روحانی و ظریف دیگر نمی‌توانند برای حفظ برجام مقاومت کنند

جهان نيوز: جلال میرزایی، نماینده اصلاح طلب ایلام و رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید در اظهاراتی گفته است که بدعهدی اروپا کار را برای ظریف و روحانی سخت کرده و کاهش تعهدات برجامی ایران از اقداماتی است که دولت بتواند فضای داخلی را مدیریت کند! وی در بخش دیگری از اظهراتش گفته است: «در دولت نهم و دهم از اصطلاح «قطار هسته‌ای ایران ترمز ندارد» استفاده می‌شد. الان قطار هسته‌ای ایران ترمز نبریده و خیلی آهسته در حال حرکت است». جدای از تاسف برای نگاه حاکم بر جریان اصلاحات که فردی همچون میرزایی هم مسئول کمیته سیاسی فراکسیون آنها در مجلس است، تنها توصیه به این افراد آن است که برای مدتی هم که شده سعی کنند «تعصب روی منافع ملی» را امتحان کنند.

به گزارش جهان نيوز، بخش های مهم این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

*نگاه اروپایی‌ها ناظر بر حفظ برجام است و می‌خواهند از افزایش تنش‌ها جلوگیری کنند و به دیپلماسی فرصت دهند و به ایران فشار وارد نکنند.

*کاهش تعهدات برجامی ایران زیاد نیست و ایران هوشمندانه عمل کرده و گفته که این راه برگشت‌پذیر است.

*در دولت نهم و دهم از اصطلاح «قطار هسته‌ای ایران ترمز ندارد» استفاده می‌شد. الان قطار هسته‌ای ایران ترمز نبریده و خیلی آهسته در حال حرکت است. ایران اعلام آمادگی کرده که این کاهش تعهدات برجامی با توجه به رفتار اروپایی‌ها می‌تواند متوقف یا کند شود.

*اقداماتی که آمریکا انجام داد و تعللی که اروپایی‌ها داشتند، باعث شد موقعیت دولت برای حفظ برجام در داخل کشور روز به روز سخت‌تر شود. دولت با اقداماتی که تعریف کرده سعی می‌کند فضای داخلی را به سختی مدیریت کند تا شاید با استفاده از دیپلماسی بتواند برجام را با همکاری اروپایی‌ها حفظ کند.

*اقداماتی که اروپایی‌ها انجام دادند و صرفا به صدور بیانیه اکتفا کرده و اقدام عملی انجام ندادند کار را در داخل کشور برای دولت روحانی و ظریف خیلی سخت کرد، به نوعی که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه تحت فشار هستند. به نظر می‌رسد این جزو آخرین اقداماتی است که دولت ایران سعی دارد انجام دهد تا هم فضای داخلی را مدیریت کند و هم به نوعی فشار بیاورد تا اروپایی‌ها شاید جلو آمده و کمک کنند تا برجام حفظ شود.

*اگر اروپایی‌ها همین تعلل را ادامه دهند به نظر می‌رسد که دولت روحانی و وزیر خارجه در موقعیت دشواری برای حفظ برجام قرار می‌گیرند و بیش از این نمی‌توانند مقاومت کنند.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.