برخوردحضرت علی(علیه السلام) بامسئولی که به تفریح میرود

آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی ظهر پنج‌شنبه در جلسه درس اخلاق که با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از علاقمندان به علوم و معارف الهی در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، گفت: در ادامه شرح نامه‌های نهج البلاغه به نامه هفتاد و یکم نهج البلاغه رسیدیم این نامه را حضرت امیر برای والی شهر استخر فارس نوشت. فرمود پدرت آدم خوبی بود من خیال کردم تو هم مثل پدرت آدم خوبی هستی به تو سِمت دادم و فکر کردم راه پدرت را ادامه می‌دهی.
 
وی افزود: البته باید توجه داشت ائمه(ع) علم غیب فراوانی دارند که ذات اقدس الهی این علم غیب را به آن‌ها عطا کرد اما علم غیب، سند فقهی نیست؛ یعنی اگر امام(ع) به یک مطلبی علم داشتند اگر دستور خاصی بیاید به آن عمل می‌کنند وگرنه موظف نیستند به علم غیب عمل کنند و اسرار مردم را بازگو کنند. لذا فرمود چون پدرت آدم خوبی بود من تو را والی استخر فارس کردم ولی نه برای آخرت خود کاری کردی نه آبرویی برای دنیا گذاشتی، آخرت خود را ویران می‌کنی و دنیایت را آباد می‌کنی؟

استاد سطوح عالی حوزه در ادامه هدایت جامعه را در پرتو عمل در رفتار و گفتار میسّر دانست و ابراز داشت: ما با عمل و رفتار و گفتارمان باید جامه تقوا ببافیم و بدوزیم و بر تن کنیم، با سخنرانی و موعظه کسی هدایت نمی‌شود. یک درصد یا دو درصد با نصیحت هدایت می‌شوند ولی عمده عمل کردن است. حضرت فرمود من با قول و فعل و عمل خود به تو نصیحت کردم. خیلی از روزها در پُست خود نیستی و برای شکار و تفریح می‌روی تو وقتی به بیت‌المال میرسی خیال می‌کنی ارث پدرت است تو برای این سِمت لیاقت نداری! حضرت نفرمود تو یا عرب! فرمود هر کارگزار و مسئولی که بیت‌المال را در اثر اختلاس و نجومی و زیرمیزی و رومیزی، ارث پدر خود بداند برای من بی‌ارزش است.

وی تصریح کرد: کسی که بیت‌المال و اموال عمومی را ارث پدر خود می‌داند، به درد هیچ کاری از کارهای نظام اسلامی، چه کار نظامی، فرهنگی، سیاسی، مالی و امثال ذلک، نمی‌خورد. حضرت به والی خود گفت سریع نزد من بیا و او را از این سِمت عزل کرد. ما افتخارمان این است که شیعه این علی هستیم و حضرت هم این نظام و این مردم و این ملت و فداکاران را بیش از همه دوست دارد و حفظ می‌کند و دعا می‌کند دعای آن‌ها حیاً و میتاً مستجاب است؛ چرا ما مشمول دعای این‌ها نشویم.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به ایام ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به شهر قم به بیان عظمت این بانو پرداخته و بیان داشت: این روزها قم شاهد یک جشنی بود و اینکه بی بی دو عالم فاطمه معصومه در ماه ربیع الاول وارد این سرزمین شد، این همه برکاتی که برای حوزه علمیه قم هست به برکت این مضجع است، خود ما هم تجربه مکرّر داریم؛ همین که از قم برای تعطیلات تابستان می‌رویم کتاب‌هایی که ما در قم مرتب مطالعه می‌کنیم روزنامه وار مطالعه می‌کنیم اما وقتی آنجا رفتیم باید سطر سطر مطالعه کنیم، این برای ما تجربه شده است؛ این معلوم است به برکت این‌هاست. حیات و ممات این‌ها فرق نمی‌کند ما بهترین فرصت را داریم، بهترین ائمه را داریم، بهترین پایگاه را داریم که باید حداکثر استفاده را داشته باشیم.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی اسراء

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.