نقش حضرت عیسی علیه السلام در حکومت جهانی امام زمان علیه السلام

یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت انقلاب جهانی مهدوی و برقراری حاکمیت جهانی الله در سراسر جهان، حضور حضرت عیسی مسیح علیه السلام در کنار قائم آل محمد(عجل الله فرجه) است.

 

در زمان ظهور آن حضرت، مسیح نزول خواهند کرد و در رکاب حضرت و پشت سر ایشان اقامه نماز خواهند نمود و این به مفهوم خاتمیت و خاتم الاوصیاء بودن آن بزرگوار است؛ و در روایت آمده که آن بزرگوار به حضرت مسیح احترام نموده و مسیح گوید: «کسی را نرسد که بر ائمه اهل البیت تقدم بجوید و حق تقدم با شماست».

 

در روایتی از پیامبر اکرم (صلوات الله علیه) آمده است: «...فرزندم مهدی خروج میکند، پس از خروج او، عیسای روح الله فرود می‌آید و در پشت سر وی نماز می‌گزارد، آن گاه زمین با فروغ پروردگار خویش روشن می‌شود و حکومت مهدی به شرق و غرب گیتی می‌رسد».

 

از آن جا که در این دوران عده بسیار زیادی از مردم را پیروان حضرت عیسی(علیه السلام) تشکیل می‌دهند و ایشان، آن حضرت را به عنوان منجی و مصلح جهانی می‌دانند، با دیدن این صحنه و به پیروی از پیامبر خود به حضرت مهدی (عجل الله فرجه) علاقه مند شده و به حضرتش گرایش و ایمان می آورند،

 

مسیحیان عالم که احتمالاً بزرگ ترین قدرت جهانی و جدّی‌ترین مانع برپایی حکومت و تمدن الهی حضرت مهدی هستند، بوسیله‌ی عیسیای مسیح مطیع حضرت میگردند و این مطلب، خود یکی از اسباب پیروزی آن حضرت، در این حرکت و قیام عظیم جهانی او است.

 

با توجه به آیه «قرآن» که: «هیچ کس نیست؛ مگر اینکه به او ایمان آورد.»؛می‌توان گفت، که همه ملل مسیحی و یهودی پس از نزول مسیح به او ایمان می‌آورند. شاید فلسفه عروج او به آسمان و طولانی شدن عمرش برای ایفای نقش بزرگی است که در مرحله حساس و تاریخی ظهور امام زمان(عجل الله فرجه) بر عهده می‌گیرد،

 

طبیعی است که حضرت مسیح (علیه السلام) از کشورهای مختلف آنان دیدار کند، و خداوند نشانه‌ها و معجزه‌هایی را به دست او آشکار سازد و جهت هدایت تدریجی مسیحیان به اسلام در درازمدت اقدام نماید. در نتیجه، از نخستین نتایج فرود مسیح، کاهش دشمنی حکومت‌های غربی نسبت به اسلام و مسلمانان و به گفته روایات، انعقاد پیمان صلح و آتش بس بین آنها و حضرت مهدی(عجل الله فرجه) خواهد بود.

 

در حکومتی که رهبری آن به‌عهده حضرت‌ مهدی است، کارگزاران و مسئولان حکومت او نیز باید از بزرگان و نیکان امت باشند؛ لذا طبق آنچه در روایات آمده است، ترکیب دولت حضرت‌ مهدی(سلام الله علیه) را پیامبران، جانشینان آنان، تقواپیشگان و صالحان روزگار تشکیل خواهند داد.


در روایتی می‌خوانیم که حضرت‌ عیسی به حضرت ‌مهدی می‌گوید: «همانا من به‌ عنوان وزیر فرستاده شده‌ام نه امیر و فرمانروا».

همچنین در روایتی آمده است که حضرت ‌عیسی، وزیر حضرت مهدی و پرده‌دار و جانشین آن حضرت است.


و نیز در روایتی دیگر آمده است: «... آنگاه عیسی فرود می‌آید و مسئول دریافت اموال حضرت قائم می‌شود و اصحاب کهف نیز در پشت سر او خواهند بود».

در شب میلاد عیسای مسیح(علیه السلام)از خداوند میخواهیم ما را هم جزو منتظران حقیقی ظهور و سرداران آخرالزمانی امام عصر (ارواحنا اله الفداه)مقرّر بدارد.

منابع :
غایة‌المرام، ص697/حلیة‌الابرار، بحرانی، ج2، ص620
ملاحم، ابن‌طاووس، ص83/ الفتن، ابن‌حماد، ص160

اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.