ابراز برائت برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از سخنان روحانی

به گزارش جهان نيوز، روزگار دوری نبود وقتی حسن روحانی با توهین های مکرر منتقدین خود را می نواخت، در کنار میدان، اصلاح طلبان برای وی دست می زند. آن روزهای نه چندان دور فحش دادن های رئیس دولت تدبیر و امید برای طرفدارانش جذاب بود و آن را ایجاد شور سیاسی و موج آفرینی مثبت علیه منتقدین تفسیر می کردند.

با این وجود پس از صحبت های دیروز که حسن روحانی مخالفین دولت را کم عقل خواند، امروز برخی چهره های اصلاح طلب طی یادداشت‌های در روزنامه اعتماد از ادبیات وی ابراز برائت کردند. مساله ای که البته چندان در گذشته پررنگ نبود.

 * عباس عبدی: توهین های رئیس جمهور به علت کمبود اعتماد به نفس است
عباس عبدی طی یادداشتی به نکته ظریفی درباره ریشه توهین های رئیس جمهور اشاره کرده و نوشته است: " اگر قصد داريم به جامعه اميد تزريق كنيم، در مرحله نخست خودمان بايد اعتماد به نفس و اميد لازم را دارا باشيم. زماني كه فردي از اعتماد به نفس مطلوبي برخوردار باشد بدين شكلي كه در سخنان رييس‌جمهور ما شاهد آن هستيم، با مخالفان خود برخورد نمي‌كند. هيچگاه قرار نيست كه مخالفين و منتقدين ما، مطابق ميل ما صحبت كرده يا موضوعاتي را مطرح كنند كه با معيارهاي ما عقلاني باشد. اينكه قرار باشد مخالف باب ميل ما صحبت كند را چه كسي تعيين كرده است؟ هرفردي در جامعه مي‌تواند آزادانه نظر خود را مطرح كند و صاحب قدرتي كه قصد نشان دادن واكنش به آن موضوع را دارد، با توجه به ميزان اعتماد به نفس خود در برابر آن موضوع متانت به خرج مي‌دهد و منتقد يا مخالف را بي‌عقل خطاب نمي‌كند. در صورت چنين برخوردي، طرف مقابل نيز از همين روش استفاده كرده و مقابله به مثل مي‌كند. طرح چنين موضوعاتي هيچ كمكي به دولت نخواهد كرد. مخالفان دولت فقط در جبهه سياسي اصولگرا يا تندرو‌ها قرار ندارند بلكه دولت مخالفيني در عرصه عمومي نيز دارد. وقتي رييس‌جمهور تمامي مخالفان را يك كاسه مي‌كنند، تمامي اين افراد را در سبد تندرو‌ها قرار مي‌دهند. دولت نيازمند آن است كه در ادبيات خود با منتقدان تجديد نظر كند. اين موضوع بارها ذكر شده اما متاسفانه تاكنون به آن توجهي نشده است. استفاده از كلمات مبارزه كردن يا مخالفت كردن با دولت نيز مشكلي را حل نمي‌كند. دولت بايد چنان سعه‌صدري نشان دهد كه مبارزه با آن بي‌معنا شود. اصولا حق هر كسي است كه رفتارهاي خاص خود را داشته باشد تا هنگامي كه قانون را نقض نكرده است. حال اين رفتارها را هرچه مي‌خواهيم بناميم در اصل حق او فرقي نمي‌كند."
 


 

*محمدجواد حق‌شناس: دولت عذرخواهی کند
محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی اعتماد ملی نیز معقتد است: " گاهي اوقات ادبيات رييس‌جمهور در سخنراني‌هاي‌شان چندان مناسب و پسنديده نيست. در گذشته آقاي روحاني با استفاده از برخي واژه‌هايي با لحن تند به مخالفان اين فرصت را مي‌داده كه بتواند در مسير درستي كه دولت حركت مي‌كند، تهاجم را افزايش دهند. اين امر عملا موجب مي‌شود تا رييس‌جمهور نتواند از مواضع اصولي و درستي كه دولت مي‌پيمايد، دفاع كند. لذا آقاي روحاني بايد در به كار بردن واژه‌هايش دقت كرده و اگر هم اين واژه‌ها از زبانش بدون اختيار خارج شده، بايد به نوعي درصدد جبران آن بربيايد. ايشان بايد قبل از ديگران در مورد اين مساله واكنش نشان دهد. شايد بهترين كار اين باشد كه از مخاطبانش بابت به كار بردن چنين واژه‌اي عذرخواهي كند. تاكنون يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي دولت اصلاح‌طلب پذيرش نقد بوده است. دولت آقاي روحاني نيز با حمايت اصلاح‌طلبان روي كار آمد و در دوره رياست‌جمهوري‌اش فضاي نقد به دولت بسيار باز بوده است. نقد دولت نه تنها مبارزه با دولت نيست؛ بلكه كمك و همراهي با آن است. آقاي روحاني حتي بايد عده‌اي را استخدام كرده و به آنها هزينه‌هايي را پرداخت كند تا به نقد عملكرد دولت بپردازند. لذا آقاي رييس‌جمهور بايد نسبت به منتقدان صبوري به خرج داده و همكاران خود را نيز به صبر، سعه صدر و تحمل نقد مخالف توصيه كند.به كار بردن واژه‌اي چون «كمبود عقل» در شأن رييس‌جمهوري نيست و او و همكارانش بايد بيشتر مراقبت كنند تا بهانه‌اي را به دست منتقدان ندهند. ممكن است برخي نقدها از موضع مخالفت با منافع ملي مطرح شده باشد و چنين نتيجه‌اي به بار بياورد اما صحبت تند با مخالفان هم خيلي درست نيست و با منافع ملي سازگار نخواهد بود."

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.