیس دولت اصلاحات بیان داشته اند که زنان اصلاح طلب بایستی بیش از 30 درصد در لیست ها حضور داشته باشند و نباید به این میزان برای حضور در مجلس اکتفا کنند.

بنابراین از یک سو اصلاح طلبان اعلام می کنند که لیست های انتخاباتی نمی دهد و از سوی دیگر بیان می شود که این جریان در حال تشویق نیروهای خود برای شرکت در انتخابات مجلس است. به نظر می رسد این جریان سیاسی به طور توامان در حال پیگیری و اجرای سناریوهای مختلف در روند انتخابات هستند. از یک سو سعی اوضاع را برای ارائه لیست جریانی می سنجند و شاید در این حوزه یک لیست اصلی برای مجلس ارائه دهند. از سوی دیگر سعی دارند نیروهای دیگر خود را خارج از لیست در انتخابات شرکت دهند و شاید از این منظر نتیجه ای با توجه به بحران مشروعیت آنان میان مردم حاصل شود. خصوصا استفاده ابزاری و انتخاباتی از زنان یکی از حربه های دوباره این جریان برای حضوردر ساختار مجلس آینده است.

بحران مشروعیت و عملکرد ضعیف این جریان به جایی رسیده است که «غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران اعلام می کند که امضای خاتمی نباید زیر لیست های شورای شهر و مجلس اصلاح طلبان قرار می گرفت. البته اینکه اصلاح طلبان بیان می کنند لیستی در جریان انتخابات مجلس آتی شرکت نمی کنند حاکی از عدم تفاهم این جریان باشد. اردوگاه اصلاحات با بهم ریختگی خاصی دست و پنجه نرم می کند. بی اعتمادی افکارعمومی نسبت به این جناح به داخل جناح اصلاحات رسوخ کرده و اعضا هم چندان اعتمادی به یکدیگر ندارند و از سوی دیگر نسبت به لیستی وارد شدن در مجلس نیز شاید برخی از اعضای این جریان سیاسی امنتاع و خود به صورت واحد در انتخابات مجلس شرکت کنند.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.