آیت‌الله جوادی‌آملی: وجود بهشت و جهنم را می‌دانیم اما نه اختلاس کم می‌شود نه بیکاری

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار سید موسی حسینی‌کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اظهار کرد: اگر هنر معقول باشد، می‌تواند دیگر کارها را سامان ببخشد اما اگر هنر، هنر حسی باشد حاصلی جر تنبل‌پروری ندارد و جلوی دیگر کارهای انسان را نیز می‌گیرد.

وی ادامه داد: آنچه مانع سرگرمی انسان می‌شود و توجه او را به مقصد اصلی جلب می‌کند، هنر است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: بهشت رفتن هنر نیست، چون مجانین و کودکان نیز در صورت فوت به بهشت خواهند رفت اما بهشت ساختن و بهشت را دیدن هنر است، همه ما وجود بهشت و جهنم را می‌دانیم اما نه اختلاس کم می‌شود و نه بیکاری! این نشان می‌دهد این باور به ایمان تبدیل نشده است.

آیت‌الله جوادآملی با تأکید بر ارزش والای انسان بیان کرد: حداقل و کمترین ارزش انسان این است که معادل کعبه است، چون انسان و کعبه هر دو در قرآن با «یاء» نسبت به خداوند نسبت داده شده‌اند، در خصوص کعبه می‌فرماید: «بَیْتِیَ» و در خصوص انسان دارد که «نَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی».

وی اضافه کرد: اگر ما یک موجود ابدی هستیم چرا ابدیت خود را به خطر بیندازیم؟! ما لذت حلال می‌خواهیم، انسان مؤمن از نجوای مناجات خود لذت می‌برد و آن را جایگزین لذت‌های حرام می‌کند.

این مرجع تقلید ادبیات و شعر را بستر مناسبی برای انتقال معارف الهی دانست و تصریح کرد: ادبیات و شعر قابلیت بیان آن معارف والا و ولایی را دارد و می‌تواند اثرگذار و تأثیرگذار باشد و اداره ارشاد قم می‌تواند زمینه مناسبی فراهم آورد تا یک «الغدیر» دیگر به وجود بیاید که هر بیت آن چند مطلب معرفتی در خود داشته باشد، این بستر می‌تواند در قم فراهم شود، چراکه خدا علم را وقف هیچ زمین و زمانی خاصی نکرده است.

وی ادامه داد: بزرگان شعر و ادبیات ما، ادبیات را در خدمت دین و ولایت در آوردند و آن را ماندگار کردند و ما می‌توانیم کسانی را در این زمینه در قم تربیت کنیم.

آیت‌الله جواد آملی در خصوص موسیقی اظهار کرد: موسیقی باید با دستگاه آفرینش و خلقت ما هماهنگ باشد، باید او را هدایت کرد که به کدام مقصد حرکت کند. انسان می‌تواند آن را در زمینه‌های صحیح به کار ببرد مانند استفاده‌ای که از موسیقی در دوران دفاع مقدس صورت گرفت.

در ابتدای این دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به ارائه گزارشی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اهداف پیش روی اداره ارشاد قم پرداخت.

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.